Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Észérvek, hogy miért ne...

Észérvek, hogy miért ne maradjon el a szóbeli?

Figyelt kérdés

Eddig egy olyan érvet sem olvastam, ami meggyőzően hatott volna a szóbeli fontosságáról...


Ezeket az okokat hallottam már:

- a szóbeli könnyebb az írásbelinél, egyfajta javítási lehetőségnek tartják, ha elbaxtad az írásbelit. - most viszont 1 db esélyed lesz jót írni, nagy cucc. az életben legtöbb helyzetben nem lesz "javítási lehetőség", ideje megszokni.


- biosz/kémia emelt - valaki azt írta, hogy ez neki könnyebb lenne, mint az írásbeli, ez esetben a fenti érvem érvényes erre, lesz időd csak az írásbelire tanulni. más azt mondta, hogy annyira kiszámíthatatlan ezekből a szóbeli, hogy sokkal nehezebb, mint az írásbeli, ebből a szempontból meg még jó is, hogy elmarad, nem?


- a szóbeli kifejezésmód jobban megy/nem megy olyan jól írásban való kifejezés - ezen nevetek a legjobban. az egész érettségi nagyrésze az írásos kifejezésmódon alapszik, ahogy az iskolai rendszer is rengeteg a gyakorlási módot kínál erre, eddig mit csináltál?


Kérlek, nyugodtan írjatok egyebeket, vagy mondjatok ellen nekem, mert komolyan nem értem miért nincs megelégedve valaki azzal, hogy kevesebbet kell tanuljon.



2020. ápr. 9. 18:22
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
74%

igazából nem igaz, hogy kevesebbet kell tanulni, mert ami előkerül szóbelin, az lehetséges, hogy lesz írásban is, tehát ugyanúgy tudni kell


ezalól, talán csak az infó és a tesi a kivétel



egyébként meg szerintem az 1. egy teljesen jogos érv

2020. ápr. 9. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:

"mert ami előkerül szóbelin, az lehetséges, hogy lesz írásban" hm, mondjuk én magyar középszinten ezt nem így látom: írásban konkrétan alig kell komolyabb lexikális tudás egy-két költőről, sőt, ha az ember a novella elemzést választja (ami legtöbbször ismeretlen írótól van), akkor nem is kell előzetes tudást beleépíteni. csak ugyebár az esszé szerekeztével kell tisztában lenni.


töriből is az első részét ki lehet pipálni szövegértéssel + ALAP tudással. esszénél, meg kb a magyar töri, amiből többet kell tudni (de az szóbelin is van), világtöriből egy témából 15 sornyi tudás elég.

2020. ápr. 9. 18:51
 3/20 anonim ***** válasza:
92%

Nyelvekből pl. az emeltre középfokú nyelvvizsgát adnak bizonyos százalék felett. Nyelvvizsgát adnál úgy, hogy szóban egy szót sem szól a gyerek?

Ugyanez pl. a kéttanosoknál, akiknek az emelten kívül (talán) még kell egy-két tárgyból kell idegen nyelven érettségizniük, és felsőfokút kapnak.

Matekból mi lesz azokkal középszinten, akik arra építettek, hogy szóban talán átmennek?

Csak hangosan gondolkozok, nem foglalok állást, ezeket is meg kell gondolni, ennyit mondok.

2020. ápr. 9. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:

Igen, az emelt szintű nyelvi érettségire én is gondoltam, csak vártam, valaki megemlíti-e. Ebből az egyből szerintem valóban elengedhetetlen a szóbeli - senki nem olyan hülye, hogy nyelvi diplomát állítson ki SZÓBELI felelet nélkül. Ebből az egyből látom értelmesnek a szóbeli megtartását.


Matekból... egyrészt valószínűnek látom az átmenőhöz szükséges ponthatár lecsökkentését, másrészt szégyennek tartom, ha valaki a középszintű írásbelin nem képes összehozni az átmenőt... Láttam romániai középszintű tételeket is, és brutál a különbség. Vetekedik az itteni emelt szintűvel. Az ottani tanulók sem okosabbak nálunk... hiába van így lebutítva a tananyag, arányosan az elvárása is csökkent az embernek magával szemben a mateket illetőleg.

