Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » BME építészmérnök, OE- ipari...

BME építészmérnök, OE- ipari termék és formatervező mérnök vagy könnyűipari mérnök?

Figyelt kérdés

Nagyon nehéz döntenem. Érdekelne, hogy mi a véleményetek.


Szeretnék tervezni, alkotni ezért gondoltam az építészmérnökire, csak annyira riasztó, hogy rengeteget kell tanulni, éjszakázni stb. Szerintem menne, csak nem tudom, hogy ilyen áron megéri-e, 6-7 év gürcölés, nagy verseny, szabadidő kb semmi, aztán bizonytalan munkalehetőségek. A matek elég jól megy, a fizikával sincs nagy gondom, matekból emelten fogok évvégén érettségizni. Járok rajzolni, van térlátásom és logikám, tehát úgy érzem, hogy a képességeim meg lennének hozzá. Csak az idegen nyelvekkel nem vagyok annyira kibékülve, bár van egy középfokú nyelvvizsgám.

Az ipari termék és formatervező mérnök szak is tetszik, hogy ilyen kreatív, viszont pont emiatt úgy érzem talán nem vagyok elég tehetséges hozzá, hogy saját ötletek alapján fejből rajzoljak. Meg a munkalehetőségek felől is vannak kétségeim, hogy egyáltalán milyen munkát lehet vele kapni, amiből rendesen meg lehet élni.

A könnyűipari mérnök viszont nem olyan kreatív, de könnyen elvégezhető, munkaügyben nem tudom.

Szeretném a matematikus gondolkodásomat és kreativitásomat kihasználni humánus kereteken belül, és felelősségteljesen döntve olyan foglalkozást választani amivel reálisan nem sok esély van, hogy munka nélkül maradjak vagy kevés fizetéssel bukdácsoljak.

Igazából van még egy 4. lehetőség is, ezt nem sokan javasolják, hogy matek-fizika szakos középiskolai tanár legyek. Szerintem nem rossz, nagy szükség van rá, simán menne az egyetem és az elhelyezkedés, csak a megbecsülés illetve a fizetés nem éppen kielégítő.

Hogyan döntenétek a helyemben? :)


2013. febr. 25. 21:43
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

OE-RKK-s hallgató vagyok, igaz nem a fentiek valamelyikén, hanem környezetmérnöki szakon. De (első két félévben) elég sok tárgyból tanuljuk ugyanazt, mint ők, ugyanazokkal az elvárásokkal.


A lényeget leírtad, csak kiegészíteni tudom.


Az építészmérnöki jó szakma, szép is. Általában - gondolom - igen keresett. De ma állítólag ők is munkanélküliek, olyannyira pang az építőipar. Szerintem megérné megpróbálnod, megéri az egyetemi szenvedés. És csak fellendül az építőipar, szerint nem panghat örökké.

Az építőmérnökit nézted? Úgy hallottam, az szakirányfüggő, hogy el tudsz-e helyezkedni. De ugyanúgy szép és kreatív szakma. Ha jól értelmezem a szakmát, ez pl. infrastruktúra-építéssel foglalkozik, tehát közterületek csatornázása, egyéb műtárgyak, megállók, aluljárók stb-stb. Ez csak nem pang, rengeteg teret újítanak fel Budapesten is jelenleg.


Na az RKK-ról. Azt csak bő lére tudom ereszteni, bocsánat ezért.


Az ipari termék- és formatervezők (továbbiakban ITF, ha ide jönnél, majd megismerkedsz ezzel a rövidítéssel) állítólag nem tudnak elhelyezkedni. Egyébként ügyesek, büszke rájuk a suli. Nekünk abból van elegünk, hogy mindig emlegetik a tanárok, hogy az ITF-esek milyen ügyesek, okosak, ezt tudják, azt és amazt tudják...

Ki vannak állítva időnként, amiket terveznek, és hát szép, színvonalas munkák.

Időről időre hallok róluk itt-ott, pl volt valami tudományos hétvége vagy mi, ott is megjelentek a ruhatervezeteikkel.

Rendszeresen versenyeken vesznek részt, jó eredménnyel.

Tehát így kívülről (XD) tuti színvonalas a képzés, csak nyafognak, hogy nem lesz munkájuk.


A könnyűipari mérnököket (továbbiakban: KIP) egyenesen irigylem. Ha engem érdekelne egy kicsit is, azonnal átmennék. Ha jó szakirányt választasz, tuti elhelyezkedés, mivel csak itt képzik őket.

Valóban könnyű elvégezni. A KIP szakon ez tuti nem gond, mert nincs konkurrencia. Magunkért aggódom. :D

Például matek 1-en nem kell bizonyítást magolni, nincs vizsga. Két zh van, a kettőn kell összesen 40%-ot elérni, azzal meg is van az évközi 2-es. Én hármas voltam belőle. De ott a műszaki kémia I, amire ha kicsit tanulsz, akkor megvan a 3-as, ha sokat, akkor biztos 5-ös. A közgáz szórótárgy, ráadásul minden szakon 5 félévig van. Ez húzós. A matek II is húzós állítólag - én még csak most tanulom, elsőéves vagyok) -- de NEM épül rá semmi, nem fogsz csúszni, kibukni miatta NEM szoktak. KIP-en és ITF-en van anyagszerkezettan, sokat nyafognak miatta, de úgy látom, nem szóródnak, átmennek, ha nem is könnyen. Fizika I nekem kicsit nehéz volt, de ott is a két zh-n 40%-os rendszer él. Az infó I-II nem könnyű, de ott se buknak halálosan sokan, SŐT. Tehát ami szórótárgy, nehezebb, arra semmi se épül. Kivéve a közgáz, na azzal vigyázni kell!!!!

