Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mi lehet a cél azzal, hogy...

Mi lehet a cél azzal, hogy sok éve stagnálnak a tanári fizetések, emellett egyre több munkaórát tolnak rájuk? Az oktatás magánszektor felé tolása történik?

Figyelt kérdés

Anyukám pl magyartanárként dolgozik, lassan 10 éve változatlan fizetéssel. Közben bejött a portfólióírás, foglalkoznia kell a speciális igényű tanulókkal (mert arra nincs helyben szakember), majd minden nap helyettesít idegen szakterületen, amire ugye megintcsak készülni kell otthon. Ő azt mondja, én én is ezt látom az ismerőseim közt, hogy ez már egy általános dolog manapság. Teljesen alap, hogy 6 benti órához tartozik 2 óra dolgozatírás és javítás, 2 óra felkészülés, 2 óra papírmunka. Vannak versenyre készülők, kimagaslóan ügyesek, rájuk marad a hétvége.


A helyzet nem javul, inkább évről-évre lesz rosszabb egy kicsivel. Mégis az látszik, hogy pénz lenne (már a presztízsberuházások és tevékenységek nagy számából ítélve is).


A közalkalmazotti bértábla lehetetlenné teszi a bérversenyt, az elismerés, és egyáltalán mindenféle kompetencia díjazását. Akinél osztályfőnöki órán vitakultúrát, érvelést, és a hírek ellenőrzését tanulják, vagy a kémiatanár akinél az osztály 10%-a lett később vegyészmérnök, ugyanannyit keres, mint a tesitanár aki kizavarja focizni a gyerekeket, kicsit üvölt, majd csendben berúg az irodájában.

Ha nem cél debileket nevelni az iskolákban, akkor ezen a rendszeren valahogy változtatni kell.


Lehet, hogy a "tanárok elleni" egyre agesszívabb lépések mögött a motiváció, hogy meg kell próbálni egy valóban működő, a hatékonyságot bérversennyel kikényszerítő, piaci alapú rendszer felé tolni az oktatást?


(Az olyan véleményekkel nem tudok egyetérteni, miszerint az oktatás lezüllesztése, meg összeszerelők nevelése, stbstb lenne a cél. Ez szvsz egy átgondolatlan, sértődött vagdalkozás. Mindenféle területen, tervezésben, termelésben hatékonyabb, így több pénzt is hoz a tanult ember.)



2022. júl. 2. 17:10
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
83%

"Ha nem cél debileket nevelni az iskolákban, akkor ezen a rendszeren valahogy változtatni kell."


Szerintem te is látod, mi a cél.

2022. júl. 2. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

A piaci alapú oktatásnak széles körben jelenleg nincs létjogosultsága. Alsó tagozaton mondjuk ideális egy 20 fős létszámhoz 2 tanító. Legyen a tanítók bérköltsége 800e Ft (ebből kb. hazavisz 400e-et), vegyük hozzá a rezsit, az épület amortizációját, az egyéb alkalmazottak (pedagógiai asszisztens, portás, konyhás) bérét, az anyagokat, máris kijön, hogy havi 150e a tandíj. Ezt egy átlag család nem tudja kiköhögni - és még mindig csak alsó tagozatnál tartunk.


Lehet, hogy nem tudsz egyetérteni azzal, hogy az összeszerelők nevelése a cél, de más indokot nehéz találni (azt nem feltételezném, hogy senkinek nem jut eszébe az oktatásügy). Egyébként a piaci alapú oktatás is effelé vezet - az "elit" gyerekei fejlődnek a magániskolákban, az ebek harmincadjára hagyott állami iskolákban pedig annak örülnek, ha felhoznak valakit művezetői szintre. És az ott tanítóknak esélyük sincs, hogy betolják magánba a saját gyerekeiket...


Abban igazad van, hogy változtatni kéne, de egyrészt nem nagyon látszik rá kormányzati szándék (sőt, ha jobban megnézed, a "népet" is ez ellen hangolják), másrészt ha most a világ minden pénzét ráborítanánk az oktatási szektorra, akkor is elvesztenénk egy generációt, mire értelmezhető eredményt érnénk el. Teljesen igazad van, hogy kéne teljesítmény szerint differenciálni, de ezt csak akkor lehet, ha van kiből választani. Ha ma elküldöd a piás tesitanárt, akkor holnap ott állsz testnevelő nélkül, és működésképtelen az iskola, mert nincsenek meg a minimumfeltételek. Persze ettől a példában szereplő kémiatanárt lehetne díjazni, de hát minek, ő extra pénz nélkül is odateszi magát (igen, szándékosan voltam cinikus, nyilván megérdemelné a jutalmat).


Teljesen igazad van abban, hogy a tanult ember többet ér, és az értelmes cél az lenne, hogy minél több művelt emberfő kerüljön ki a közoktatásból, de úgy tűnik, "fönt" nem így látják. Egy ideig úgy-ahogy viszi a szektort a hátán néhány "hasznos idióta", mint édesanyád (remélem, nem érted félre, én nagyra becsülöm az erőfeszítéseit), de előbb-utóbb össze fog omlani.

2022. júl. 2. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Az, hogy az iskolák menjenek át az egyházakhoz.
2022. júl. 2. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

"Alsó tagozaton mondjuk ideális egy 20 fős létszámhoz 2 tanító."

