Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Azt tanuljam, amihez tehetsége...

Azt tanuljam, amihez tehetségem van, vagy azt, ami hiányszakma?

Figyelt kérdés

Szóval magamról annyit, hogy most állok egyetem választás előtt és imádom az angolt, jó is vagyok benne, tehetségem is van hozzá, az előrehozott angol emeltszintűn a szóbelim max pontos lett és kaptam hozzá dicséretet is. Tényleg nagyon érdekelne minden, ami angol és minden, ami ezzel kapcsolatos (pl célnyelvi civilizáció, angol nyelvű irodalom, angol nyelvű filmek). Nem is kell nagy erőfeszítést tennem, hogy megtanuljak gyorsan egy angol szöveget, vagy tolmácsoljak valakinek. Nagyon érdekelne az Anglisztika, mint BA-s szak, tényleg ez lenne a szenvedélyem, valószínűleg jó is lennék benne.

Viszont tudom, nagyon sok helyről olvastam és hallottam már, hogy ez nem egy hiányszakma, sőt, kifejezetten a büfészak, eléggé rossz az elhelyezkedési arány utána és sokan pl a McDonald's-ben kötnek ki utána (most nem leszólni akarom ezt a munkát sem, csak nekem nem ez a cél).

Ezt átgondolva, lehet célszerűbb lenne valami olyan szakmát tanulni, ami tényleg hiányszakma és utána biztos állásom is lenne. De az a baj, hogy engem az ilyen ápoló, orvos, (vagy egyéb egészségügyis szak) vagy informatikus, mérnök nem érdekelnek és soha nem is érdekeltek. Megtanultam mindig is az infót, a matekot, a fizikát, de soha nem voltam belőlük különösen jó, mivel nem fektettem beléjük annyi energiát, nem érdekeltek.

Ti melyiket választanátok? A biztos hiányszakmát, vagy amit szeretek, az Anglisztikát?


Válaszaitokat előre is köszönöm! :)



2020. szept. 28. 18:33
A kérdező szavazást indított:
Anglisztika
Hiányszakma
41 szavazat
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
83%

Ami most hiányszakma az nem feltétlen lesz az évek múlva is. Ezért én afelé hajlok, hogy azt tanuld, ami érdekel.


Egyébként az egyetem célja nem is az, hogy szakmát adjon, ez a magyarországi prolik téveszméje, már elnézést a kifejezésért. Lehet, hogy nem fogsz sok "anglisztikus" állást találni a profession.hu-n, de ebből nem következik az, hogy az ott megszerzett tudást csak a McDonalds-ban tudod hasznosítani. Ha tényleg kiemelkedően teljesítesz, akkor még az egyetemen is maradhatsz kutatóként például. De lényeg, hogy kicsit rugalmasabban gondolkodj, ne azon gondolkodj, hogy anglisztikával hol tudsz elhelyezkedni, hanem azzal, hogy az ott megtanult készségekkel mit tudsz kezdeni.

2020. szept. 28. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
15%
Én meg afelé hajlok, hogy azt tanuld, amiért pénzt kapsz, mert szerelemből megélni nem lehet.
2020. szept. 28. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
22%

"Ha tényleg kiemelkedően teljesítesz, akkor még az egyetemen is maradhatsz kutatóként például."


Mert aztán sokat fizet...


Tudod, mi a valóság a prolik életében?


Lakáshitel, gyerekek, cipő, ruha, iskoláztatás, rezsi, kaja, innivaló, nyelvvizsga, jogosítvány, ...


Csak vigyázz, nehogy proli legyél és neked is jöjjenek a számlák!

Mert a szerelem-diploma nem biztos, hogy ki is fizeti őket!

2020. szept. 28. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
93%

Szerintem azt válaszd, ami érdekel. Én anno elkezdtem egy olyan szakot, ami nem kifejezetten tetszett, mert a másik választásomra (nekem is az anglisztika volt) mindenki azt mondta, hogy semmire sem jó. Az első félév után ott is hagytam, mert szenvedtem. Folyamatosan kudarcélményem volt, hülyének éreztem magam, pedig nem voltam sose rossz tanuló. Végül át tudtam menni anglisztikára, és sokkal jobban érzem magam, fizikailag és lelkileg is. Ezzel csak annyit akartam mondani, hogy ha tudod, hogy van valami, amit szívesebben csinálnál, akkor mindig azon fogsz pörögni, hogy mi lenne, ha (legalábbis velem ez volt).


