Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Hogy zajlik a közepiskolába a...

Hogy zajlik a közepiskolába a felvételi?

Figyelt kérdés
Gimnáziumba szeretnék menni, de nem igazán mondták el nálunk, hogy hogy megy ez. Azt tudom, hogy ha felvételit kell írnom , jelentkeznem kell valahová. Azt nem tudom, hogy hány iskolát lehet megjelölni, és egy iskolán belül hány szakot. Aki mostanában felvételizett, meg tudná ezeket válaszolni?

2020. jún. 19. 15:16
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Én 2,5 fél éve 8 szakot jelöltem meg(a másodikra felvettek) , 10-et szerintem lehet.

Egy iskolán belül az összes szakot megjelölheted,azonban néhány osztálynál van szóbeli felvételi, elbeszélgetés ilyenek, szóval ha beírod menni kell ezekre is.

2020. jún. 19. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Korlátlan helyet lehet megjelölni. Mi 11 iskolát jelöltünk meg összesen 34 szakot. Érdemes kihasználni. Ami szóbs jöhet, be kell írni, rangsorolva adzerint, hogy melyiket szeretnéd jobban, ill. kevésbé
2020. jún. 19. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Ősszel meghirdetik az iskolák a következő tanévben induló osztályaikat/tagozataikat (az idei felvételinél október 20-ig kellett ezt megtenniük), és ahogy előttem írták, korlátlan számban beírhatsz bármennyit a jelentkezési lapra (december elejéig kell majd leadni).

Ha 8.-os vagy, akkor az iskola intézi a jelentkezésedet, és sajnos ők szoktak olyat mondani, hogy elég 2-3-4 sulit beírnod, de ne hagyd magad meggyőzni erről. Egyszerűen azért, mert ha kitűnő tanuló vagy (vagyis max. hozott pontokat viszel), akkor is előfordulhat, hogy a központi írásbeli felvételid nem sikerül úgy, ahogy gondolod, vagy akár az is, hogy sok pontod lesz, behívnak az „álomsuliba” szóbelizni, de végül a szóbelin nem találnak megfelelőnek… Sajnos nem egy olyan gyerekkel találkoztam már, akik csak 2-3 iskolát írtak be, mert biztosak voltak a bekerülésben (amiben talán csak akkor lehetsz biztos, ha van protekciód), majd koppantak, és a pótfelvételi időszakban kellett a maradék helyekért küzdeniük (olyan sulikban, amikben épp maradt hely).

Az „ökölszabály” szerintem az, hogy természetesen írd be az „álomsulikat” az első helyekre, de válassz még ki „közepesen vágyottakat” is, és olyanokat is, ami a „ha minden kötél szakad”-kategóriát képviselik.

Elég sokváltozós az egész felvételi, és gyakran előfordul az is, hogy egy „álomsuli” a szóbeli után nem lesz szimpatikus, egy másik viszont, amiről nem gondoltál olyan jókat, az lesz.

Fontos tudni, hogy a központi felvételi egységes ugyan, de utána az iskolák nem egységes módszerrel számolják a pontokat. Van suli, ahol csak a 7–8. év év jegyei számítanak (öt fő tárgyból), de van, ahol 5. évfolyamtól nézik a jegyeket (akár az összes tárgyból), továbbá pl. van, ahová nem is kell szóbelizni, vagy mondjuk egyes matektagozatokon a matek írásbeli eredménye többet nyom a latban, mint a a magyaré…

Ezen az oldalon érdemes nézelődnöd, most még az idei felvételi dátumai vannak fent, de frissítik majd, ha eljön az ideje: [link]

A „lépések” fül alatt láthatod, mikor mi következik a felvételi eljárásban, de a statszitika és kalkulátor része is elég hasznos, hogy reálisan fel tudd mérni, hová van esélyed.

Sok sikert!

2020. jún. 20. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat, most már világos minden! Az az egy kérdésem lenne, ha megjelölök elsőnek egy iskolát, és felvesznek, de meggondolom magam valamiért és másik iskolába szeretnék menni amit mondjuk 2.-nak jelöltem, akkor lehet változtatni vagy ilyesmi? :D nem hiszem hogy ilyen történne, de azért érdekel
2020. jún. 20. 14:51
 5/10 anonim válasza:

Fordítva szokott működni (hogy mi mondjuk a 3.-nak megjelölt iskolából a 2.-ba átmenni), úgyhogy lehet, hogy van rá esély. De nem tudom biztosra.


Viszont lenne még két javaslatom: az egyik, hogy nagyon bele lehet fáradni abba, ha túl sok iskolába mész szóbelizni. Szóval ne nagyon vidd túlzásba (persze ez ember függő). A másik, hogy mindenképp menj el a nyílt napokra, mert nagyon hasznos tud lenni, hogy látod, hogy milyenek a tanárok, milyen a suli hangulata, ilyesmi.

2020. jún. 20. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Szerencsére ami kozelembe van gimi (inkább abba szeretnék menni,mert közel van) ott nincs szóbeli, csak az angol szaknál :D
2020. jún. 21. 12:11
 7/10 anonim ***** válasza:

„…akkor lehet változtatni vagy ilyesmi?”


Mikor már túllesztek a szóbeliken, az iskolák közzé fogják tenni az ún. ideiglenes felvételi rangsoraikat. Ezekben az összes hozzájuk jelentkező gyerek rangsorolva lesz a pontszámai alapján. De mivel végül minden gyereket csak 1 suliba sorol be a számítógépes rendszer, ezek a listák inkább tájékozódásra jók, hogy milyenek az esélyeid.

