Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mesterképzés vagy inkább...

Mesterképzés vagy inkább munka? Ti hogyan döntenétek a helyemben?

Figyelt kérdés
Gépészmérnöknek tanulok, ez az utolsó, 7. félévem. Négy hónapja gyakornokként dolgozok egy meglehetősen jó cégnél. Szeretnék mesterképzésre jelentkezni, mert érdekel a szakma és szeretném jobban elmélyíteni a tudásom bizonyos területeken. A cégnél, ahol dolgozok, a diploma megszerzése után felajánlottak már most egy állást, meglehetősen jó fizetéssel. Jó lenne már rendesen dolgozni, pénzt keresni, de ugyanakkor szeretném ha nem csak egy alap végzettségem lenne. De ez nem egyeztethető össze ez msc képzéssel, ami még legalább 2 év lenne. Ti mit tennétek a helyemben? Érdemes elvégezni a mesterképzést vagy kezdjek el dolgozni ha van biztos álláslehetőségem?

2013. szept. 17. 16:48
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Ezt neked kell eldöntened, nem tudhatjuk, a te életedben mi a helyes döntés. A férjem hasonló szituban volt, mint te most. Munkát ajánlottak neki 5 percre az otthonunktól, vagy továbbtanul még két évet. Ő a munkahelyet választotta, ez 5 évvel ezelőtt volt és nem bánta meg. A cég támogatta a fejlődését, még ha nem is emelt szintű egyetemi képzéssel, de nagyon sok szakmai továbbképzéssel és plusz kiegészítő vizsgákkal. Nagyon jól jártunk, ma magasan a magyar átlag felett keres, és nagy családban gondolkodhatunk. A ledolgozott éveinek köszönhetően pedig nem félünk, hogy mit hoz a jövő, már keresték meg más cégek is, hogy menjen hozzájuk dolgozni, de egyelőre marad, ahol van. De nem vagyok benne biztos, hogy ez mindenkinek bejön. Viszont úgy gondolom, hogy ma tuti állást feladni elég luxus, és egy kicsit lutri is. Én is így döntöttem volna a helyében.
2013. szept. 17. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod! Szívem szerint munka mellett, levelezőn csinálnám meg a mesterképzést, csak erre az adott szakirányon sajnos nincs lehetőség. Megkérdezhetem, hogy a férjed milyen területen dolgozik?
2013. szept. 17. 17:03
 3/11 anonim ***** válasza:
89%

Szia!

Teljes mértékben egyet kell, hogy értsek az első válaszolóval! Óriási luxus lenne egy biztos munkahelyet feladni. Msc-re pedig félévenként felvételizhetsz, én is mindenképpen a munkahelyet tanácsolnám! :)

Egyébként is a diplománál sokkal többet jelent a tapasztalat és a gyakorlat, plusz még az sem biztos, hogy 2 év múlva is meglesznek azok a lehetőségek amik most megvannak.

2013. szept. 17. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
81%

Ha érdekel még az egyetem, és megvan a lehetöséged rá, szerintem ne hagyd még abba. A képzés beruházás, kb. a legjobb, legbiztosabb fajta. 2 év nagyon kevés, beruházás, ha 20 év mulva visszatekintesz. Én legalábbis tartanék attól, hogy egy Master-es ember hosszabb távon tipikusan magasabbra tud emelkedni , persze 'kivételek' mindig vannak mindkét irányba.

Szerintem kb. minden régi vágású 'diplomás' emberben (és a legtöbb vezetö életkor miatt ilyen, én is) van ilyen érzés, láthatólag benned is, márpedig amit magadról gondolsz, az önmagában is NAGYON lényeges. "Hogy vegyü komolyan azt, aki egyszer életében nem írt egy pár tucat oldalnál hosszabb, magas szinvonalu dokumentumot (diplomamunka)" (A magas minöségü írás tudtommal mérnököknél is hasznos skill! Persze 'smittpálosan' is meg lehet oldani, de neked talán nem az a célod.)


