Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Szeretnék jelentkezni majd...

GyBlanka54 kérdése:

Szeretnék jelentkezni majd egyetemre, régész szeretnék lenni, de Debrecemben van eg, egyetem ahol van ilyen szak?

Figyelt kérdés
Mégcsak tiszedikes vagyok, azt sem tudom, hogy mi kell a felvételihez, nincs oylan ismerősöm aki tudna nekem ebben segíteni.
2021. ápr. 13. 08:45
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
78%

Nincs sajnos Debrecenben régészet. Itt tudod megnézni, mik vannak: [link]


Régészet van az ELTE-n, Pázmányon (PPKE) és Szegeden (SZTE).


Viszont kicsit gondolkodj még a továbbtanulásodon. Tervezd meg rendesen. Régészként nem fogsz munkát találni, és még ahova egyébként felvennének, is furcsán néznek egy régész diplomára.


Ha mégis régész szeretnél lenni, akkor alapvetően az a tanácsom van, hogy nézz mellé egy piacképes foglalkozást. Például:


- Menj főszakon történelem-valamilyen szakos tanárnak, ez után vagy e mellett még tanulhatsz régészetet (és jobban is jársz, mert legalább a töri részét jól fogod tudni, ez fontos!)


- Jelentkezz mellette egy piacképes szakra is. Ide is van pár ötletem. A legsimább ügy szombati levelezőn egy üzleti szakot elvégezni a régészet mellett (gazdálkodás és menedzsment, kereskedelem és marketing stb.). A hátránya, hogy fizetős, de mi ez a befizetett kb. 1 millió forint ahhoz képest, hogy régészként kb. csak éhenhalnál... ez a költsége a későbbi boldogulásodnak.


- Ha semmiképpen nem akarsz üzleti szakot végezni mellette, akkor nézd meg a fent linkelt listában, milyen szakok érdekelnek még, és vegyél fel egy másik szakot minorban vagy a régészet legyen a minor egy másik főszak mellett... vannak egészen jó bölcsész-szakok, amelyek többet érnek, mint a hírnevük. A pszichológia egyértelműen nagyon jó szak (bár szerintem ez nem bölcsészet), és van két olyan szak, amelyekből szerintem hatalmas karriert lehet csinálni, csak az emberek nagy részének erre nincs rálátása. Az egyik a szociológia, a másik az informatikus könyvtáros. Mindkettő csak akkor, ha nagyon jó vagy matekból, és kifejezetten ráállsz a statisztikára/matekra később is.


Kicsit gondolkodj még ezen, mert később sokba fog kerülni ha most rosszul döntesz.

2021. ápr. 13. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
97%

felvi.hu -> szakleírások -> régész -> képzést indító intézmények.

Most belinkelem neked, de így bármilyen szakot megtalálsz majd később.

[link]


Pécs, Szeged, Budapesten 2 egyetem vagy Miskolc. Debrecenben nem indul.


A felvételihez kell minimum 1 db emelt szintű érettségi, praktikusan történelemből, illetve 4 db másik érettségi tárgy.

2021. ápr. 13. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
50%

1-es

Ha elmegy történelem és valamilyen szakos tanárnak, akkor arra szépen elhasználja a 12 állami félévét és tanári fizetésből valószínűleg nem fog kifizetni félévenként több százezer forintot tandíj gyanánt. Ahogyan a diákhitel sem lenne jobb választás. A történelem szak és a régészet nem ugyanaz, amit pedig meg kell tanulnia azt ugyanúgy megtanulja a régészeten is.

Szombati levelező kb. mint a fehér holló... nagyon kevés van, valamint valószínűleg ugyanúgy fizetni kellene majd a tandíjat. Azt már meg sem említem, hogy esetleg azt szeretné tanulni, ami érdekli...

Pszichológiát nem tudsz felvenni minorként és pszichológia szakon sincsen minor. Informatikus könyvtáros minor sincs.

2021. ápr. 13. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
78%

3. Én ezt értem, de a történelemtanárságban két jó dolog is van:

1) szakmailag is jó, hogy van egy általános rálátásod az egészre

2) meg is tudsz belőle élni.


Igen, a második diplomáért fizetni kell, na és? Mások is fizetnek érte. Valamit valamiért.


Szombati levelezőből annyi van, hogy Dunát lehet vele rekeszteni. Debrecent most pont nem néztem, de van a Corvinuson, BGE-n, Miltonon stb. stb.

2021. ápr. 13. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
35%
4-es Mi az, hogy na és? Oké, nem vagyok tisztában a kérdező anyagi lehetőségeivel, de szerintem 6 x 300.000 forintra nem biztos, hogy minden embernek az lenne a válasza, hogy "na és?"... Egyébként nem, nem lehet Dunát rekeszteni a szombati levelező képzésekkel, van pár, de azért nem sok.
2021. ápr. 13. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
73%

5. Azt vedd alapul, hogy elmegy régésznek. Hol fog találni munkát? Csak azért kérdezem, mert rokon szakon végeztem (és tanítok a bölcsészkaron), és a kollégáim 100%-ával együtt jártam egyetemre... 30 éve. Nincsenek új arcok, mert nincs pénz új arcokra. Diákjaink is nehezen vannak. Ásatási projektre is nehéz pénzt szerezni. A múzeumok sem térdig gázolnak a pénzben. Akkor mégis, ha elvégez egy fiatal most egy régész szakot, szerinted miben reménykedhet? Ami még egy viszonylag jó lehetőség: elmenni a médiába és értelmes filmeket forgatni, TV műsorokat csinálni. Nekem is volt egy filmsorozatom. Nagyon kemény munka, sokat éjszakáztam miatta. Nem lehetetlen, de nehéz.


Sajnos a régészek élete soha nem volt könnyű, de manapság nagyon nehéz.


Ennél sokkal vállalhatóbb, ha elvégez egy másik szakot előbb vagy mellette, ami biztonságot ad neki. Nem olcsó a tandíj, de... még mindig jobb, mint éhezni. Én is diákhitelből jártam ki az egyik diplomámat...

2021. ápr. 13. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
35%
6-os Én ezzel nem értek egyet (bölcsészként...). Szerintem maximum az lehet jó megoldás, ha a te gondolatmenetedet követjük, hogy elvégzi a régészetet és majd esetleg később tanul mást, ha szeretne és úgy érzi szükséges. Nekem herótom van az ilyen sipákolástól, hogy miből fogsz megélni, mi lesz a jövőddel stb., szerintem erre semmi szükség nincsen, pláne a jelen körülmények között.
2021. ápr. 13. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
73%

7. "Nekem herótom van az ilyen sipákolástól, hogy miből fogsz megélni, mi lesz a jövőddel stb."


Gondolom akkor még nagyon fiatal vagy. 20 évesen engem sem érdekelt. Majd tárgyaljuk újra akkor, ha feleséged és gyerekeid lesznek, lakást és autót kellene venned stb. 🤝👍

2021. ápr. 13. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
78%
8-as Attól is herótom, hogy sokak szerint a feleség, gyerek, lakás, autó KELL.... nem mindenkinek erről szól az élete, nem mindenkinek vannak ilyen jellegű tervei, vágyai. Amúgy lassan 30 éves leszek, dolgozom és köszönöm szépen jól megvagyok.
2021. ápr. 13. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
46%
Oké akkor ezt is tedd hozzá a Kérdezőnek, hogy HA nem akar családot, gyereket, sem saját lakást, autót, hanem a szüleinél akar lakni még 30 évesen is, akkor kövesse a te tanácsaidat. 🥺
2021. ápr. 13. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!