Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Az emelt kémia érettségin ez...

Az emelt kémia érettségin ez a felírás helyesnek számít?

Figyelt kérdés

HOOC-C2H3OH-COOH = CO2 + C2H4OH-COOH


A javítókulcs elválasztja a hidroxicsoportos szénatomoknál a képletet, így:


HOOC-CH2-CH(OH)-COOH


Ez nekem azért furcsa, mert így kétféleképpen jelöli a funkciós csoportokat. Nekem nem jutott volna eszembe így írni. Attól még jó a képletem?



2020. ápr. 29. 20:36
 1/5 anonim ***** válasza:

Ez melyik évből van?

Mikor úgy írják fel, mint ahogy a javítókulcsból kimásoltad, akkor a félkonstrukciós képletet adják meg, csak ugye PDF-ben, ha nem szúrják be képként a mulekulát, akkor a nem lineárisakat nem tudják normálisan kiírni, ezért a (OH) azt jelenti, hogy a második szén atomhoz kapcsolódik a hidroxil csoport. Mivel a molekula szimmetrikus, mindegy, hogy HOOC-CH2-CH(OH)-COOH-t vagy HOOC-CH(OH)-CH2-COOH-t írsz, a nevezéktan szerint így is úgy is ugyan az a molekula.

Szervesből sajnos nem vagyok túl jó, ezért is szeretném megnézni, melyik feladat ez.

De szerintem amúgy nem helyes az általad felírt, mert ez se nem konstrukciós, se nem félkonstrukciós, hanem valahol az összegképlet és az atomcsoportos jelölés közötti. Őszintén ilyet én még nem láttam, de inkább menj biztosra, és jelölj mindent úgy, ahogy kérik, nehogy ezen bukj pontokat.

2020. ápr. 30. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Ez a 2017 - es Októberi emelt érettségi. Ez a legelső feladat.
2020. ápr. 30. 10:42
 3/5 anonim ***** válasza:

Ó látom. Én összegképletet írtam annál a feladatnál, mert nem írták, hogy konstitúciós képletet kérnek. Ugyan úgy, mint a következő kérdésnél a szőlőcukor erjedésénél.

Szerintem nézd át a megoldókulcsokat, hogy milyen típusú kérdésnél mit várnak, és próbáld ez alapján megadni a válaszaidat. Sokszor nincs mozgástere a javító tanárnak, és csak azt tudja elfogadni, ami benne van a megoldókulcsban, így tényleg inkább menj biztosra és azt gyakorold be, ami tuti jó.

2020. ápr. 30. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 kémiatanár ***** válasza:
100%
A te válaszod teljes mértékben ekvivalens a megoldókulcsban szereplővel, ezért elfogadnák az érettségin. Ha nagyon szőrözős vagy figyelmetlen kolléga javítja, akkor fellebbezés után mindenképp elfogadnák, ennyire azért rugalmas a rendszer. :)
2020. ápr. 30. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2020. máj. 1. 10:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!