Ha jól gondolom, a bachelor a legtöbb egyetemen eléggé 'iskolás' feeling, bejársz órára, megmondják mit csinálsz, annyi - alig van önnálló projekted, csapatmunka, stb. A mesterképzés alatt tudsz pl. egy szükebb területre szakosodni, megtanulni kicsit önnállóbban tanulni, projektekben (diplomamunka) részt venni, megtanulni, de jó esetben valamivel szélesebb rálátásod is lesz a szakmádra, hogy az orrodnál tovább láss (amitöl én igenis tartanék, ha az ember csak úgy alapismeretek megszerzése után beleugrik egy céges munkakörbe).


Persze vannak kompromisszumos megoldasok: pl. ha nagyon tetszik a cég, és nálad most anyagi nehézségbe ütközik a tanulás, 1-2 évig még halaszthatod a továbbtanulást, de félö, hogy késöbb már lusta leszel megint beleugrani (ennyire persze nem ismerlek).


MAstersnél arra törekedj, hogy - a lehetöségeidhez képest - jó egyetemre (tanszékre) menjél ahol jó emberi közegben, okos diákok között lehetsz. Minden egyetemen van pár terület, amiben ök jók - azzal összhangban, milyen kutatási fejlesztési projektjeik vannak a tanszékeken (honlapokon a kutatás címszót) - (Szerintem ez fontosabb mint a pontos terület, amit tanulsz, ugyanis 10 év mulva vszinü már területet váltottál.) Ha van lehetöséged, persze külföldre is pályázhatsz MSc-re(A nyelvet kell tudni, és valamivel drágább az élet mint MOn).

Törekedj rá, hogy szerezz olyan skilleket, ami kiemel téged a tömegböl. A jó angol és informatikai tudas (Linux, C, Matlab, vagy ami az adott szakmában szokás) már lassan alapnak számít, de szinte akármilyen tudás hasznos lehet, legyen az jogi, közgáz(bussiness-economics), marketing ismeretek, vagy néhány modul más mérnöki szakról, esetleg egy-két plusz nyelv (nem a parpír a lényeg, hanem a használhatóság, amennyire tudom).


Van egy olyan aspektusa is a dolognak, hogy 'amilyen klubba hívnak, oda túl jó vagyok'. Van jó válasz a "Miért nem találnak maguknak mást?" kérdésre? Persze ez inkább a nagyvárosokban ilyen, ahol mind keresleti, mind kínálati oldalon sok lehetöség van, egy olyan helyen, ahol minden 'rendes' jelentkezöre hónapokat kell várni, ez máshogy müködik. És ne feledjük, hogy egy valóban jó munkahelyi csapatot ill. jó munkatársat kifogni igenis nehéz!

DE hátha tudsz velük egyeszkedni? pl. ha náluk csinálod a diplomamunkádat (ami számukra ingyen kiképzést jelent!)? A cégnek is érdeke a jobban képzett munkatárs. Ha ellenzik a dolgot, annak oka is lehet. Pl. alacsonyabb képzettséggel könnyebb tartani valakit, mert (legalábbis eleinte) rosszabbak a lehetöségei a munkaeröpiacon. Persze pár év után a lehetöségek terén az addigi saját teljesítmény kezd el dominálni.


Bocs, kicsit kaotikus, de most nem kezdek el belöle monográfiát írni...


En ugyan kutató fizikus vagyok (és 20 évvel idösebb) de sztem a mérnöki szakmára is nagyrészt igaz amit írtam.

2013. szept. 17. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Igen, a diplomamunkámat is a cégnél írom. Én is abban reménykedek, ha el is kezdenék dolgozni a későbbiekben támogatnának a továbbképzésben. Német cégről van szó, külföldi tanfolyamok, kurzusok is érdekelnének. Nyelvtudásom meg van hozzá, felsőfokú nyelvvizsgával rendelkezek. Semmiképpen nem akarom sokáig halogatni a mesterképzést, ha belevágok, akkor még addig szeretném elkezdeni, amíg úgymond nem felejtem el hogyan kell tanulni. Köszönöm az eddigi válaszokat, szívesen fogadom még a véleményeket!
2013. szept. 17. 18:05
 6/11 anonim válasza:
77%
Én a mesterképzést választanám, aztán irány külföld. :) Mérnöki MSc-vel külföldön néhány nap alatt sikerülni fog állást találni.
2013. szept. 17. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim válasza:
70%
Gépészmérnöki képzéssel lesz munkád 2 év múlva is. Magyarországon és külföldön is nagyon keresett szakma.
2013. szept. 18. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
74%

MSc-t csak meló mellett,hallgass rám,jó fizetéssel ajánlottak melót hát vállald el szépen,sokkal jobb hidd el,ha tömve a zsebed százezrekkel,estin is MSC-hetsz de önmagában nem ér semmit,szakmai tapasztalat ezt mindenki írja fel és jegyezze meg.

