Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Szerintetek vonzóbbá lehetne...

Szerintetek vonzóbbá lehetne tenni a tanári szakmát, ha a tanári diploma mellé is járna doktori cím?

Figyelt kérdés

Tegnap kikerült az alábbi kérdés a GYK-ra, mely szerint a tanári végzettséggel rendelkezők jogosultak a MEd cím használatára (amivel egyébként még sosem találkoztam, de a jogszabály valóban lehetővé teszi). Függetlenül attól, hogy ez mennyiben inflálná a “dr.” cím értékét, szerintetek többen jelentkeznének-e tanári képzésre, ha utána dr. Gipsz Jakabok jönnének ki a tanárképzésről, pusztán hiúságból?


Az említett kérdés:

https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__egyeb..



nov. 18. 11:31
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
72%

De sok tájékozatlan válaszoló van itt! Próbáljátok meg megérteni: van doktori cím, mint tudományos fokozat, ez a phd. És van ún. foglalkozásdoktori cím, ami bizonyos szakok elvégzése után automatikusan jár a diplomával. Ezek a szakok: orvos, fogorvos, gyógyszerész, állatorvos, jogász. Az eredeti kérdés az arra irányult, hogy ezek közé a szakok közé bekerüljenek-e a tanári szakok is, azaz kapjanak-e a tanárok is foglalkozásdoktori címet. Ez a két féle cím egymástól egyébként független, lehet valaki "kétszeresen dr." mert orvosit végzett, aztán pedig tudományos, phd fokozatot is szerzett orvostudományi területen.


A kétfélea cím írásmódjában semmi különbség nincs, az évtizedekkel ezelőtt volt, hogy az egyik kisbetűs dr. a másik meg nagybetűs Dr.

nov. 30. 02:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
42%
Én értem, amit írsz, de ettől a véleményem még nem változott. A tanári munka nem olyan szintű mint az orvosi vagy a jogász, hogy foglalkozásdoktori presztízsének kellene lennie szerintem. Mint ahogy írtam (igaz, szélsőséges példa), de egy kollégiumi nevelőtanárnak miért kellene doktori címet adni? Nehéz lenne meghúzni a határokat, hogy mi az a pedagógiai foglalkozás, szak, különféle határterületek, ami beleférne és ami nem. A tesitanár már igen, a rajz már nem? Fejlesztőpedagógusok? De egy matektanár sem az a szint szerintem, hogy doktorrá kellene nyilvánítani. És ezt úgy írom, hogy végzettségemet tekintve én is tanár vagyok.
nov. 30. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
23%

#12 Én nen is azt írtam a 11-es válaszomban, hogy szerintem a kérdésre igena válasz, kéne a tanároknak foglalkozásdoktori cím.

Csak értelmezni próbaltam a kérdést a sok idióta válaszolónak, de úgy tűnik, tanulni és értőem olvasni nem szeretnek, csak lepontozni.

nov. 30. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
54%
Nézd, én eredetileg tanár vagyok, most végzem a jogot levelezőn. Én úgy gondolom, hogy a jogászok MINUMUM fele a foglalkozásdoktori cím miatt csinálja, ugyanis munkapiaci viszonyok nem indokolják (negyed ennyi jogász elég lenne. Az, hogy én miért csinálom, az elég speciális. Pályaelhagyó tanár vagyok, ahol pedig elhelyezkedtem, ott előny). A különböző évfolyamcsoportokban állandóan ezzel motiválják egymást (már csak 1.5 év és doktorok leszünk, kibírod) és ha megnézed közösségi médiában is állandóan kényszeresen belepréselik a nevükbe is sokan. Úgy gondolom, a jogi pályára sokkal kevesebben mennének doktori nélkül. Egyébként lehetne adni a tanároknak is doktori címet (persze csak azoknak, akik egyetemet végeztek), de őszintén minek? Közröhely tárgya lenne az összes tanár, velük együtt a 10 millió emberből 500 ezer kapásból doktor lenne egyik napra a másikra. Hiába lennének "doktorok", ha ciki lenne használni, de ha használnák is, visszatérünk a kiindulási pontra, hogy minek? Akinek önbecsülési problémái vannak, az menjen el pszichológushoz, elég sérült tanár van már így is.
dec. 11. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
39%
A foglalkozás dr-t az orvosokon kívül elvenni kellene, nem bővíteni.
febr. 22. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
83%
Azt amúgy tudod, hogy az orvoslásnak nincs semmi köze a doktori címhez? A doktor a docere szóból jön, ami tanítást jelent (és a jogászok hamarabb viselték). Szerintem maradjon meg nyugodtan mindenkinek, de használják úgy, ahogy értelme van, tehát kiírni teljesen, hogy Dr. med., Dr. jur. stb.
febr. 22. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
75%
Doktorálhatsz is akár. De egy sima szakdiplomához miért járna?
febr. 23. 05:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
17%

Tele a pálya félműveltekkel, akik még helyesen írni, magyarul beszélni sem tudnak. Az IQ-juk átlag alatti.

Azonnal nagydoktorit, nem?

Ma már az érettségi sem üti meg a mércét, ami a 80-as években még érvényes volt. És akkor elsősorban a reál tárgyakról beszélnek.

Az egyetemi, főiskolai oktatók tépik a hajukat, hogy olyanok nyernek felvételt, akik képtelenek a szövegértelmezésre. Első körben fel kell őket zárkóztatni, de nem tudják kiszórni a nem odavalókat.

És ezeknek doktorit?


Az orvos doktor, jogász foktor, mérnök doktor ( dr. Ing.) nem csupán tradíció. Egyetemi szintű és rangú tudás van mögötte.

febr. 23. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
64%
Utolsó: Teljesen el vagy tájolva (vagy elavult a tudásod a témakörben). Nagydoktori, az mi? Nincs ilyen. Foglalkozásdoktori cím van és PhD, mindkettő Dr-ként szerepel a személyi igazolványban. Mondat elején nagybetűvel kell írni, mondat közben kisbetűvel, akkor is, ha te vagy a világ legokosabb doktora. A nagydoktor, kisdoktor valami szoci hagyomány lehet, most 2024-ben vagyunk.
febr. 23. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
23%
A nagydoktori az az MTA doktori, gondolom.
febr. 23. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!