Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mi a véleményetek? Szerintem...

Mi a véleményetek? Szerintem kötelező informatikai okatást kellene tartani minden egyes embernek, hogy ez is az általános műveltséghez tartozzon.

Figyelt kérdés

Rengeteg tudatlan ember van.. Rengeteg.. Hihetetlen, hogy vakon gépelni tanítanak a középiskola első osztályában (15 évesen), ahol 1 hónap alatt meg kellene tanulni az egész billentyűzetet vakon kezelni, viszont az alapvető informatikai fogalmakat nem tanítják meg.

Egy eléggé jó nevű középiskolába járok, most vagyok tizedikes. A város második legjobb középiskolája. Tavaly, azaz az első évemben heti 4 informatika órám volt, ahol egy hónap alatt próbálták az egész osztályt megtanítani vakon gépelni. Senki nem tanulta meg, az osztályból egyedül én tudom ezt, de ennek a tudományát sem ott szereztem meg, hanem több éves tapasztalatból. Végül, az 1 hónap után úgy ellenőrizték az anyagot, hogy mindenkinek le kellett gépelnie egy A/5-ös lapnyi szöveget 30 perc alatt. A kutyát sem érdekelte, hogy ki nézi a billentyűzetet, és ki nem.

Idén volt egy házidolgozat, amelyben egy 5 perces prezentációt kellett készíteni. Az osztály 95%-a nem tudta mely programhoz társítandó a pptx kiterjesztésű prezentáció. Egyesek szerint a Powerpoint 2003-mas verziójához minden gond nélkül társítható.

Az egyik tanulótól megkérdezték, hogy neki a Powerpoint 2007-es verziójában van-e lementve a prezentációja, amire a válasz az volt, hogy neki pendriveon van. Van olyan tanuló, aki szerint az USB kulcs biztonságos eltávolítása azt akadályozza meg, hogy vírus kerüljön rá. Szinte mindenki úgy gondolja (a tanárral együtt), hogy az USB kulcsot akkor is biztonságosan kell eltávolítani, ha csak olvastunk róla adatot. Az MSN Messengert a világon már szinte mindenki csak MSN-nek mondja, holott az MSN a Microsoft Network rövidítése, amelynek így magában semmi köze nincs a csevegőprogramhoz.

Angol tagozatos osztályba járok, tavaly 3 évnyi angol óránk volt megtartva egy év alatt. Van olyan tanulónk, akinek az éppen használni kívánt számítógépe bootolt be, majd memória tesztelés után kiírta, hogy press F1 to continue. Ott ült a gép előtt, és várt, hogy mikor tölt már be. Van, aki a WPA2-t feltörhetetlennek tarja, ám amikor elkezdem magyarázni neki, a MAC cím fogalmánál megakadt a tudomány. Olyan osztálytárs is akadt -igaz, még általános iskolában-, aki a Wi-Fi routert csengőnek hitte. Mindegyik gépen 2009 februári frissítés van a vírusirtókon, ennek ellenére mindenki kénye-kedbe szerint adja meg a jelszavát az ottani számítógépeken. Amikor volt egy szabad fél óránk az informatika teremben, alig tudta valaki, mit csinálok, amikor pendriveról bootolok. Vannak olyan tantermek, ahol nem asztali számítógépek, hanem EEE-PC-k vannak elhelyezve az asztalokon. Volt, aki nem tudta, hogyan kell a Scroll Lockot bekapcsolni (Fn+Del). Nemrégiben a matematika óránk az informatika teremben volt tartva, és online oldottunk meg matematika feladatokat Windows XP rendszeren Mozilla Firefox böngészővel. Volt olyan tanuló, aki elővette a számológépét, és azon oldotta meg a segédszámolásokat. Senki nem tudta, mi a teendő, ha a képcsöves monitor elkezd halkan, magas frekvencián sípolni. Van, aki szerint 310 millió bájt az 310 MB. Olyan ismerősöm is van, aki kinevetett, amikor elmagyaráztam neki, hogy a Google-nek van műholdja, és akár ő is megtekintheti a műholdfelvételeket.

Anyámnak a múltkor 43 percig magyaráztam telefonon, hogy hogyan vegye le a kártyaolvasót, és az SD kártyát a polcomról, és töltse fel azt egy megadott FTP szerverre.

