Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy kell az alábbi trigonomet...

Hogy kell az alábbi trigonometrikus egyenletet megoldani?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Adott a következő egyenlet:

7sinx=8ctg(x/2)

Belekezdtem oly módon, hogy először is ekvivalens átalakításokat végeztem, így kaptam, hogy:

7sinx=8/tg(x/2)

Majd behelyettesítettem sinx helyére, így kaptam, hogy:

7(2tg(x/2)/1+tg(x/2)^2)=8/tg(x/2).

Azért választottam az univerzális behelyettesítést, mert akkor tg(x/2)-re tudom mondjuk azt írni, hogy y, és megoldani az így kapott egyenletet.

Ezt meg is tettem, és kaptam y-ra, hogy:

1,1547.

Tehát tg(x/2)=1,1547

Ezt az egyenletet hogyan tudom megoldani x-re?

Előre is köszönöm a segítségeteket! :)

U.i.: Az elején meghatároztam, hogy tudok univerzális behelyettesítést csinálni, ugyanis az egyenletnek nem megoldása az x=pi+k2pi, ahol k(eleme)Z.



2019. jún. 11. 23:02
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:

Behelyettesített egyenletemnek megoldását adja még a -1,1547 is értelemszerűen, csak azt elfelejtettem leírni... :D

A függvénytáblázatból kerestem ki az ehhez az x értékhez tartozó szöget, és 49 fokot találtam, tehát akkor létezhet, hogy az egyenletem megoldása x1=49fok+k2pi, és x2=-49fok+k2pi.

A szóban forgó függvényeket ábrázoltam Geo Gebra segítségével, a 49 fok még reálisnak tűnik, de a periódus nem.

Még egyszer előre is köszönöm! :)

2019. jún. 11. 23:16
 2/12 anonim ***** válasza:

Ami a GeoGebrás ellenörzést illeti:

[link]

2019. jún. 11. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
De valami így sem stimmel, ugyanis Geo Gebrába a két függvény egymást az x tengelyen a 0,72 pontnál metszi, ami ugye megfelel a 0,72*90 fok= 64,8 foknak, melynek szögfüggvénye nem 1,1547, és nem is a duplája.
2019. jún. 11. 23:55
 4/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm elkezdtem analizálni az ábrádat!

Nálam nem itt vannak a metszéspontok, úgyhogy mindenképp nézegetem, és gondolkozom. :)

Képernyőkép formájában becsatolnám ide, ha rájönnék, hogy hogyan kell. (Vagy megosztható linket létrehozni, amit Te is tettél).

2019. jún. 11. 23:58
 5/12 A kérdező kommentje:

[link]


Talán most

2019. jún. 11. 23:59
 6/12 A kérdező kommentje:

Megvan a hibám. Rosszul tápláltam be Geo Gebrába az adatot a második függvény esetében... :D

És az eredeti kérdésemre tudsz esetleg válaszolni? :)

2019. jún. 12. 00:01
 7/12 A kérdező kommentje:

Megpróbálok rájönni magamtól oly módon, hogy:

90 fok + 0,71*90 fok= 153,9 fok.

A periódust is meg tudom ugye állapítani, és onnan visszafele gondolkodással pedig igyekszem rájönni, hogy miért pont ennyi fok, hogy működik a függvény visszakeresése. :)

2019. jún. 12. 00:05
 8/12 anonim ***** válasza:

"Belekezdtem oly módon, hogy először is ekvivalens átalakításokat végeztem, így kaptam, hogy:


7sinx=8/tg(x/2)


Majd behelyettesítettem sinx helyére, így kaptam, hogy:


7(2tg(x/2)/1+tg(x/2)^2)=8/tg(x/2)."


Itt mi alapján írtad át a sin(x)-et? Mert a WolframAlpha szerint itt nem ekvivalens átalakítás történt:


[link]


De felteszem, hogy valamit elírtál. Mindenesetre érdemes lenne tisztázni a dolgot.


Én másképp oldanám meg; legyen x/2=y, ekkor


7*sin(2y) = 8*ctg(y)


Írjuk át a kotangenst a tanult módon:


7*sin(2y) = 8*cos(y)/sin(y)


A bal oldalon használjuk az addíciós tételt:


7*2*sin(y)*cos(y) = 8*cos(y)/sin(y)


Látható, hogy ha cos(y)=0, akkor 0=0 eredményt kapjuk, tehát az mindenképp megoldás lesz (amit még x-re meg kell oldani, de azt nem részletezem). Ha ettől különböző megoldást keresünk, akkor osztunk vele:


14*sin(y) = 8/sin(y), ezt pedig már annyira nem bonyolult megoldani.

2019. jún. 12. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Először is nagyon köszönöm!

És így gondoltam:

[link]

2019. jún. 12. 00:19
 10/12 A kérdező kommentje:
De látom, hogy nem fogadja el, hogy helytelen a behelyettesítésem, csak azt nem értem, hogy miért...
2019. jún. 12. 00:20
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!