Valakinek van valami ötlete az alábbai feladathoz?

Legyen f valós függvény, amelyre f(x+y)+y<=f(f(f(x))) bármely x, y valós szám esetén. Határozzuk meg ezeket a függvényeket!

2019. jún. 17. 14:47
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Én addig jutottam vele, hogy ha x=0, akkor f(y)<=k-y, ahol k=f(f(f(0))) konstans. Változó cserékkel próbálkoztam, azzal arra jutottam, hogy f(k-z)<=z. Illetve még észrevettem, ha y=0, akkor f(x)<=f(f(f(x))). Ezek persze bármely valós számra teljesülnek
2019. jún. 17. 14:51
 2/11 A kérdező kommentje:
Valahogy kellene lelnem a függvényeknek egy alsó határt, de nem tudom, hogy hogyan
2019. jún. 17. 14:52
 3/11 anonim ***** válasza:
Tipp: hogyan helyezkedik el az f(x+y)+y az f(x)-hez képest?
2019. jún. 17. 15:19
 4/11 A kérdező kommentje:
Az f(x) y távolságot elmozdúl balra és ugyan annyit felfele
2019. jún. 17. 16:51
 5/11 anonim ***** válasza:

Ez azt is jelenti, hogy az f(x) függvény az y=-x alakú egyenessel párhuzamosan mozdul el. Első körben tehát érdemes olyan f(x)-eket keresni, amelyek végig ezen egyenes alatt vannak (vagy legfeljebb rajta), de az f(f(f(x))) pedig végig felette (vagy legalább rajta).

A gondolatmenetből az is kiderül, hogy triviálisan az előbb leírt egyenes, vagyis az f(x)=-x alakú függvény megoldása lesz az eredeti egyenlőtlenségednek.


Nézzük meg, mi van olyankor, hogyha f(x)=-x+c alakban keressük a függvényt, ahol c konstans. Nem nehéz rájönni, hogy tetszőleges y-ra f(x+y)+y=f(x), tehát csak ezt kell megoldanunk:


f(x)<=f(f(f(x)))


A bal oldal: -x+c

A jobb oldal: -(-(-x+c)+c)+c=-x+c


Tehát -x+c<=-x+c, ez pedig szintén értelemszerűen megoldása lesz a fenti egyenlőtlenségnek. Tehát az összes f(x)=-x+c alakú egyenlet jó lesz nekünk.


A többit később.

2019. jún. 17. 17:58
 6/11 anonim ***** válasza:

Szép megközelítés, amit #5 ír. Csak ennek a feladatnak is a nehézsége abban áll, ami szokott lenni. Találunk egy megoldást, rendben.

De hogyan igazoljuk azt, hogy nincs más (alakú) megoldás. Talán -bizonyos megkötések mellett- érdemes lenne sorfejtéssel is próbálkozni.

2019. jún. 17. 22:14
 7/11 A kérdező kommentje:
Az a baj, hogy ez 9.-es feladat.
2019. jún. 17. 22:38
 8/11 anonim ***** válasza:
Biztos vagyok abban, ha 9.-es példa is, nem a rendes tananyagon belűli, inkább a versenypéldák szoktak ilyenek lenni. 9.-ben örülnek a tanárok, ha valaki fölfogja hogy mi az a függvény, vagy hogy kell egy egyenletrendszert megoldani.
2019. jún. 17. 22:59
 9/11 A kérdező kommentje:
Igen, versenyfeladat
2019. jún. 17. 23:12
 10/11 anonim ***** válasza:
Akkor ráhibáztam úgy látszik. De érdemes szerintem ezt a sorfejtést meggondolni. Mi adódik pl. ha másodfokú alakban keressük az f függvényt?
2019. jún. 17. 23:32
1 2