Itt az oldalon is rengeteg kérdést láttam már, amire köpni-nyelni nem tudtam. Olyat is olvastam egy fórumon, hogy valaki letöltött egy programot, amellyel a Gmailes fiókja tárhelyét kihasználhatja egy meghajtóként, tehát a sajátgépben megjelenik egy meghajtó, amelyet ha megnyit, és fájlokat rak bele, az a gmailes fiókján tárolódik. Ezek után érdeklődött, hogy hogyan tud COD 2 szervert futtatni rajta.

Véleményem: Kellene 10 kötelező informatika órát tartani, amelyben megtanítanák a tanulókat arra, hogy mi a hardver, mi a szoftver, mi a Wi-Fi, mi az UTP, hogyan működik az adathalászat, kik azok a hackerek, mi az FTP, mi az NTFS, mi a FAT, mi történik tömörítésnél, miért van gombelem az alaplapban, mi a Windows, mi a linux, hogyan működik az e-mail, hogyan működik a Google, alapvető fáljkiterjesztések mihez valóak (doc, xls, docx, xlsx, pdf, html, stb.), mi a számítógép felépítése, és így az alapismeretek meglennének. Szerintem az előbb említetteket sokkal fontosabb lenne tudnia egy 9.-esnek mint a vakon gépelést. Ha az általános műveltséghez tartozik az, hogy hány bolygó van, melyik a legnagyobb, melyik hol van, stb, akkor ez miért nem? Ti hogy gondoljátok?


2009. dec. 6. 23:51
1 2 3 4
 11/39 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Szerintem tökéletesen látod a helyzetet, van 1-2 dolog, ami tényleg nem tartozik az alap dolgok közé, de alap hardvert tudni kellene, meg a kiterjesztéseket is illene, és én ugyanígy fel voltam rajta háborodva annó, hogy sz*rt se tanulunk informatika órán, nekünk heti 1 volt gimiben, kivéve a 10.-et mikor 0, faktos voltam, de kapaszkodj a tanár nem tudott egy egyszerű függvényt megoldani, ráadásul matek-informatika szakos volt, és még faktot is tanított, tehát elvileg emelt szinten kellene tudnia (nem mintha nem lenne ez alapból elvárás), de aki nem mérnöknek megy, mint pl. én, hanem mondjuk jogásznak vagy bármilyen humán területre, annak is tudnia kell, mert biztos, hogy találkozni fog a prezentáció készítéssel, meg a worddel, és igen, szerintem ha soha nem csináltál előtte még excelben függvényt(ráadásul a matek tanárod is annyit ért, mint az infó) akkor igen is, nagyon nehéz egyedül, főleg, hogy meg lehetett volna évek alatt könnyedén játszva megtanulni az iskolában, SŐT tovább megyek, én rá voltam kényszerülve, hogy egyedül megtanuljak mindent, mert kellett a felvételihez, akkor is, ha az informatika tanárom hardvert sose tanított, egy sima exceles középszintű feladatot nem tudott megoldani, akkor arról már ne is beszéljünk, hogy emelten programozni is tudni kell, DE egy olyas valaki, akit nem érdekel, csak egyszerűen kell neki a mindennapjaihoz, mert kell neki,annak még nehezebb lesz megtanulni. Éppen miattuk kellene rendesen oktatni, egy bölcsésznek szerintetek élvezet az excelt tanulni egyedül? Mert akár még neki is kellhet, hogyha nem tanárnak megy. Viszont azt el kellene mondanom, hogy én is baromira örültem volna, hogyha a tanárom, legalább középszintre fel tudott volna készíteni, ugyanis ez lett volna a minimum, de hát nem tudott.


Üdv: egy 20éves lány

2009. dec. 22. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/39 anonim ***** válasza:

Előző vagyok, még annyit, hogy másokon nem tudsz segíteni, sajnos a diákok hozzáállását is tükrözi, ha nem tűrnék el, hogy sz*rt se tanítanak az iskolába, akkor nem lenne ez, mert én állítólag egy országosan kiemelekdően jó gimibe jártam, és egyedül az általános iskolától kaptam valamit(amit egyébként mindenhol gyengének tituláltak). Sajnos Te egyedül sokra nem mész, nekünk németen is kb ennyit tanítottak, és még igen, ha pl. kémiánál lenne ez(mert nálunk még ott is ez volt:S) akkor is nyugodtan hábordjál fel, mert tudtommal egy középiskola az alapműveltség megadására törekszik, legalábbis ez lenne a feladata. Azt pedig baromságnak tartom, hogy valaki felháborodik, hogy mindenhez érteni kell? Nem, nem kell mindenhez, de létezik olyan, hogy ALAPMŰVELTSÉG, és szerintem több olyan diák kellene, aki "szomjazza" a tudást, ugyanis tudtommal a diák feladata a tanulás.Azt pedig már rég elfelejthetjük, hogy a magyar oktatás színvonalas.

