Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Fizika házifeladat segítség?

Fizika házifeladat segítség?

Figyelt kérdés

Kaptunk pár olyan feladatot nyárra szorgalmi jelleggel fizikából, amik közül még jó pár fajtát nem tanultunk meg kiszámolni, így amolyan önálló megértést és képlet keresgélést igényel. Az egyik feladattal viszont nem boldogulok, nem tudom hogyan kellene megoldani. A következő lenne:


Egy autó 100km/h-s sebességnél legfeljebb 1g oldalgyorsulási erővel tud kanyarodni. A teljes tömege 1000kg, súlyelosztása 50-50%. 60km/h-s sebességnél az autóra 250N leszorítóerő hat mind elől, mind hátul. Számolja ki, hogy 200km/h-nál legfeljebb mekkora oldalgyorsulási erő hatna az autóra!


Tudna nekem ebben valaki segíteni?



2019. jún. 23. 11:27
 1/8 anonim ***** válasza:
"súlyelosztása 50-50%" ez mit jelent?
2019. jún. 23. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Azt találtam róla interneten, hogy a tengelyterhelés arányát. Azaz 500kg nyomja az első 2 kereket és ugyanennyi a hátsókat is. Azt viszont nem tudom hogy kell-e számolni vele. Nekem az a sejtésem hogy nem, szerintem elég lenne úgy számolni, mintha az autó tulajdonképpen 1 nagy felületen érintkezne az úttal.

A 250N-os leszorítóerő ugye 60 km/h-hoz tartozik, abból szerintem ki lehetne számolni a 100-hoz és a 200-hoz tartozót, csak azt nem tudom hogyan kell, nem tudom hogy milyen összefüggés van közötte és a sebesség között.

Illetve ha meg van pontosan a leszorítóerő nagysága, akkor abból nem tudom hogyan lehetne számolni a g erőt. Kellene először számolni valamilyen tapadási értéket?

2019. jún. 23. 12:03
 3/8 anonim ***** válasza:

Mivel látom hogy magad is próbálkoztál vele, próbálok valamit számolni. Azt viszont előre megjegyezném hogy ez tipikusan olyan példának tűnik ami eléggé attól függ hogy hogyan értelmezünk dolgokat.


Pl az a leszorítóerő micsoda? Ennyi PLUSZ erő hat rá a szél miatt lefele vagy összesen ennyi?

2019. jún. 23. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Amit te is írtál a leszorítóerőröl az is jó észrevétel.


A közegellenállás alapvetően levegőben ekkora sebességnél négyzetes tehát F arányos v^2 -tel. Nyilván ennek a függőleges komponense is. Nagyjából

2019. jún. 23. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Mi az hogy 1g erő?? Az nem erő hanem gyorsulás. Az erő gondolom 1mg
2019. jún. 23. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Az 50-50% irreleváns mivel minden így van elosztva ezért lehet mindent egybe venni viszont ekkor 500N leszorítóerő van
2019. jún. 23. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
A tapadási súrlódási együttható 0.878
2019. jún. 23. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

1.37g a tanárod fura értelmezése szerint :)


Mmint ha kezdetben 1g akk 200nál 1.37g

2019. jún. 23. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!