Két félév után meg kell cáfolnom ezt a büfészakozást. Egyrészt azért, mert nem is szeretem ezt a szót, másrészt mert az anglisztika nem az. Általában azokra mondják, amiket könnyen el lehet végezni, de ez nem olyan. Plusz én ismerősök több anglisztikán végzettet is. Az egyikőjük még a BA alatt talált munkát gyakornokként, ahol utána évekig dolgozott, azóta fordít, és teljesen jó színvonalon él belőle. Írtad a tolmácsolást is, hogy megy. Az nagyon hasznos, mert ha az angol mellett beszélsz egy ritka nyelvet, akkor tényleg lehet jól beszélni. És pl. keleti vagy skandináv nyelvekből nincs túlképzés.

2020. szept. 28. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim válasza:
91%
Ha tényleg annyira érdekel az angol nyelv én azt ajánlom, hogy szerezz doktori címet valami kapcsolódó területen pl. angol töri, kultúra vagy nyelvészet és taníts egyetemen. Ez sem könnyű út de ha az angol a szenvedélyed élvezni fogod.
2020. szept. 29. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
82%

Az anglisztikával az a baj, hogy manapság már sokan tudnak (és jól is) angolul, tehát nem fognak utánad kapkodni a munkaerő piacon. Ezzel a diplomával Angliában, vagy az USA-ban sincs sok esélyed, mert beszéled a nyelvet + ismered a kultúrájukat.


Én is olyat tanultam, ami a szenvedélyem volt, semmire nem megyek vele most...

2020. szept. 29. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
86%

#1 vagyok.


Az biztos, hogy egyre többen tudnak jól angolul, de még mindig nem sokan. Például egy pesti fordítóiroda már hónapok óta, szerintem kb. 6 hónapja keres angol fordítót jogi, üzleti, műszaki stb. területen. Azért az más, ha valaki elvégzi az anglisztikát, de nem tanul ilyeneket, mint az, hogy valaki utána megy fordító MA-ra, ahol tanítják az ilyet. De én is azt mondom, hogy az anglisztika BA önmagában nem elég.

2020. szept. 29. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
82%

Isten mentsen téged hogy csak azért tanulj valamit mert hiányszakma. Ha emiatt mennél mérnöknek pl, de amúgy egyáltalán nem érdekel a terület, akkor csak szenvedés lenne az egész. Ha el is végzed a képzést, akkor meg a munkahelyen kell minden nap olyan dolgokkal foglalkonzod amit nem feltétlen szeretsz.

Persze a munka nem kell hogy mindig élvezetes legyen, de ha magát a területet sem szereted, akkor piszok gyorsan ki fogsz égni.


Menj nyugodtan anglisztikára.

2020. szept. 29. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
98%

Én ugyanígy voltam jó pár évvel ezelőtt, csak engem inkább a média vonzott, a videószerkesztés, stúdiómunka, stb ( bár érdekes módon az anglisztika is felmerült, mert én is szere(t)tem az angolt :))


Végül közgazdász képzésre mentem, ugyanezen okból, hogy arra valószínűleg nagyobb szükség van, és ezzel jobban el tudok helyezkedni, mint mondjuk egy Metropolitan egyetemen szerzett komm-médiás diplomával.


Az egyetemet végigszenvedtem, és elég sokszor kiégtem benne, és a mai napig azon gondolkodok sokszor, hogy mi lett volna ha inkább arra megyek ami érdekel..


Sokan mondják azt hogy nem érdemes ilyen "büfé" szakokra menni, mert abból nem lehet megélni, de ennyi év távlatából inkább ez a véleményem:


Ha egy - mások által - büfészaknak minősített képzésre jársz (mert ami nem mérnök, orvos, jogász, vagy mondjuk egy szakma tanulása az ugye mind felesleges a nagyszerűen gondolkodó társadalmunk szerint), azzal is ugyanúgy el tudsz helyezkedni majd a későbbiekben, HA igazán jó vagy benne.


Mivel ezt a területet szereted, ebben igazán jó, sőt kiváló is tudnál lenni, lenne motivációd és csak úgy szárnyalhatnál szakmailag.


Ha viszont egy olyan képzést választasz, ami nem érdekel, de elvileg hiányszakma és/vagy általánosságban véve jól el lehet helyezkedni, akkor talán lesz egy diplomád, de egy motiválatlan mérnök/közgazdász stb leszel, akinek nincsenek aspirációi semmihez.


Én így vagyok, és borzasztó így lenni. Válaszd ami érdekel. Mindenkinek jobb úgy.

2020. szept. 30. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
21%

"azzal is ugyanúgy el tudsz helyezkedni majd a későbbiekben, HA igazán jó vagy benne."


Sajnos ez szimplán nem igaz.

A világ nem igazságos, számtalan példa van rá a történelemben.

Éhező festők és csóró írók tömege a bizonyíték rá.

2020. szept. 30. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!