2020. ápr. 9. 19:39
 5/20 anonim ***** válasza:
84%

A teljes érettségi rendszer eddig írásbeli és szóbeli résszel operált, kialakítva is úgy lett mind a kettő és én nem érzem helyesnek hogy az egyik alapvető részét kiveszik.

Emlékszem, mert tavaly érettségiztem, és sokból igen, javítás volt a szóbeli, másrészről meg más írásban leírni és lesz ami lesz, szóban nagyon más a megnyilvánulás, nem csak a lexikális tudást hanem "életképességet" mér. Meg ha mar felhoztátok a nyelveket, abból pont hogy a szóbeli az ami az esszenciális, élő nyelvről beszélünk..

És én sajnálom elmarad, mert nekünk úgy volt szóbeli hogy a bizottság (3-4 tag), és 3-4 diák, és ez volt a vizsgaterem. A folyosón is kettő maximum aki készült, sokkal elszeparáltabb mint egy írásbeli, nem is értem miért ne lehessen megtartani. Mindenki időpontokra be van osztva, nem barangol senki feleslegesen. Na de ez már csak az én szerény véleményem az operatív törzsével szemben.

2020. ápr. 9. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
13%
A szóbeli tök felesleges, ez jó teszt lesz ennek a bizonyítására
2020. ápr. 9. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
90%

Nagyon sokan buták matematikàból, ez nem feltétlen a diákok hibája, sajnos nagyon sok alkalmatlan matektanàr is van, akik nem foglalkoznak abszolút azzal, hogy a háromnegyed osztály megbukik minden félévben (nálunk gimnáziumban pontosan ez volt). Ha valakinek az írásbelije viszont eléri a 12,5 százalékot, akkor mehet szobelizni, ami azért egy hatalmas segítség egy diáknak, nekem személy szerint így lett meg a matek vizsgám, mert sajnos csak 24%-ot sikerült összekaparnom.

Másrészt a szóbelivel általában javít sok diák a jegyén, és eddig minden diáknak meg volt az a lehetősége, hogy mondjuk az 50%-ból 60-at csináljon, amivel már felvették őt egyetemre, most ez a lehetőség kiesik, és hátránnyal indulnak a felvételinél ezek az emberek.

2020. ápr. 9. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
40%
Én örülök neki, hogy elmarad (most érettségizek). Azok akiknek meg semmi közük hozzá, ne is szóljanak bele, mert csak plusz terhet adnának a diákokra.
2020. ápr. 10. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
83%

Úgy gondolom, hogy az érettségi lényege a szóbeli. Része minden középiskolás felnőtté válásának. Egyszerűen szükség van arra, hogy azon a napon jól összesz*rd magad, hogy gyomorideged legyen napokkal előtte, hogy az utolsó pillanatokban azt érezd mindent elfelejtettél, hogy ott ülj egyedül több tanár előtt és bizonyítsd a tudásod. Ez egyszerűen annyit tesz minden ember életéhez.


Nem tudom, ez mennyire észérv számodra. Ha ténylegesen racionalisan nézem az egésznek semmi értelme, mivel egy napi teljesítmény alapján próbál meg következtetést levonni a tudásodról.

2020. ápr. 10. 02:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim válasza:
87%

"Nyelvvizsgát adnál úgy, hogy szóban egy szót sem szól a gyerek?"


Ha valaki ír egy legalább 75-80%-os emelt nyelvi érettségit, akkor az már csak nem olyan hülye, hogy szóbelin ne hozzon össze legalább 50%-ot. Ha ír 75%-ot és 50%-os szóbelije lenne, még úgy is megvan neki a nyelvvizsga (kettő együtt 63% - kerekítve).

A másik meg, hogy a 150 pontból 30 pontot ér a szóbeli...


Ezzel csak azt akarom mondani, hogy nem gondolom azt, hogy a szóbelinek kéne meghatároznia a nyelvvizsga kiállítását, főleg nem úgy, hogy a 150-ből 30 pontot tesz ki... Ha valaki ír egy legalább 70%-os emelt érettségit, szerintem az szóbeli nélkül is megérdemelné a B2-es nyelvvizsgát.

2020. ápr. 11. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!