Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Emelt szintű magyar érettségi...

Emelt szintű magyar érettségi tételsort hol tudok szerezni?

Figyelt kérdés

Ősszel szeretnék belőle érettségizni. Tudnátok nekem segíteni?

Hogyan kell ezt elképzelni? Olyan mint a többi? Csak extrább kérdésekkel? Vagy hogy?


2013. aug. 2. 08:37
 1/1 anonim ***** válasza:

Nem akarlak elkeseríteni, de szerintem 3 hónap alatt nem lehet felkészülni magyar emeltre (csak ha valami géniusz vagy). Nagy olvasottságot igényel (és nem csak szépirodalom, hanem szakirodalmat is értek ez alatt) és nagy lexikális tudást (életrajzok, művek, folyóiratok, múzsák, szerelmek, verstan, nyelvtan, stb.). A középszintűhöz képest nehéz. Az emelt feladatsor két részből áll, egy nyelvi - műveltségi feladatsorból, amiben egy vers vagy szakszöveg alapján kell válaszolni a kérdésekre, azonban ez NEM szövegértés, alig lehet valamit kiírni a szövegből. Én idén érettségiztem magyarból emelt szinten és most Csokonai volt a téma, az egyik feladatban pl. helyzetdalra, versciklusra, stb. kellett példát írni Csokonai művei közül. Ja és mindezek mellett még nyelvtani feladatokat is szoktak beletenni, mondat/szóelemzés, mássalhangzó-törvények, stb.

A második rész a szövegalkotási rész, amelyben 3 feladatot kell elvégezned: egy verselemzést kell írnod, egy reflektálást (ez hasonlít az érveléshez, csak szubjektívebb) és egy gyakorlati írásbeli feladatot kell megoldanod, ez alatt értek pl. egy motivációs levelet vagy egy hivatalos levelet egy szervezetnek.

A szóbeli tételeket az OH jelöli ki, 20 nyelvtan és 20 irodalom tétel van.

Szóbelin és írásbelin is egyaránt kell arra figyelni, hogy megfelelő szókinccsel írj/beszélj, a szakzsargon használatát külön pontozzák a szóbeli alatt.

Én két évig faktos voltam, 12-en kezdtük a faktot és a végére egyedül maradtam és én emelteztem egyedül az egész suliból és rengeteget készültem rá. Mondjuk azt is fontos mérlegelned, hogy a pluszpont miatt emeltezel magyarból (bár megbeszéltük a szóbeli alatt több emberrel is, hogy senki sem jó kedvéből emeltezik) vagy esetleg azért, mert az a felvételi tárgyad és minél jobb eredményt kell produkálnod (mint nekem, mivel magyar szakos vagyok).

Egyébként a www.oktatas.hu-n megtalálod az összes eddigi feladatsort, nézd meg őket.

Nem nagyon szokták a magyart választani, csak ha muszáj, legtöbben töriből mennek emeltezni.

Ja, és igen... sajnos sok múlik a javítótanáron, mivel pl. a reflektálásban a saját véleményedet fogalmazod meg, érvekkel alátámasztva, könnyen megeshet, hogy a javítótanárnak nem tetszik és levonogat 5-10 pontokat.

Nekem 86 % lett, 85 % az írásbeli és a szóbelin az elérhető 50 pontból 45-öt kaptam, de tényleg, szinte semmi másra nem is készültem, vagy csak minimálisat.

2013. aug. 2. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!