Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Sz! Sajnos megint elakadtam,...

Sz! Sajnos megint elakadtam, szóval remélem megint segítetek. Ez a 2004 /9-es feladat. Egyszerűnek indult, de nem az. Hogyan kell megoldani ezt a feladatot?

Figyelt kérdés

A piacon egy árus háromféle almát árul: goldent, jonatánt és starkingot. Egy vevő megkérdezte, hogy mennyibe kerülnek. Az árus így válaszolt:

– Nagyon olcsón adom! Ha vesz 1 kg jonatánt és 1 kg starkingot, akkor 120 forintot fizet. 1 kg starking és 1 kg golden éppen kétszer ennyibe kerül. Ennél pedig éppen 30 forinttal fizet kevesebbet, ha 1 kg goldent és 1 kg jonatánt vesz.

a) Mennyibe kerül 1 kg golden és 1 kg jonatán összesen? ............................

b) Összesen mennyit fizet az, aki mindegyikből 1-1 kg-ot vesz? ............................

c) Mennyibe kerül 1 kg jonatán? ............................

d) Mennyibe kerül 1 kg starking? ............................



2020. dec. 29. 23:25
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
A jonatán kilója legyen j, a goldené g, a starkingé s! Ezután van három egyenleted (az árus három mondatából felírható), három ismeretlened (j, g és s), ráadásul elsőfokú mindhárom egyenlet, vagyis egy háromismeretlenes elsőfokú egyenletrendszered, ami simán megoldható akár behelyettesítő módszerrel is. Csak idő és kitartás kérdése.
2020. dec. 29. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
mi még kétismeretlenest sem tanultunk🤕
2020. dec. 29. 23:55
 3/5 anonim ***** válasza:

A 3 egyenlet:

1j+1s=120

1s+1g=240

1g+1j=210


Ebből nagyon egyszerűen kifejezheted mondjuk a j-t (az első rgyenletből):

j=120-s


A másodikból kifejezheted a g-t:

g=240-s


A harmadik egyenletbe pedig beírod a kifejezett alakokat: a zárójel amúgy nem kötelező most, de úgy jobban látod

(240-s)+(120-s)=210


Megoldod az egyenletet, megvan az s. Innentől kezdve nagyon egyszerű a másik kettő is.

2020. dec. 30. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Érdemes megjegyezni, hogy a központin a részfeladatok olyan sorrendben vannak feladva, ahogyan azok kiszámolhatóak. Általában a (rész)eredmények egymásra épülnek, ezért érdemes az első kérdésre koncentrálni, és úgy folytatni.


a) jonatán + starking = 120

starking + golden = az előbbi kétszerese = 240

golden + jonatán = az előbbinél 30-cal kevesebb = 210

Az első kérdésre meg is van a válasz, tehát 210 forint.


b) Mindegyik variációból vegyünk egyet, ekkor minden almából 2 kg-nyi lesz, összesen pedig 120+240+210=570 forint, ennek a feléért mindegyik almából lesz 1 kg-nyi, vagyis 285 forintba kerül a 3 kg különböző fajtájú alma.


c) Tudjuk, hogy starking+golden=240, így a jonatán kilója csak 45 forint lehet.


d) jonatán+starking=120, vagyis starking=75 forint, de ugyanez ugyanúgy kijön a hármas összegből, ahogy a jonatán ára is kijött.


Nyilván a golden ára is kiszámolható ebből, de azt nem kérdezik.


A 3-as válaszával is lehet számolni, és el is fogadják, viszont kevés helyen tanítják az egyenletrendszereket általános iskolában. Valójában én is egyenletrendszert oldottam meg, viszont lehetőség volt logikus lépésekre is (például ha tudom három összegét és kettőnek az összegét, akkor tudom a harmadikat), ezért nem voltak szükségesek az egyenletrendszereknél használt direkt lépések használata.

2020. dec. 30. 03:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
köszönöm mindenkinek! Boldog új évet!
2020. dec. 30. 23:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!