Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Ha verseket szeretnék elemezni...

Ha verseket szeretnék elemezni a szakdolgozatomban, hogyan válasszak ki hipotézist?

Figyelt kérdés

Nemsokára ki kell választani a témát, és az egyik kedvenc kortárs költőmnek van egy egész kötete egy bizonyos témáról. Ezért gondoltam, hogy arról tudnék írni. Pl. tegyük fel, hogy csak szerelmes versekről ír egy kötetben, akkor hogy válasszak hipotézist? Feltéve, hogy nem csak abban a kötetben ír ilyen verseket. A tanárom azt mondta, hogy kell legyen egy hipotézis, de beleolvastam hasonló szakdogákba, és ott sem volt hipotézis, csak annyit írtak, hogy ezt meg ezt elemzik a szakdogában, stb.

Másik felvetődött kérdésem: a verselemzést konkrétan hogyan írjam a szakdogában? Találtam róla sok szakirodalmat, amiben elemzik a verseket, azokat én is leírhatom, vagy fel kell tüntessem a forrást, az ötletet? A többit pedig magamtól írjam meg, tehát a saját elképzelésem szerint elemezzem? Attól félek, nem lesz elegendő saját gondolatom, de hát a versben az a jó, hogy mindenkinek lehet saját értelmezése, nem? Ergo nem lehet rosszat írni, igaz?

Segítsetek, kérlek, hogy kezdjek neki!



márc. 13. 22:47
 1/4 anonim ***** válasza:
62%
Ez engem is érdekel. Némiképp hasonló cipőben vagyok.
márc. 13. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

A szakdolgozat alapja általában egy hipotézis.

A fent említett esetben lehet a hipotézised, hogy a legtöbb szerelmes verse XY-hoz íródott aki a múzsája/szerelme/szeretője/felesége stb.

A versekben pedig elemezheted, hogy ebben a versében xy-nt megnevezi, a következőt amikor elemzed, ugyan nem nevezi meg, de utal rá, mint pipacsos napernyős hölgyre, és az életrajzából tudni lehet, hogy a feleségének volt egy pipacsos napernyője.

Szó szerint nem írhatod le, mert a plágium kereső sanszos, hogy ki fogja dobni.

Hivatkozhatsz rá, pontosan jelölve a forrást, hogy xy ebben a tanulmányában azt írja, hogy, de én egyet értek vagy nem értek vele egyet azért mert (itt jönnek a saját gondolataid).


Na ja, ez a mire gondolt a költő dolog nagyon gáz, és nem fog kikopni a köztudatból.

Állítólag volt egy költő, aki részt vett egy felolvasásán, ahol elemezték, hogy mire gondolt a költő, ő meg megállapította, hogy gondolta a fene, az elhangzottakat, de nem ő :)


Viszont én kizárólag ezért szeretnék majd egyszer irodalmi tananyag lenni :)

Kíváncsi lennék, mit hoznak ki, mire gondolhattam :D

márc. 13. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Arany János volt, úgy tudom.


De akkor most az jó, ha a saját értelmezésem szerint írom az elemzést? tehát, hogy nem köthetnek bele, ha csak nem valami nagyon elvont dolgot képzelek bele a versbe. Egyébként amit elemezni szeretnék, azokban alig van rím, meg költői kép, így egy kicsit nehezebb dolgom van.

márc. 13. 23:21
 4/4 anonim ***** válasza:
73%

Szakirodalmat szerintem így is-úgy is kell elemezned hozzá, szóval azt nem úszod meg.

Valamivel az elképzeléseidet is alá kell támasztanod pedig.

Nem fognak belekötni, ha tudod értelmesen indokolni.

Tehát ha azt mondod, hogy a mező a leírtak alapján egyértelmű utalás a nőre, akinek búzaszőke haja, lenkék szeme stb volt, amit már máshol is említett a szerző pl. itt meg itt, az egy indokolt feltételezés még akkor is ha mondjuk éppen nem szerelmes a vers.

Viszont a kék szem egyértelmű utalás a Mordorban gyülekező ork seregek szakácsának lányának barátnőjének a gyermekkori babájára azért kicsit meredek lenne :)

márc. 13. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!