(a;b)*[a;b]=a*b


Tehát: a és b legnagyobb közös osztóját megszorozzuk a legkisebb közös többszöröseel, akkor a*b-t kapunk.

Addig eljutottam, hogy ha a és b relatív prímek akk triviális, de Ha nem azok akkor hogy?



2019. máj. 28. 14:36
 1/3 anonim ***** válasza:

bármelyik prímtényezőre felírhatjuk, hogy


a = p^n1 * a(p)

b = p^n2 * b(p)


(Megjegyzés: Ha a nem osztható p-vel, akkor n1 0 lesz, tehát a fenti felírás mindig értelmes.)


a*b-ben a p kitevője n1+n2 lesz


Így (a;b)-ben a p kitevője biztos, hogy n1 és n2 közül a kisebb lesz (precízebben a nem nagyobb)

[a;b]-ben p kitevője a nagyobb.

Így (a;b)*[a;b] -ben a p kitevője (n1+n2)


Mivel ezt minden prímtényezőre eljátszhatjuk, ezért a két oldalon pontosan ugyanazok a prímtényezők lesznek azonos hatványon, így a két oldal egyenlő.

2019. máj. 28. 14:42
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Másik leírással, és egy kicsit másik megközelítésben;


vegyük az a és b számok "majdnem" prímtényezős felbontását -ez alatt azt értem, hogy a prímtényezők mellett megengedem az 1-et is, ami minden prímszám 0. hatványa lesz-, tehát


a=2^(n[1])*3^(n[2])*...*p[k]^(n[k])*..., ahol p[k] a k-adik prímszám, n[1];n[2];..;n[k] pedig nemnegatív egész számok, és


b=2^(m[1])*3^(m[2])*...*p[k]^(m[k])*..., a jelölések hasonlóak a fentihez.


A legnagyobb közös osztót úgy szokás meghatározni, hogy a közöseket összeszorozzuk a legkisebb hatványon. Azért volt praktikus a 0. hatványokat is belevenni a buliba, mert így nem kell külön megnézni, hogy mik a közösek (és nem is nagyon tudnánk, elvégre az a;b számoktól függ, hogy melyik prímtényező milyen hatványon van), így csak azt kell mondani, hogy mindenkit össze kell szorozni a legkisebb hatványon, tehát:


(a;b)=2^min{n[1];m[1]} * 3^min{n[2];m[2]} * ... * p[k]^min{n[k];m[k]} * ...


A legkisebb közös többszöröshöz pedig a szorzatba a nagyobb hatvány kerül, tehát:


[a;b]=2^max{n[1];m[1]} * 3^max{n[2];m[2]}* ... * p[k]^max{n[k];m[k]} * ...


Értelemszerűen ha n[k]=m[k], akkor min{n[k];m[k]}=max{n[k];m[k]}=n[k]=m[k]


Namost ha ezeket összeszorozzuk, akkor a szorzatban mindkét szám mindegyik prímtényezője szerepelni fog pontosan egyszer, tehát azokat megfelelő sorrendbe rakva megkapjuk az a és b számokat, a sorbarendezéstől pedig maga a szorzat értéke nem fog megváltozni, tehát:


(a;b)*[a;b]=a*b

2019. máj. 28. 15:24
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen! Emelt matek szóbelim lesz, és ez a “tételt” nem tudtam ,hogy miért lenne így! De már értem, a levezetésed alapján, köszi.
2019. máj. 28. 17:49