Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mi történik egyetemen, ha...

Mi történik egyetemen, ha kiderül hogy nem én írtam alá a katalógust? Egy kötválról van szó

Figyelt kérdés

2023. márc. 1. 00:25
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
100%
Az orvosi igazolás meg az ellenőrző/napló közokiratnak számított mindig is, most is, de a kérdés csak a jelenléti ívről szólt.
2023. márc. 1. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
0%

Az meg olyan magánokirat, aminek a hamisításával esetlegesen (adott szituációtól függ) megvalósulhat az intellektuális közokirat hamisítás, aminek a jelenléti ív az eszköze.

És akkor máris közokirat hamisításnál vagyunk.

2023. márc. 1. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
100%
Nálunk volt már ilyen (mármint nem velem, hanem mások csinálták ezt). Szimplán a tanár bejelentette órán, hogy észrevette, hogy történnek ilyenek, és hogy ezentúl mindig pontosan megfogja számolni, hányan vagyunk bent órán, és hogy a jelenlétit hányan írjuk alá. De amúgy most nem tudom, hogy más tanár ezzel mennyire foglalkozik, nálunk ez ennyivel el volt intézve.
2023. márc. 1. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
91%
"Magánokirat minden olyan okirat, amely nem rendelkezik a közokirat kellékeivel. Magánokirat esetében hiányzik a közhitelesség; a magánokiratok ugyanis nem bizonyítják, hogy tartalmuk megegyezik a valósággal. E helyett a magánokirat - egyéb formai feltételek fennállta esetén - ellenkező bizonyításig azt igazolja, hogy a feltüntetett és nevesített kiállító a magánokirat tartalmát kitevő nyilatkozatot megtette, elfogadta, vagy magára nézve kötelezőnek ismerte el." Egy sima tanóra jelenléti íve szerintem nem tekinthető magánokiratnak, hiszen semmilyen nyilatkozatnak nem tekinthető, így jogi úton hamisítani sem lehet. Közokirat nem lehet, mert semmilyen jogszabályi rendelkezés nincs rá vonatkozólag. Az intellektuális közokirat-hamisítás bűntettét az követi el, aki valamely jog vagy kötelezettség létezésére, megváltoztatására vagy megszűnésére vonatkozó valótlan adat, tény vagy nyilatkozat közokiratba foglalásában működik közre. Egy jelenléti ív hamis aláírásával meg az égvilágon semmilyen jog/kötelezettség létezése, megváltoztatása, megszűnése nem keletkezik még közvetetten sem, semmilyen joghatás nem fűződik a jelenléti ívhez. Az egyetem belső szabályzatában van meg, hogy hányszor lehet hiányozni, egy meghaladott mennyiségnél nem lehet teljesíteni a kurzust, de ez a szankció az egyetem belső jogrendjéhez kötött. Ha bármilyen módon lehetne ezt büntetni, azt csakis az egyetem belső szabályzata mondhatja meg, és abból kizárólag belső fegyelmi eljárás indulhat. Nem pedig büntetőeljárás bíróság előtt. De szívesen olvasnék bírósági ítéletet a témában, ha bárki csatol, addig is viszont én határozottan úgy gondolom, hogy egy egyetemi jelenléti ívnek nincs okirati jellege. Az egyetemek meg nem fognak megkockáztatni egy esetleges pervesztést, mert akkor rögtön írásszakértőt kellene kirendelni 100+ emberre (vagy legalább 20-40, amennyien felvették az órát és szerepel az aláírásuk), és az egyetemek ezt nem akarják vesztesként ezt az összeget kifizetni, sem macerálódni egy ilyennel hónapokon, akár éveken át, amikor egy alapképzésnél 3 év, osztatlannál 5 év a tanulmányi idő. Egyszerűen nem életszerű a büntetőeljárás erőltetése. Nyilatkozatként úgy tudnám elképzelni a jelenléti ívet, ha névreszólóan írná alá mindenki a jelenléti ívet, hogy "én, Gipsz Jakab 2023. 03.01. napján 10:00-12:00 között tartott XYZ oktató ABC előadásán/szemináriumán... személyesen részt vettem" , na egy ilyen hamisításánál már felmerülhetne valami komolyabb, de ilyet még az életemben nem láttam. Az orvosi igazolás meg napló egy magasabb szint, mert azok közokiratok, de azokról nem szólt a kérdés, hanem csak egy egyetemi jelenléti ívről.
2023. márc. 1. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

"Egy sima tanóra jelenléti íve szerintem nem tekinthető magánokiratnak"


Minden okirat magánokirat, ami nem közokirat. Egy random fecni is. Csak nem teljes bizonyítóerejű magánokirat, hanem sima magánokirat.