Tehát ha monjuk 10 suliba/tagozatra jelentkeztél, akkor mind a 10-nek az ideiglenes listáján fent leszel valahanyadik helyen. De mivel az összes jelentkező fent lesz veled együtt ezeken a listákon, simán lehet, hogy pl. az első helyre írt „álomsulidban”, ahová 30 gyereket vesznek fel összesen, te a 60. helyen leszel az ideiglenes listán, viszont végül mégis bejutsz, mivel az előtted lévők közül 30-an másik suliba mennek (mást írtak be első, vagy legalábbis ennél előbbi helyre).

Az ideiglenes felvételi listákat pl. idén márc. 16-ig kellett a suliknak közzétenniük, és ez után pár nappal van egy módosítási időszak (általában 2 nap), amikor lehetőséged lesz, hogy változtass a 10 sulid jelentkési lapra eredetileg írt sorrendjén. Ez a lehetőség csak akkor érdekes, ha mondjuk a szóbeli (vagy bármi más) miatt mondjuk beleszerettél az egyik suliba, amit eredetileg csak a 3. helyre írtál, és már jobban szeretnél oda bejutni, mint az első két helyre írtba. Ilyenkor nyilván ezt át kell a 3. helyről az 1. helyre.

Egyébként nem kell módosítanod, mert a rendszer úgy működik, hogy az összes felvélteliző jelentkezései alapján„megnézi”, az 1. helyre írt suliba bekerülsz-e. Ha igen, akkor oda felvettek, a többi suliból törlődik a neved. Ha nem elég a pontod az 1. helyen lévőbe, akkor onnan törli a neved, és továbbugrik a 2. helyen lévőre, megnézi, oda bekerülsz-e. Ha igen, akkor oda felvettek… Vagyis csak egy helyre kerülsz be végül, egyetlen iskola végleges listáján fogsz szerepelni a felvettek közt.

2020. jún. 21. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:

Leírom neked az egészet egyben :)


A gimnáziumok/középiskolák ősszel meghírdetik, hogy milyen osztályokat fognak indítani a következő évben. Ezzel párhuzamosan pedig tartanak nyíltnapokat, amikre érdemes elmenni, hisz betekintést nyerhetsz a leendő iskolád életében meg beülhetsz órákra stb.

Utána decemberben le kell adni egy papírt, hogy hol szeretnéd majd írni a központi felvételit januárban.

Ha megírtad a felvételit egy-két hét múlva már tudni fogod a pontjaidat és ennek alapján már be tudos tippelni, hogy mennyi esélyed lehet melyik iskolába.

Utána kell sorrendbe rakni a sulikat és a szakokat, elsőnek ahova a legszívesebben mennél, utolsónak ahova legkevésbé.

Kicsivel később, olyan február legvége/március eleje a szóbeli felvételik ideje. Mikor a felírt iskoláid küldenek neked egy levelet, hogy mikorra menj be ilyen "elbeszélgetésre" vagy különböző felmérőkre. Persze erre is kapsz pontokat.

Pár héttel a szóbelik után kiadják az iskolák az ideiglenes felvételi sorrendet. Ilyenkor mindegyik iskolánál rajta lehetsz a listán, láthatod, hogy hol hányadik vagy és mennyi esélyes lehet, hogy bekerülsz oda.

Utána 2-3 napig van idő felcserélni az iskolák sorrendjét, hogy hátha valahol rosszabbul vagy jobban állsz, mint gondoltad volna, és akkor azt előrébb/hátrebb viszed a listán.

Ha ez megvan akkor pedig várod, hogy április végén/május elején megkapd a levelet az iksoláktól, hogy felvettek-e vagy sem.

Június közepén pedig a beiratkozás van.


Illetve, hogyha álmaid iskolájába nem kerültél be, de csak pontokon múlt, akkor május végén szokott lenni a fellebbezés vagy pótfelvételi, már nem tudom hogyan hívják. Olyankor az üresen maradt helyekre lehet bekerülni.


Remélem tudtam segíteni :)

2020. jún. 26. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!!! :)
2020. jún. 27. 00:15
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem el fogják magyarázni nektek, de azért:

Igen, központi írásbeli felvételi feladatsort kell megoldanod egy kijelölt napon magyar nyelvből és matematikából. 10-10 feladat, 45 perc mindkettőre (ezen szoktak a legtöbbet stresszelni, de hidd el, nem ez lesz a legstresszesebb része ennek az időszaknak).

Ezentúl az iskola, ahová jelentkezel, tarthat saját felvételit is (ált. szóbeli, de lehet írásbeli is) (ezért érdemes elmenni az iskolák által tartott nyílt napokra is, ahol ezeket elmondják, a legtöbb helyen tartanak ilyet). Illetve a jegyeidet is nézni fogják a főtantárgyakból, általában 7. osztály évvégit és 8. félévit. Ezek összesítve adnak egy pontszámot, ami alapján az adott iskolába jelentkezőket rangsorolják.

Ugyebár meg kell jelölnöd egy lapon az összes iskolát, ahova jelentkezni szeretnél (személyes vélemény és tapasztalat: NE TAKTIKÁZZ! Olyan sorrendben jelöld meg őket, ahova legjobban szeretnél menni-től a számodra legkevésbé tetszetős iskoláig, érdemes minél többet jelölni).

Az ideiglenes rangsorolás után már csak várni kell, és idővel kiküldik a lapokat, hogy hová vettek fel.

2020. júl. 11. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!