Kellemes ünnepeket mindenkinek!:)

2009. dec. 22. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/39 A kérdező kommentje:

Végre valaki! Azt hittem ezt az oldalt csak hülyék látogatják!

Ezt jobban megfogalmaztad, mint én!

Teljesen igazad van! Azt hittem eddig, hogy ezzel a problémával egyedül maradtam, de örülök, hogy valaki hasonlóan látja, mint én.

Mert hát így minek informatika órát tartani? Akik nem tudják az alapokat, azoknak túl sok ez, amit most tanulunk, akik meg tudják (mint te, vagy én), azoknak kevés. Így tényleg semmi értelme!

Várom a további válaszokat!

2009. dec. 23. 13:47
 14/39 anonim válasza:
50%

Hát ez marha értelmes egy kérdés, komolyan mondom.

Miért kéne mindenkinek értenie az ilyesmihez?


Jó, akkor visszakérdezek: mondj olyan 17. századi svéd írót, aki a virágokról írt.

Na, ugye hogy nem tudsz rá válaszolni? Pedig irodalmat is oktatnak heti nemtomhány órában. És kábé ugyanolyan értelmes kérdés, amit te feltettél.

Respekt, tényleg. Majd ha beelőzöd Bill Gatest, este kétszer annyi imát mondok.

2010. jan. 23. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/39 A kérdező kommentje:

És ez miért tartozna az alapműveltséghez? Manapság hányszor fordulnak elő a mindennapokban a "17. századi svéd írók, akik a virágokról írtak"? Sehányszor. Csak nagyot akartál mondani, és ennyi jutott eszedbe.

A kérdésed nagyon nem azonos az én kérdésemmel.

Nekem az a problémám, hogy megtanítanak velünk mindenfélét, például html-ben weblapot készíteni, de az alapvető fogalmakat nem, és senkit nem érdekel, hogy tudja-e azt valaki.

Tehát ha sikerült volna hasonló kérdést mondanod mint az enyém, akkor az kb így szólt volna:

Mondj egy híres költeményt, ami Arany János nevéhez fűződik. Ha ezt nem tudtam volna, és arra tudtam volna felelni, hogy mondjak egy 17. századi svéd írót, aki a virágokról írt, akkor írtál volna hasonló kérdést mint az enyém.


Tehát szerinted azonos fontossági szinten van a mindennapokban az, hogy mi az NTFS, és egy 17. századi svéd író, aki a virágokról írt. Gratulálok!


Örülök, hogy te sem értetted meg a kérdést. És miért nem értitek? Mert ti is ilyen tudatlanok vagytok, mint a kérdésem közepén említettek. Felsoroltam pár alapvető fogalmat. Nem tudjátok, én vagyok a hülye. Könnyebb magatokat szépíteni, és a másikat lehülyézni, lekockázni, sértegetni, mint beismerni, hogy ti sem tudtok semmit, csak amit számon kérnek. Érettségi tantárgy az informatika? Nem. Akkor szarunk bele.


Tehát: Kérném azoknak a válaszát, akik a fent említett fogalmakkal tisztában vannak, hogy mi micsoda, és ezek után úgy gondolják, hogy túlreagálom a dolgot.

2010. jan. 23. 22:28
 16/39 anonim ***** válasza:
100%

Tudod, hogy kell tüzet rakni? Tudod, hogy kell tájékozódni? Ismered a túlélési technikákat? Ismered a térképet? Ismered a politikát, vagy csak ikszelsz? Tudod, hogy kell a buszon jegyet venni (az írásod alapján ezt is kétlem)? Tudsz helyesen írni? Kisfiam. Szerintem még a számítógépekhez sem értesz eléggé, csak játszol, és itt osztod az észt, hogy te mekkora felvilágosult szakbarbár, kocka vagy. Kikapcsolnám nálad az áramot és meghalnál. Megjegyzem, hogy szerintem valamilyen komplexus gyötör, és azért hiszed magad valami felsőbbrendű lénynek, hogy tudsz gépelni meg két darab kiterjesztést (bántottak kiskorodban?). Nem nagy tudomány öcskös. Egyetemre azért ne menjél.

Amúgy hihetetlen, hogy az embereknek már másodikas kora óta oktatják a helyesírást és neked még mindig nem sikerült elsajátítanod.