Mi 31-en voltunk alsóban, és 1 tanár volt az állandó személy. A havi 800ezerhez 340Ft-ot kellene minden szülőnek óránként beleadni, és úgy a 4óra benti, 4 óra otthoni munka is kijönne. Napi 5 tanítási órával (valószínűleg a mostani óráknál ezerszer hatékonyabb órákkal) havi 34 ezerből kijönne a pedagógusok bére. Ezt azért a párok többségének ha megszorítással is, de valószínűleg kigazdálkodható (akinek nem az sajnos tényleg így járt, de feltehetően valami hasonló lesz a jövő).

A testnevelés elsődleges célja lehetne az egészségfejlesztés is, és csak sokadiknak a sportolónevelés. A mozgáskoordináció terepfutással, korcsolyával, gördeszkával, bmx-el nagyon jól fejleszhető, és ezek egy felszerelt tornateremhez képest még egész olcsó sportok. Akit lenyűgöznek a szertornászok, vagy bármilyen téren specializálódni szeretne, az menjen szakkörre belőle.

Egyébként amit írsz második, arról egyből a nyersanyagtermelő egykori gyarmati országok jutottak eszembe.

2022. júl. 2. 18:49
 5/11 anonim ***** válasza:
81%

Mi a cél?!


Hát szerintem az oktatás s így a társadalom teljes tönkretétele, leamortizálása, agymosása a cél.


Mert ha nem így lenne, már régen változtattak, javítottak volna, de ez egyre rosszabb lesz !

2022. júl. 2. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
4, kérdező, egy iskolának messze nem csak a tanárok bére a költsége, ahogy ezt #2 kifejtette. Havi 34 ezer forint kb. arra elég, hogy heti 2 magánórát vegyél egy különtanárnál. A tanult ember momentán nem több pénzt hoz, hanem nagyobb valószínűséggel elhagyja az országot (amúgy teljesen érthető módon).
2022. júl. 2. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Azért nem lesz béremelés, mert a tanárokkal bármit meg lehet csinálni, mivel semmi eszközük nincs. Ennyi pénzért is felveszik a munkát, akkor minek nekik több pénz? Ha meg nem veszik fel, akkor nem a csúnyaorbánnal csesznek ki, hanem a diákokkal, és máris ők lesznek az első számú közellenségek a szülők szemében. Ezen kívül a tanárok nagy része hónapról-hónapra él, már csak ezért sem tehetik meg, hogy sztrájkolnak. Így hát marad a pályaelhagyás, mert mondjuk egy Aldiban árufeltöltőként kétszer annyi pénzt visznek haza és negyedannyi felelősségük nincsen.


A jelenlegi kormány nem arról volt híres sosem, hogy értelmes dolgokra költenék a pénzt. A két sarokpont az egészségügy és az oktatásügy, amivel nem, hogy nem tudnak, nem is akarnak semmit kezdeni, főként azért, mert ott nem tudnak annyira sundámbundámkodni (bár az Öveges-programmal voltak, akik jól jártak, és sajnos nem a diákok voltak azok). Az orvosokkal dettó ugyanaz a helyzet; ha sztrájkolnak, nem a fidesz fog megbukni, hanem rengeteg ember fog meghalni, és nyilván az orvosok lesznek a gonosz emberek.

2022. júl. 3. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

"Azért nem lesz béremelés, mert a tanárokkal bármit meg lehet csinálni, mivel semmi eszközük nincs. Ennyi pénzért is felveszik a munkát, akkor minek nekik több pénz?"


Érdekes, mégis most jön a 3x10%. Szóv az alap kijelentés sem valós, mert bizony LESZ béremelés.

2022. júl. 3. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

#8, és az szerinted mire lesz elég?

Egy pályakezdő hazavisz mondjuk 180.000 nettót. Annak mennyi is a 10%-a? 18.000 forint. Közben meg a forint ennél többet inflálódik, szóval ez a 10% sokkal inkább reálbérkorrekció, mint fizetésemelés...


De kérdezzük meg a kérdezőt, az ő édesanyja mennyit visz haza, az ő esetében is le lehet vonni a következtetést, hogy vajon mennyire is ad okot örömre ez a „semmi”... mert ha egy lépcsőben kapnának 30%-ot, az sem lenne túl sok mindenre elég, de legalább méltányosabb lenne.

2022. júl. 3. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező, időnként sajnos én is így érzem. Jelenleg elég nagy az uszítás a pedagógusok ellen, elég sokan törlik beléjük a lábukat, hogy mennyit is keresnek meg három hónap nyári szünet stb... Egyik sem igaz, erre kb. egy perc volna rákeresni, a bértábla és a szabadnapok száma is nyilvános. A sok hülye hőbörgő majd szépen megélheti, hogy a pedagógusok ugyan nem sztrájkolnak (mert érdemileg lehetetlen), de nem is csinálnak tovább egy olyan munkát, ami sem anyagilag, sem társadalmilag nincs megbecsülve. Diplomával és nyelvvizsgával elég sok helyen lehet dolgozni még.

Remélhetőleg leesik a most hőbörgőknek, hogy talán ki kellett volna állni a tanárok mellett, amikor be kell fizetni havonta az alapítványi támogatást, ha normális oktatást akarnak a gyereknek. Vagy vihetik az államiba is, ahol kb. semmi nem lesz, színvonal a legkevésbé. Hasonló rendszer van pl. Angliában is. A dolog hátulütője, hogy az elit gyerekei így a mostanihoz képest is hatalmas előnnyel indulnak, a többinek meg alig lesz esélye. (tudom, hogy a magyar oktatás most sem az esélykiegyenlítésről híres, de ez szvsz romlani fog) Mondjuk lehet pont ez az elit célja? Így ugyanis nincs akkora konkurencia az ő gyerekeiknek.

2022. júl. 4. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!