Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan kell mondatot elemezni...

Eszter 01 kérdése:

Hogyan kell mondatot elemezni és ágrajzot készíteni? -Legrégibb történelmi mondókáinkat a krónikák őrizték meg. -A kék szemű kisfiú óvatosan lépkedett a nagymama konyha kert6jében. -A repülőtéren sok szurkoló várta az olimpiai csapat tagjait.

Figyelt kérdés
2019. jún. 4. 08:41
 1/3 anonim válasza:

Szia! Megpróbálom neked elmagyarázni. Az első mondatot elmondom, de a többi a tied!:)

Legrégibb történelmi mondókáinkat a krónikák őrizték meg.

Először olvasd el figyelmesen a mondatot, majd kérdezz rá, hogy

"Mit állítunk"-őrizték meg- A kérdésben is benne van a neve, ez az állítmány, jele: Á, a mondatban két vonallal húzzuk alá.


Most az alanyra kérdezz rá az állítmány segítségével!


Kik/Mik őrizték meg?- a krónikák- Ez az alany, Jele: A, 1 vonallal húzzuk alá.


Innen pedig szabadon választhatod a sorrendet. Válaszd ki az egyik szót és kérdezz rá valahogy így:


Mit őriztek meg?- mondókáinkat- Fontos, hogy jól kérdezz, minel a kérőszó alapján meg tudod állapítani a "dolgokat". A "mit" kérdőszó a tárgyra utal, tehát ez tárgy, Jele pedig: T, jelölése: szaggatott vonal.

Milyen mondókáinkat?- Történelmi mondókáinkat.- A milyen szó minőségjelző, Jele: Jmi., jelölése: pontozott vonal.

Milyen történelmi mondókáinkat?-Legrégibb.- Ez szintén minőségjelző, Jele: Jmi

A jelölések, jelek fontosak. Amit nem árt tundni: a határozók jele: H, jelölése hullámos vonal. Remélem segítettem ezzel. Az ágrajzot egy másik komment-ben írom le.:) Jó tanulást.

2019. jún. 4. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:

Szia én vagyok az előző kommentelő.

Az ágrajzhoz a jelek kellenek.

A legfelső szinten van az állítmány, ebből "jön ki" a többi mondatrész. Az állítmány alatt helyezkedik el az alany, ami bármely mondatrésszel lehet egy szinten. Sajnos ebben nem vagyok biztos, de szerintem ebben az esetben a tárgy az alanyból ágazik ki. Ebből a minőségjelző, amit szintén egy minőségjelző követ. Maga az ágrajz:


Á

/

A

/

T

/

Jmi

/

Jmi


Ez a jel: / egy függőleges egyenest jelképez.

Remélem egy kicsit tudtam segíteni. Sajnálom, de egyszerűbben, érthetőbben nem tudom elmagyarázni. Azt javaslom keresd fel a magyartanárodat és akár az egyik szünetben beszéljétek át ezt.:)

2019. jún. 4. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget)
2019. jún. 6. 11:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!