Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Jogos, ha egy tanár elvárja,...

Jogos, ha egy tanár elvárja, hogy a diákjai tudjanak verset és prózát írni és művet fordítani?

Figyelt kérdés

Én szoktam mindkettőt, ráadásul nem is csak hobbiként, hanem többször országok versenyt is nyertem mindezekkel. De nagyon egy önálló ember vagyok, akinek nagyon el lehet venni a kedvét minden plusz dologtól, ha azt mondják rá, hogy "KÖZELEZŐ!!!!". Ha kötelező lenne természettudományos- és matekversenyeken indulnom, akkor fognám magam, felállnék és otthagynám az egész bagázst, hogy pukkadjanak meg, majd hozok másoknak eredményt, akik nem akasztanak a nyakamba kényszert.


A tanárom azt mondta rám utalva, hogy hallotta, hogy "Hallottam, hogy van itt ilyen irodalmár szellem, ezért az ő kedvéért a téli ünnepekre készülve kitaláltam, hogy kötelezően több versszakos verset kell írni magyarul, angolul, a második és ha valaki tanul, akkor a harmadik idegen nyelven is. Mindegyik versszak más nyelven legyen. :-))))))". Magamban mondtam is, hogy "Elmész te a fenébe...".


Másrészt ez ihlet. Ha nem jön, akkor nem lehet erőltetni. A többit sem úgy írtam meg, mint a házi feladatokat, hogy nekiülök és megoldom. A plusz dolgok ennél bonyolultabbak. A Kömalt sem úgy oldom meg, mint a házit, hanem mint a keresztrejtvényt: amikor van időm, akkor önmagam szórakoztatására, nem azért, hogy ne kapjak rá egyest.


Amúgy ez a tanár eleve szemét más területeken is. Nem akarok konkrétumokat írni, de senki sem rajong érte. Sem a többi tanár, sem a diákok, sem senki felől. Az osztályfőnök és az osztályfőnök-helyettes is azt mondja, hogy az élet olyan, mint a gumicukor, nem tudhatjuk mit húzunk ki belőle... Nekünk most egy év erejéig büdös zokni íz jutott. De ő amúgy is csak ideiglenesen van nálunk.


Mennyire jogos az, hogy elvárja tőlünk ezt? Miért akarja elvenni a kedvem attól is, amihez eddig volt affinitásom? Aztán akkor átnézi, és el kezd belekötni mindenbe, mert neki nem tetszik... Hát akkor... Ezzel tudtam szolgálni.



dec. 16. 16:48
1 2
 1/19 A kérdező kommentje:
Mi lenne, ha történetesen nem is tudnék verset írni?
dec. 16. 16:51
 2/19 anonim ***** válasza:
68%
Nem kell túl gondolni. Bárki össze tud dobni egy valamilyen verset. Jó nem lesz, de vers féle lesz. Ennyi. Ne drámázz.
dec. 16. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
100%

"Hallottam, hogy van itt ilyen irodalmár szellem, ezért az ő kedvéért a téli ünnepekre készülve kitaláltam, hogy kötelezően több versszakos verset kell írni magyarul, angolul, a második és ha valaki tanul, akkor a harmadik idegen nyelven is. Mindegyik versszak más nyelven legyen. :-))))))"


Nem is értem miért vannak műfordítók és minek tanulják ezt évekig. (Én fordítóira jártam és beszéltünk róla, hogy egy vers fordításához nagy tudás kell, mivel nem elég lefordítani, hanem át is kell adni úgy, hogy a rím, ritmus megmaradjon.)

dec. 16. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
100%

Egyetértek veled kérdező. Ez a szó, hogy "kötelező" engem is rohadtul idegesített már általános iskolás-középiskolás koromban is, már felnőtt vagyok de nem tudtam levetkőzni. Persze vannak a munkám során is kötelező protokollok amit be kell tartanom és nyilván azt betartom, ahogy a KRESZ-t is betartom de ezeket sem azért mert kötelező és megbüntetnek hanem mert mások életével játszanék ha nem tartanám be.


Egyébként nem várhatja el, hogy ilyen dolgokat tudjatok. A legtöbben középiskola után mennek szakmát tanulni vagy egyetemre mennek. Írónak, költőnek jó ha országos szinten elmennek egy páran ezért rohadtul nagy túlzás ilyen elvárásokat lefektetni. Írogassa csak a verseit ha őt ez szórakoztatja de senkit ne kötelezzen ilyen baromságokra vagy ha mégis megteszi akkor legalább annyi gerincesség legyen benne, hogy nem kezdi el osztályozni és fogadja el ha valaki azt mondja neki, hogy nem csinálta meg mert neki erre nincs érzéke, affinitása.

dec. 16. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:

#4.

Jaaaaa, hát ő nem ír verseket semmilyen nyelven. Csak szopatni akart minket.


#2.

Áááá... Neki az nem jó. El kezd belekötni az osztály előtt, hogy szerinte mit lehetett volna jobban. Ha nyelvtani hibát vél felfedezni benne, akkor tesz rá, hogy az nem véletlen, hanem direkt lett így csinálva, mert másként nem jön ki a rím, ő belejavít stb. Mit neki költői szabadság.

dec. 16. 19:54
 6/19 anonim ***** válasza:
45%
Most hisztizni jöttél ide vagy mi a kérdésed?
dec. 16. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
60%
Jajmá, szard le. Legfeljebb kapsz egy egyest a nem megcsinált házi feladatra. Nem jobban megéri, mint ezen ventillálni?
dec. 17. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:

#7.

Pont én, mint hobbiszinten író, műfordító és költő, nem mellesleg mindenkinél (őt leszámítva) ötös tanuló kapjak egyest versírásra.


És én kirobbantom a balhét, ha nekem bele mer állni, hogy szerinte rossz!

dec. 17. 19:37
 9/19 A kérdező kommentje:

#6.

Válaszolni jöttél, vagy csak írni valamit?


Ezt én is kérdezhetném...

dec. 17. 19:38
 10/19 A kérdező kommentje:
Nincs joga elvárni tőlem, hogy a kérésére írjak az igényeinek megfelelő verset. Még a témát, meg a formát is meghatározta... Mi vagyok én? A zenéről a költészetre áttért Pachelbel, hogy megrendelésre és határidőre írjak a megadott szempontok szerint?
dec. 17. 19:43
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!