Kisfiam. Szerintem még a számítógépekhez sem értesz eléggé, csak játszol és itt osztod az észt, hogy te mekkora felvilágosult szakbarbár kocka vagy. Kikapcsolnám nálad az áramot és meghalnál.


Megjegyzem, hogy szerintem valamilyen kompexus gyötör és azért hiszed magad valami felsőbbrendű lénynek, hogy tudsz gépelni meg két darab kiterjesztést (bántottak kiskorodban?). Nem nagy tudomány öcskös. Egyetemre azért ne menjél.

Hozzá teszem, hogy az emberek nem menőznek azzal amit tudnak. Az eléggé szánalmas. Kicsit érettebb leszel megérted.

2010. jan. 24. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/39 anonim ***** válasza:

"Örülök, hogy te sem értetted meg a kérdést. És miért nem értitek? Mert ti is ilyen tudatlanok vagytok, mint a kérdésem közepén említettek. Felsoroltam pár alapvető fogalmat. Nem tudjátok, én vagyok a hülye. Könnyebb magatokat szépíteni, és a másikat lehülyézni, lekockázni, sértegetni, mint beismerni, hogy ti sem tudtok semmit, csak amit számon kérnek"



Már ne is haragudj öcsike, de egy aluliskolázott, műveletlen kocka, ne nagyon kérjen számon semmit. Valószínűleg kicsit jobban értek a számítógéphez, mint te, aki szinte még általános iskolás. Ja, és ne feleselj! Apuci nem tanított meg a jó modorra? (Előző voltam)

2010. jan. 24. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/39 anonim válasza:

Én nem értettem meg a kérdés? Idézem magam: "És kábé ugyanolyan értelmes kérdés, amit te feltettél." - Ezt az enyémre értettem.

Ja, tényleg könnyebb mást lehülyézni. Ha nem vennéd észre, te is ezt csinálod.

Azt kéne felfognod, hogy mindenki máshoz ért; az oké, hogy te itt osztod az észt az infóról, de vegyünk egy másik példát, ami fontos mostanság: értesz te egy cseppnyit is a lélektanhoz, vagy bármi ilyesmihez? Mert szerintem mostanság ez az, amire szüksége van az embereknek, és amiket te leírtál - a nagy részük legalábbis - teljesen elhanyagolható a mindennapokban. Most tényleg, kit érdekel, mi az a WPA2, vagy mi a halál, amikor az emberek egyes országokban félnek kimenni az utcára, mert szó nélkül lelőhetik őket (hogy egy aktuálisnál maradjunk)?! Szerinted, ezt meg lehet oldani azzal, hogy a gép előtt punnyadsz, és programozgatsz? Majd át tudod programozni vele az emberek agyát, akkor szólj.

De manapság már kit érdekel, mi folyik más országokban, ha a saját okosságait nyomatja - le merném fogadni, tudsz erre is kitérő választ adni, és azt gondolod, mi köze ennek az egészhez.

Próbálhatnál nyitottabb maradni mások felé.

Na jó, én hanyagolom a témát.

2010. jan. 24. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/39 anonim válasza:

-Hát szerintem, ingyenes informatika órát kéne inkább tartani alapokból.

Aki akar, beugrik.


...ma már minden álláshoz, talán még a takaritáshoz is kell informatikai tudás.

Az apámnak felsőfokú zöldségtermesztő diplomája van, mégis csak kertésznek veszik fel.

-hát mi miatt...?

2010. jan. 28. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/39 anonim válasza:

Nem tudom,

nekem sokkal fontosabb hogy 28 éves koromra(most 20vagyok) profi mód értsek egy személy autó motorjához és felfüggesztéséhez mondjuk, akármikor szétszerelhessem, és saját kezűleg pár csavar eltekerésével, és egy ECUra kapcsolt laptoppal átállítsam a fogyasztást, vagy a turbó nyomást.


megtanuljak fa és fém munkákat, amiket otthon elvégezhetek INGYEN!

több száz ezret spórólva karosszéria lakatoson és asztaloson, vagy gázszerelőn, vagy villany szerelőn, nem az hogy a gépem minden eggyes elemét ismerjem.


DE!!

egyet értek veled!

mert ÉNSE találok oylan iskolát ahol a gépjármű felépítését iylen pontosságig megtanuljam,(célom az, hogy saját magamnak, eszméletlen szintre "tuningoljak" egy 200sx-et, szinte elérhetetlen, de legalább van egy célom) és te se, ahol a te elvárásaidnak megfelelően tanulnál informatikát,


és ez zavaró

2010. jan. 29. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!