Hallgass az első válaszadóra,aki így tesz annak ívvel felfele a karrierje,hiába végzed el a Master-t önmagában ha nincs munka tapasztalatod mehetsz a éhbérért dolgozni több évig,és neked már most van lehetőséged ki ne hagyd ráadásul külföldi cégnél,ember sokan cserélnének veled.


Hidd el nekem még a BSc-m sincs meg most végzem el de kapásból van 3,5 év munkatapasztalatom,én is mérnök vagyok amúgy.

A fizum nem rossz,de egyre több ajánlatot kapok már most diploma nélkül,hozzáteszem én is akarok MSC-t sőt lehet akár PHD-t is meg egyébb szakvizsgákat de csakis munka mellett úgy aztán nem győzöd kapni a meló ajánlatokat,és nem 3kilóért hanem minimum 9kilóért sőt az is kevés lesz.


Hajrá kolléga :)


26Ffi

2013. szept. 20. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
szerintem is vállald el a munkát, de az msc-t se add fel, válassz egy olyan szakirányt,ahol munka mellett tudsz tanulni.
2013. okt. 20. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

# 4 voltam.


Én persze a nappali MSc-t valasztanám. Azon túl, hogy ha nem csak a papírért csinálod, hanem a tudásért, akkor nyilvánvaló, hogy több energiával többet tudsz megtanulni.

Ezetnúl az egyetemi évek egyik fö hozadéka, az ottani tásaságba való beágyazódás, ezzel az országra/régióra kiterjedö kapcsolati rendszer fölépítése... Vagy legalábbis gyanúm,h nagyon jó cégnek kell lennie, amelyik olyan szellemi, szakmai és emberi sokszínüséget nyujt mint egy jó egyetem utolsó fölsö évfolyamai (MSc).


Együgyünek gondolom a 'hatalmas' keresettel mint mindent meghatározó érvvel való dobálózást. Persze aki kényszer alatt van, családi okokból rászorul egy 'magas' fizetésre (=jelenlegi életedben magasnak érzett fizetésre), az hajtson rá, de aki nem, az ne áldozzon be valami fontosat, mondjuk olyan célokért, hogy akkor most rögtön évente vehet iphone-t, és nem kétévente samsungot... Kicsit sarkítva azt is ajánlhatnák: miért nem 16 évesen kezdtél dolgozni, hiszen az akkori zsebpénzedhez képest nagy pénzeket kereshettél volna ;)

Máshogy fogalmazva: az egyetem befektetés, idöt fektetünk be, ami alatt nem, vagy kevés pénzt keresünk, hogy késöbb megtérüljön. Azt gondolom, egy nappali MSc müszaki szakon böven megtérül.

(Ha már külföld, NOban tudtommal egy mérnök tipikusan netto 2000EUR fölött szokott keresni. E mellett lényegtelen, hogy most 2 évig 500 vagy 800 EUR a netto fizetésed. Viszont ha nincs MSc-d lehetséges, hogy kevesebb helyre vagy alkalmas. Keleteurópai diploma valamivel persze kevesebbet ér mint pl. egy müncheni, tartanék töle, egy estire ez még inkább igaz)


Ha a doktori érdekel, nem hinném, hogy teljes állás mellett esténként érdemes csinálnod, az talán egy 'vidéki' föiskolán elmegy. Pontosabban sokan vannak MOn, akik az elsö 3-4 év után kénytelenek így befejezni a doktorit, de akkor ez gyakran a végtelenségig húzódik, néha szó szerint is.

2013. okt. 21. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!