Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Ez plágiumnak számít ettől...

Ez plágiumnak számít ettől függetlenül?

Figyelt kérdés

Szakdogában hogyha angol könyvből fordítottam sgy bekezdést és úgy írtam bele magyarul és a plágiumfelismerő nem érzékelte hiszen nem ugyanaz a nyelv, attól ez még plágium és meg is szokták nézni?

Csak mert sok embertől hallom hogy simán lefordítanak angol cuccokat és kb fordítóból kimásolják és azt illesztik be.



2021. dec. 11. 18:55
1 2 3 4
 11/40 anonim ***** válasza:
100%

Önmagában a fordítás még plágium, hiszen ugyanaz a szöveg, nincs lehivatkozva, csak más nyelven van.

Ha lehivatkozod akkor már nem plágium.

2021. dec. 11. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/40 A kérdező kommentje:
Mondom,hogy lehivatkozom természetesen! Minden le van hivatkozva.
2021. dec. 11. 20:08
 13/40 anonim ***** válasza:
91%
Akkor szerinted mit jelent a plágium? A fordítás az plágium? Akkor Arany János plagizálta a Hamletet?
2021. dec. 11. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/40 anonim ***** válasza:
3%
Attól még, hogy odateszel egy lábjegyzetet a bekezdés vége után, hogy ezt honnan emelted át, plágium marad, ha nem teszed idézőjelek közé. A szakdolgozat lényege az önálló munka, ebbe nem fér bele az, hogy bekezdéseket másolsz át más műveiből, hiába lábjegyzetelgeted le. Legalább írtad volna át a saját szavaiddal.
2021. dec. 12. 05:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/40 anonim ***** válasza:
88%

"Attól még, hogy odateszel egy lábjegyzetet a bekezdés vége után, hogy ezt honnan emelted át, plágium marad, ha nem teszed idézőjelek közé."

Nem teheti idézőjelek közé, ha egyszer nem szó szerint veszi át. Márpedig ha másik nyelvből veszi át, akkor nem szó szerint. Tehát nem az idézőjel a lényeg, hanem pont az, hogy jelezze, hogy honnan származik a gondolat.


"A szakdolgozat lényege az önálló munka, ebbe nem fér bele az, hogy bekezdéseket másolsz át más műveiből, hiába lábjegyzetelgeted le."

De igen, simán belefér: ha jelzi, hogy mi honnan származik, ami nem a saját munkája, akkor teljesen rendben van. Ha mondjuk egy 100 oldalas dolgozatból 80 oldal a sajátja, 20 oldalnyi meg idézet, azzal semmi gond sincs, sőt, elvárás, hogy legyenek benne hivatkozások.


"Legalább írtad volna át a saját szavaiddal."

A saját szavaival írta át, hiszen fordította. Viszont ha ezt úgy tette volna meg, hogy nem jelzi, hogy nem a saját gondolatai, pont az lenne a plágium. Vagyis ha csak annyit teszel, hogy "átírod a saját szavaiddal" anélkül, hogy megadnád a forrást, na pont az a plágium. Ő viszont lábjegyzetben megadta, úgyhogy rendben van.

2021. dec. 12. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/40 A kérdező kommentje:
Nekem inkább 80% hivatkozás és 20 saját-interjú:(
2021. dec. 12. 11:10
 17/40 anonim ***** válasza:
47%
Hát, akkor nem plágium lesz a gond...
2021. dec. 12. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/40 anonim ***** válasza:
0%

15. Mi nem világos azon, hogy – idézem – “Szakdogában hogyha angol könyvből fordítottam sgy bekezdést”


Még egyszer: FORDÍTOTTA. Nem a saját szavaival adta vissza, hanem fordította. A többi okfejtésed így érvénytelen.

2021. dec. 12. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/40 anonim ***** válasza:
72%
Én az egész szakdogát úgy írtam, hogy más szakirodalmakat ollóztam össze, és fogalmaztam át a saját szavaimmal egyenként, mondatonként. Mindent lehivatkoztam, de saját gondolat jóformán nem volt benne XD Nem volt belőle semmi probléma.
2021. dec. 12. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/40 anonim ***** válasza:
70%

"Nem a saját szavaival adta vissza, hanem fordította."

Kinek a szavaival fordította, ha nem saját szavaival? :D

Nem valaki másnak a fordítását idézte, ezért nem teheti idézőjelbe.

Azt megtehette volna, hogy az eredeti nyelven idézi idézőjelben, de akkor meg - mivel más nyelvű a szakdoga, mint az idézet nyelve - le is kellett volna fordítania, vagy össze kellett volna foglalnia, hogy a más nyelven idézett rész miről szól, hogy aki az adott nyelvet nem érti, az is érthesse attól még a szakdogának azt a részét is. Így macerásabb lett volna, de idézőjelet csak ekkor használhatott volna. Viszont úgy is jó, ahogy csinálta, ez nem lesz gond.

2021. dec. 12. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!