Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mit gondoltok azokról az...

Mit gondoltok azokról az egyetemistákról, akik főszak mellett dolgoznak, és nem mennek inkább levelezőre?

Figyelt kérdés

Én nem képviselek határozott álláspontot, mert mindkét oldalt megértem.


Egyrészt egyetemistaként sok olyan hallgatótársam volt, aki próbált pénzt keresni, és ez végül is becsülendő.


Másrészt vannak óraadó doktorandusz meg tanár ismerőseim, és ők nem szeretik az ilyen hallgatókat. Az egyik volt tanárom is kimondta előadáson, hogy aki dolgozni akar, menjen levelező szakra. Nincs mindenből levelező szak, ezt én is tudom. Az említett ismerőseim nem szeretik, hogy a hallgatóik folyton erre hivatkoznak, szerintük azért találták ki a levelező szakot, hogy akik dolgoznak, oda járjanak, ne a "rendes" képzésre, mert ott elvárás, hogy be tudsz járni, erre épül az oktatás, és nekik nem feladatuk alkalmazkodni ahhoz, hogy valaki eltér attól, amire ők az órát tervezték. Biztos az is benne van, hogy sokan erre hivatkoznak akkor is, ha szimplán csak nem tanultak meg valamit, és a tanárnak nem feladata igazságot tenni.


Ti mit gondoltok? És aki tudja, hogy dolgoznia kell, mniért nem megy levelezőre? Mások a lehetőségek a két szakon?



2022. szept. 3. 16:39
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:
100%
A legtöbb nappalis képzés mellett szó szerint lehetetlen rendes munkahelyen dolgozni. Részben azért, mert a gyakorlatokról a tanárok nem engednek hiányozni, és ezek teszik ki az órák felét, másrészt pedig azért, mert az órarend félévente változik, s a munkahelyek ehhez nem hajlandók alkalmazkodni. A hétvégi munka fér csak bele, abból pedig nem lehet rendes jövedelemhez jutni, ezért csak annak érdemes, aki erre anyagilag rákényszerül, mert a szülők nem tudják támogatni, és kell egy kis pénz ételre és kollégiumra. Rendes jövedelmet csak levelezőn lehet szerezni, kivéve talán azokat a helyeket, ahol gyakorlatokon sem követelik meg a megjelenést, de ilyen nagyon kevés lehet. Úgyhogy az eredeti kérdés szerintem csak nagyon kevés nappalis hallgatót érint. A többség számára már az első év végére világos lesz, hogy nappalis tanulmányok mellett nem lehet rendes munkát vállalni.
2022. szept. 4. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 anonim ***** válasza:
79%

11

Bizonyos szakok majdnem 100%-a dolgozik végig egyetem mellett. Szal ez megdőlt. Ahogy én is, MSc-met csinálom, mellette gyakornok vagyok. 2 szaktársam van, aki nem dolgozik. Inkább kihagyom a nem kötelező órákat és akkor is megyek dolgozni.

Marha könnyű lenne ám levelezőn. Csak jaa, nem enged el úgy kb egy cég sem szabadon kéthetente egy napot, vagy félévente 3 hetet.

2022. szept. 4. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim ***** válasza:
100%
#12: Nézd, én nappalis osztatlan kétszakos tanárképzésen vagyok, és nemcsak én, hanem senki, akit osztatlan kétszakos tanárképzésről ismerek, nem tud rendes munkát vállalni (a hétvégi diákmunkát és egy-két esti magántanítványt leszámítva). Olyan órarendünk van, hogy képtelenség. Szinte minden nap délelőtt és délután is van kötelező óra, vagy ha egy-egy fél napon esetleg nincs, akkor csak egy adott félévben van így, a következő félévben már nincs. Gyakran még este 6-ra is, vagy péntek délutánra is beraknak kötelező órákat, és mivel mindkét szakomon csak egy csoport van, nem lehet variálni. A kötetlen munkaidős (pl. ügynöki) elfoglaltságon kívül ezt nem lehet semmilyen munkahelyhez hozzáigazítani. Egyedül az egyéni tanulmányi rend jelenthet kibúvót, de azt csak azoknak adják meg, akiknek különleges indokuk van (pl. nemrég szültek és kisgyerekük van, vagy profi sportolók). Azt az indokot, hogy nincs pénzem és ezért dolgoznom kell, egyszerűen nem fogadják el. Lényegében az az egyetem álláspontja, hogy a nappalis hallgatóknak az órákra járás alapvető, kötelező elfoglaltságuk, s ha nem teszik, akkor le is út, fel is út.
2022. szept. 4. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:
89%

Én is idén végzek 2 szakos osztatlan tanárképzésben, és nem volt olyan hónap, hogy ne dolgoztam volna. Ha nem teheted meg, hogy ne dolgozz, hidd el, megtalálod a módját. Lehet szr, de pénzt kérni a szüleidtől és üres önéletrajzzal kezdeni 25 évesen még rosszabb. Még így is annyira előrehaladtam, hogy a múlt félévre már nem is maradt tantárgyam. Júliusban olyan CV-vel fogok kilépni a munkaerőpiacra, amin ott lesz, hogy ledolgoztam már 5 évet ugyanazon a helyen.