Nekünk asszem annyi eltérés volt hozzájuk képest, hogy két tárgy plusz (biológia, geológia), egy mínusz (anyagszerk), többi ugyanaz. 4.4-es átlagot értem el úgy, hogy nem szakadtam meg. ZH időszakban 1-2 programot le kellett mondani, de közel se mindet, és esténként időben feküdtem, sőt, előtte pihi is volt. Nem úgy, mint BME-n, ahol örülnek, ha 6 órát tudnak aludni. Bulis nem vagyok, de belefért volna. Mi inkább teaházba jártunk. A vizsgaidőszak Hawaii volt.

Szóval könnyű elvégezni, könnyű elhelyezkedni.

A tanárok jófejek velük (velünk bezzeg nem :D ). A hallgatók is általában szeretni szokták a sulit, és a szakmát magát is.

Igazából ajánlani tudom. Írtad, nem tetszik annyira. Azért mindenképp jelöld, megéri. Én is jelöltem, de sajnos nem hoztam előre, mert nem érdekel. :( De mindenképpen ász szak, a nyomdász meg a csomagoló szakiránnyal.

2013. febr. 25. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm, a válaszodat! :)


Én nem olyan jókat hallottam az építészek elhelyezkedésének lehetőségeiről. :/ Ha van munka, inkább külföldön azt hiszem.

Igen, néztem az építőmérnökit is, de az kevésbé tetszene, inkább házakat terveznék, az építész kreatívabbnak tűnik.


Köszönöm a beszámolódat a RKK-ról. :)

Az ITF csábítóan hangzik, csak hiába élvezném az egyetemet, ha utána munka nélkül maradok. A másik félelmem pedig, hogy nem lennék benne elég jó, középszerű meg nem akarok lenni.


Hát, nem hangzik rosszul a könnyűipari mérnök sem, csak utána milyen munkát kapnak? Nem unalmas? Viszonylag jól fizet?

Az is jó, hogy lazább, marad időm élni is, ellentétben az építésznél, ez a legnagyobb félelmem, bár nincs bajom a tanulással, szeretek rajzolni, a matekot imádom, a fizika is jó, kémia sem rossz, de azért humánus kereteken belül, szabadidőből sosem elég úgysem.

+ még felvettem a faipari mérnököt is a listámra... hát, 1-2 napon belül kiderül, hogy mi mellett döntök.

2013. febr. 26. 08:09
 3/8 anonim ***** válasza:

Én jobban örülnék, ha kevesebb szabadidőm lenne, ellenben tudást is kapnék, nem érezném magam úgy az egyetemen, hogy most minek ülök itt? És megbecsülnének.

Nem azért mész egyetemre, mert szabadidőt akarsz, hanem mert tanulni.

Mondjuk én se bánom, hogy sok a szabadidőm, ha meg jobb jegyet akarok, és többet tanulok, még mindig marad. De nem bánnám azt se, ha nem lenne ennyi. Megtérülne!!!


Nem tudom, unalmas-e.

Ma nyafogott egy KIP-es, hogy unja az egészet... Ha az első év olyan unalmas nekik is, mint nekünk, akkor halálosan unalmas.

A munka... nem tudom. Próbálj könnyűipari mérnököket keresni, de ne itt, itt alig akad.

Olyan nagyon unalmas nem lehet.

2013. febr. 26. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Persze, tanulni akarok, s aztán olyan munkát amiben kreativitást látok. Csak a BME túlzásnak tűnik, a nagy verseny miatt is, elképzelhetőnek tartom, hogy nem térül meg a befektetett munka és hiába áldoztam annyi évet, öltem bele minden energiámat addig, elhanyagolva minden mást.

De azt hiszem megjelölöm, aztán max nem megyek el az alkalmasságira vagy változtatok a sorrenden, ha mégsem akarom, arra még van lehetőségem szerencsére.

Könnyűiparin viszont a legjobb eredményekre törekednék. Faipari mérnök lehetőségeibe lát valaki? Kevés információt találtam a neten. Szívesen lennék bútortervező, de van erre kereslet egyáltalán?

2013. febr. 28. 16:53
 5/8 anonim ***** válasza:

A Rejtőn simán törekedhetsz a legjobb eredményekért, akkor jó ösztöndíjat kapsz. :)

Bár, amiket hallok, azok alapján a KIP a legnehezebb az elején. De túl lehet élni. Aki tanul, az túl kerül rajta, jó eredményekkel.

2013. febr. 28. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszi. Aha, én is ahogy néztem az egyetemi évek alatt elég jó lehetőségek vannak (ösztöndíjra, kiemelkedő tanulmányi eredményre, kollégium, szabadidő stb.) A KIP-et inkább nem írom be, viszont a könnyűipari m. jónak tűnik, a fizetése kicsit alacsony, de legalább biztos munka, legalábbis úgy tűnik.
2013. febr. 28. 17:40
 7/8 anonim ***** válasza:

A könnyűipar a KIP :)

Ha ide jössz, ezeket a rövidítéseket te is használni fogod :)

2013. febr. 28. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Ja, igen félreírtam, ITF-et akartam, pedig tudom már :P
2013. febr. 28. 20:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!