Szerintetek hogyan lehet azt bebizonyítani hogy. (a többi lent)?

Szerintetek, hogyan lehet azt bebizonyítani , hogy egy 5 egység élhosszúságú kockát 1 egység élhosszúságú kockákra nem lehet 9 nél kevesebb vágásból felbontani?

2019. ápr. 23. 10:03
 1/3 anonim ***** válasza:
57%

Bizonyítani nem tudom, eddig jutottam a feladatban.


1. vágással szétvágod 2-3 arányban. Ezeket egymásra teszed, 2. vágással megint szétvágod és még kell egy 3. vágás, hogy 1x5x5-ös lapokat kapj.


Ugyanígy a másik két dimenzió mentén is kell 3-3 vágás.

Mert 3 vágás után visszapakolom eredeti helyére az elemeket és megismétlem a procedúrát a másik irányban.


Összesen így 9 vágás kell.


Talán az a "bizonyítás" hogy a fenti módszer bemutatásával látható, hogy ennél jobban nem lehet megoldani a feladatot. De ez nem túl egzakt bizonyítás.


Meg semmi nem tiltja, hogy a kapott darabokat a térben elforgassuk, így miért ne lehetne elég 9-nél kevesebb.


Talán azzal lehetne bizonyítani, hogy egy 5x5x5-ös kockának 150 a felszíne.

125 db 1x1x1-es kockának 750.Így 600-al kell növelni a felszínt a vágásokkal.

Az első vágás pl biztos, hogy 2*25=50-nel növeli a felszínt.

2. vágás legjobb esetben 2*50=100-al.


De tovább nem tudom, hogy kéne okoskodni :)

2019. ápr. 23. 13:55
 2/3 A kérdező kommentje:
Nem rossz, nem kell egzakt, elég, ha megmutatod, hogy 9 vágás szükséges
2019. ápr. 23. 16:20
 3/3 anonim ***** válasza:

Az oké, hogy 9-el meg lehet csinálni, de bizonyítani kéne, hogy a 8 már kevés ehhez.

Na az már nem megy :)

2019. ápr. 23. 16:21