Valaki letudná nekem ezt részletesen vezetni?


Béla egy fekete és egy fehér színű szabályos dobókockával egyszerre dob. Feljegyzi azt

a kétjegyű számot, amelyet úgy kap, hogy a tízes helyiértéken a fekete kockával dobott

szám, az egyes helyiértéken pedig a fehér kockával dobott szám áll.

Mennyi annak a valószínűsége, hogy a feljegyzett kétjegyű szám

a) négyzetszám;

b) számjegyei megegyeznek;

c) számjegyeinek összege legfeljebb 9?



2019. máj. 2. 22:13
 1/1 anonim ***** válasza:

Általános infók:

- Ha minden értéknek ugyanakkora a valószínűsége, akkor valószínűséget úgy számolunk, hogy összeszámoljuk a KEDVEZŐK (amiket keresünk) mennyiségét és az ÖSSZES (amik lehetnek) mennyiségét. A valószínűség = KEDVEZŐ / ÖSSZES

- Egy dobókocka 6 oldalú, két különböző színű dobókockával összesen kidobható számok 6*6 = 36, tehát ÖSSZES = 36.


a)

- Kidobható négyzetszámok = {1,4,16,25,36,64}, ez 6 darab, tehát KEDVEZŐ = 6.

- Ebből négyzetszámok valószínűsége = KEDVEZŐ / ÖSSZES = 6/36.


b)

- Kidobható megegyezés = {11,22,33,44,55,66}, ez 6 darab, tehát KEDVEZŐ = 6.

- Ebből megegyezés valószínűsége = KEDVEZŐ / ÖSSZES = 6/36.


c)

- Egyszerűbb összeszámolni azt, hogy minek az összege több, mint 9, aztán csak kivonjuk az ÖSSZESBŐL

- Kidobható 9-nél nagyobb összegűek = {46,55,56,64,65,66}, 6 darab nem jó, tehát KEDVEZŐ = ÖSSZES - 6 = 36 - 6 = 30.

- Ebből a legfeljebb 9 összegűek valószínűsége = KEDVEZŐ / ÖSSZES = 30/36.

2019. máj. 2. 23:03