Amúgy lehet ezt is 0%-ra pontozni, ahogy szoktátok tenni minden olyan válasszal, ami nem tetszik, függetlenül attól, hogy igaz-e. A "szarjankós" megjegyzést jelentem, mert trágár és undorító beszólás.


A jogi "halandzsát" pedig nem "dobálom". Ügyvéd vagyok, és tájékoztatást adtam a Kérdezőnek arról, hogy mi történHET akár ebben az esetben. Hogy mi fog történni, az majd kiderül. Lehet, hogy semmi. Egyetem-függő, hogy mennyire foglalkoznak vele. Eleve egyetem-függő az is, hogy mi a következménye a jelenléti ívnek, és ettől függ az is, hogy megvalósít-e a hamisítása intellektuális közokirat hamisítást, vagy pedig sima magánokirat hamisítás. Hamis magánokirat felhasználása - ilyen bűncselekmény van.


"Minden magánokirat büntetőjogi védelemben részesül, függetlenül attól, hogy teljes bizonyító erejű-e vagy sem.Hamis a magánokirat, ha az azon feltüntetett személy nem azonos azzal, aki azt kiállította." - vagyis nem az írja alá, akinek a neve rajta szerepel. Illetve: "valótlan tartalmú a magánokirat, ha az abban feltüntetettek nem felelnek meg a valóságnak..."

És: "A csak szándékosan elkövethető bűncselekmény elkövetési magatartása a felhasználás, azon minden olyan, a joghatás kiváltása érdekében történt átadást, továbbítást érteni kell, amelynek folytán a magánokirat az elkövetői körön kívül álló más személyekhez kerül A nem joghatás kiváltására alkalmas felhasználás – ha a magánokiratot nem jog vagy kötelezettség létezésének, megváltozásának vagy megszűnésének bizonyítására használják fel – nem valósítja meg a bűncselekményt."


Magyarul a kérdés még mindig az, hogy az egyetem mit akar ezzel az okirattal, fűződik-e hozzá joghatás. Ha például ezen múlik az, hogy valakit engednek-e vizsgázni (mert mondjuk X darab hiányzás esetén nem lehet), akkor fűződik hozzá.


Forrás: [link]

Ez egyébként az Opten jogtárban lévő kommentár szövege.


Itt egy leírás hasonló esetről (teljesen mindegy, hogy milyen okirat aláírásáról van szó, mindenre igaz a példa): [link]

Eszerint:

"Aki más helyett valamely okiratot az illető nevének hamisításával aláír és ezen okiratot felhasználja, hamis magánokirat felhasználásának vétségét követi el."


Vagy itt: [link]


"Ehhez képest nem lehet álképviseletről beszélni olyan esetekben, amikor a „képviselt” személy neve fölött az eljáró személy úgy ír alá, hogy abból harmadik személy arra a következtetésre juthat, az aláírás a „képviselttől” származik, tehát nem lehet álképviseletnek nevezni azt az esetet, ha az álképviselő a „képviselt” személy aláírását „hamisítja”. Ez ugyanis már azt a látszatot kelti, mintha saját maga írta volna alá a „képviselt” személy. Okirathamisításnál tehát annak elkövetője nem akarja személyazonosságát felfedni és nem akar jogi értelemben képviselőként eljárni."


Ez csak pár példa, de ezret lehetne találni, ami igazolja, hogy nem "dobálózok" a jogi "halandzsával", hanem a tényeket írom le. Azt elfogadom, hogy nem tetszik, mert most kb. mind rájöttetek, hogy rendszeresen okiratot hamisítotok... de ettől még a tény az tény.

2023. márc. 1. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!