Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki el tudja magyarázni a...

Valaki el tudja magyarázni a kettős integrálok sorrendjének felcserélésének a menetét? (feladat)

Figyelt kérdés

Az alábbi feladatot kell megoldanom, de azt se tudom, hogy álljak neki:


Cserélje fel az integrálás sorrendjét az

1 x

∫(∫ f(x,y)dy)dx integrálban, ahol f:ℝ->ℝ^2 folytonos!

0 0



2019. máj. 4. 17:06
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
A felcserélés az csak annyi, hogy nem y, hanem x szerint kezded az integrálást. Tehát nem a dy hanem a dx lesz a zárójelen belül, illetve nem a 0-tól x-ig, hanem a 0-tól 1-ig tartó integrál lesz a zárójelen belül. Ha nincsen konkrét függvény megadva, akkor csak ennyit kell csinálni szerintem.
2019. máj. 4. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
60%

Látszik a #1 válaszolónál, mennyire fogalma nincs az egészről...

"csak ennyit kell csinálni szerintem."


Butaság,butaság... Hogy lehet ennyi sületlenséget összehordani? Nevetséges.


Az egész integrálási sorrend felcserélésnek az a matematikai tartalma, hogy az integrálási határokat változtatjuk meg annak megfelelően, hogy milyen normáltartomány van adva.


De úgy látszik, a #1-nek erről fogalma nincs, csak ömleszti magából a marhaságot...


A normáltartománynak is több típusa létezik, és remélem a kérdező is észbe kap e fogalom hallatán, mert remélhetőleg még most is így tanítják ezt, ahogy nekem 30 évvel ezelőtt.

2019. máj. 4. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Köszönöm a felvilágosítást bár nekem ebből nem derült ki akkor hogy mi lenne az adott feladat megoldása. Lehet hogy rosszul értelmeztem a kérdést. Arra utaltam hogy egy adott kettős integrálnál ugyanaz az eredmény jön ki ha az x vagy az y szerint kezdjük, ha a határokat is eszerint megcseréljük. Én így értelmeztem a kérdést, de lehet nem volt igazam akkor.
2019. máj. 4. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
3-nak: Nem elég csak felcserélni az integrációs határokat. Mert általánosságban az integrációs határok is függhetnek x,y-tól. Amit te írtál az csak akkor igaz, ha a Fubini-tétel feltételei is teljesülnek. A hallgató ezzel a problémával akkor szembesül, amikor az f:(x,y)->f(x,y) függvény nem szeparálható külön x-es és y-os tagokra vagy tényezőkre, így a zárthelyin nulla pontos lesz a feladata... A kérdező példájában ugyanez a helyzet.
2019. máj. 5. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Mellesleg a feladatkiírás is egy picit félrevezető, mert az integrációs határ jelölésére nem használható az a betű, amit integrandusban leírunk.

Bár ezt a korszerű szimbolikus matematikai programcsomagok általában elfogadják, a megértést viszont gátolják, és az analízis szabatos jelölésmódjának sem tesz eleget ez a jelölés.

2019. máj. 5. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!