Rengeteg tanáris ismerősöm lehúzta az egyetemet 20-30 órás munkahelyek mellett. Sőt, olyanokat is ismerek akik a hosszú gyakorlat mellett is ugyanúgy dolgoztak, és úgy írták meg a szakdolgozatot, államvizsgáztak le. Nem mindig egyszerű, de mondom, ha nincs más választásod, megoldod. Egy barátom hajnali 4re járt raktárba dolgozni, 10től pedig órákra. Sőt, nem egyszer ültünk már páran éjszakai műszak után a reggel nyolcas órán. Akarni kell.

2022. szept. 4. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:
70%

#14: Olyan pedagógushiány van, hogy üres önéletrajzzal is könnyű frissen végzett pedagógusként tanári állást találni. Ráadásul nem hinném, hogy egy tanári álláspályázaton bármilyen pozitív hatása van annak, ha beírom, hogy egyetem alatt éjszakai raktáros voltam.


Szerintem az egyetemi évek a tanulásról, a szakmai fejlődésről kell szóljanak. Nem arról, hogy a minimumkövetelményeket teljesítsem, hogy mellette még minél többet tudjak keresni. Friss fejjel, rendesen kialudtan és felkészülten kell az órákra járni, különben csak bámulod a táblát és nem érted a tanár magyarázatát. (Reál szakpáron érteni is kell a dolgokat, s az jóval nehezebb könyvekből, mint a tanár magyarázatából.) S ha van egy kis idő, ott a könyvtár, ahova be lehet ülni, hogy az ember fejlessze magát, készüljön a zárthelyikre, vagy módszertani könyveket és folyóiratokat tanulmányozzon. Ha az ember elkezd végzés után dolgozni, a magas iskolai óraszám és az adminisztrációs terhek miatt ilyen szakmai önfejlesztésre alig lesz ideje. Ez az 5 év egy soha vissza nem térő lehetőség. Aki megteheti, az szerintem pár magántanítványon felül más, komoly munkát kétszakos tanárképzés alatt ne vállaljon, akkor sem, ha ki tudná préselni magából. Persze ez az én privát véleményem.


S még egyszer mondom: én egyetlen tanár szakos csoporttársamról sem tudok, hogy komoly (általad írt heti 20-30 órás) munkát vállalt volna. S nem azért, mert mindannyian annyira tele vannak pénzzel, hanem azért, mert egyrészt az egyetem órarendje annyira tele van, másrészt a szellemi terhelés egyébként is akkora, hogy komoly kockázat bármi jelentős pluszt bevállalni. A szegényebbek inkább spórolnak pl. az étellel, olcsó dolgokat esznek, menza helyett magukra főznek, nem járnak szórakozni. Ahhoz, hogy valakit ne soroljanak át költségtérítésesre, minden évben 3,5-ös kreditátlagot kell elérni. Ezt egy reálos tanár szakpáron bizony nem könnyű teljesíteni; s ha valaki akár csak egyszer is ezt elbukja, akkor fizethet egy rakás tandíjat a következő évben, amit semmilyen munkával nem keres meg. Annyit nem ér meg az egész. Túl nagy a kockázat, ezt mindenki gyorsan felfogja, és inkább spórol, mint hogy éjszakai munkát vállaljon. Van csoporttársam, aki csak tanult, és úgy is csak épphogy úszta meg egy évben, hogy ne sorolják át. Vannak dögnehéz tanár szakpárok.

2022. szept. 4. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:
58%

15

Ha enned kell vagy fizetned a kolit kerítenél rá időt ne aggódj. :)

2022. szept. 4. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:
88%
#16: Nem vagyunk egyformák, nem egyforma a teherbírásunk. Én tuti, hogy egy-két hónap alatt idegroncs lennék, ha rendszeresen éjszakai munka után kellene beülnöm egész nap az egyetemi órákra. Ha erre kényszerülnék pénzhiány miatt, nem bírnám, és egy fél éven belül feladnám a tanulmányaimat. Nekem még éjszakai munka nélkül is komoly szellemi és idegi megterhelés az egyetem. S ezzel a csoporttársaim is így vannak.
2022. szept. 4. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 A kérdező kommentje:

" Úgyhogy az eredeti kérdés szerintem csak nagyon kevés nappalis hallgatót érint."


Nekem nem ez a tapasztalatom, de nem tudom, hogy hozták össze. Például ruhaboltban dolgoztak, óra után szaladtak oda, délutánosnak vagy délelőttösnek, félévkor meg szidták a főnököt, hogy mekkora p*csa, amiért nem érti meg az órarendjüket. Csak ennyire láttam bele.

2022. szept. 4. 17:46
 19/27 A kérdező kommentje:
Viszont ezeknek az embereknek ez látszott a tanulmányi eredményein.
2022. szept. 4. 17:47
 20/27 A kérdező kommentje:

"Lényegében az az egyetem álláspontja, hogy a nappalis hallgatóknak az órákra járás alapvető, kötelező elfoglaltságuk, s ha nem teszik, akkor le is út, fel is út."


Igen, én is ezt látom a pár tanár ismerősömnél. És igazából az a kérdés lényege, hogy mit gondoltok erről.

2022. szept. 4. 17:48
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!