Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Egyetlenegy okot mondjatok...

Egyetlenegy okot mondjatok kérlek, hogy mi az értelme ennek a sokat magasztalt irodalom- és nyelvtanoktatásnak?

Figyelt kérdés
Komolyan mondom, szabályosan elhányom magam attól, amit tanulnom kell szóbeli érettségire. Nem dac, nem lázadás, pártolom az olvasást. Sokat kell olvasni, az embert bővíti a tudását, valamint megtanul helyesen írni. De mi a fészkes fene ez a sok erőltetett badarság, x-nek ez a lelki tusája, z így nyomorult, a társadalom nem képes befogadni zsenialitását, az y című műve az erkölcsről alkotott véleménye és a kommunizmust elutasítja stb. Szóval tudjátok, ez a tipikus erőltetettség. Miért élvez prioritást ez a tantárgy, mikor a kémia, biológia, fizika sokkal fontosabb és életközelibb? Komolyan mondom, hogy ebben az országban az az erény, ha el tudom mondani, hogy milyen az a Ballasi strófa, meg hogy mi az a hiatustörvény, akkor már művelt és okos vagyok, az nem számít, ha pl. fingom sincs arról, hogy mit tegyek ha pl. gázszivárgást észlelek valahol vagy hogy ha eltévedek egy erdőben, akkor hogyan tudom megállapítani a növények alapján, hogy milyen irányban haladok. Vicc ez az egész, ez az erőszakos magyar kultúrásítás, mikor szerintem másban is ki lehet fejezni, hogy tiszteljük a hazát.
2014. jún. 22. 19:50
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Ahogy írtad, az olvasásnak komoly haszna is van, az irodalom pedig egy bővebb halmaz, aminek része az olvasás, de nem egésze.


A nyelvtant nem is értem, hogy kérdőjelezheted meg. Ha a saját anyanyelved nyelvtanát nem ismered, akkor hogy tanulhatnál meg magas szinten egy másik nyelvet?

Illetve ez is kultúráltság-kifejező eszköz. A nők többsége aszerint is értékel, hogy milyen színvonalon tudsz írni. Tessék, egy gyakorlati alkalmazása.

2014. jún. 22. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 reptoid ***** válasza:
34%

"Komolyan mondom, hogy ebben az országban az az erény, ha el tudom mondani, hogy milyen az a Ballasi strófa"


Igazából teljesen butaság, a többi mondanivalód is ennyire vehető komolyan.


Őszintén, hányszor tévedtél már el erdőben? De könnyítek, hányszor hallod a híradóban, hogy eltévedt egy ember? 2 évente egyszer, azok is nyugdíjas tursiták.

Gázszivárgást észlelsz? Ha kicsi a gyerek, akkor nyilván bármi baja van, szól egy felnőttnek. Egyedül pedig kisgyerekek nem nagyon szoktak lenni. A nagyobbacskák meg igenis megtanulják kémia órán, hogy a gáz éghető, akár még robbanhat is. Szóval nem fog elkezdeni mellette cigizni. Mellesleg balesetvédelmi, tűzvédelmi oktatás úgyis van az iskolában, még az is lehet, hogy minden évben, ott tuti eéhangzik, mit kell ilyenkor csinálni. Ezt átültetheted otthonra is.

2014. jún. 22. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Helyesen írni meg lehet tanulni pusztán olvasással, ezt írtam. A nők értékelése hidegen hagy, mivel én is az vagyok. :) A magyar nyelvtanhoz viszont még a finnek sincs sok köze, nemhogy más nyelveknek.. Szabályok nélkül is tökéletesen tudom alkalmazni az anyanyelvem. 2-es válaszoló: és olyanról sokszor hallottál már, hogy valakinek életbevágó volt elszavalni egy verset?
2014. jún. 22. 20:31
 4/13 A kérdező kommentje:

Utolsó, te nem igazán értetted meg a mondanivalómat. Ez két példa volt, amit felhozhattam. Jöhettem volna akár százzal is, az irodalomhoz viszont példát se lehet mondani, annyira nem alkalmazható az életben. Elolvasol egy könyvet, elgondolkodsz a filozófiai hátterén, megváltozik a gondolkodásmódod, oké, de mi közöm van ahhoz, hogy az m orrhang, az a magas magánhangzó és hogy Csokonai költészetére a barokk hatással volt és hogy milyen pszichoanalitikai vizsgálatokon esett át József Attila? Akit érdekel nézzen utána, nem bánom, de ilyen dolgokkal egy átlagembert, egy gyereket, minek traktálni?

Az, hogy valaki eltéved, vagy megsérül, valami baleset éri minden nap előfordul.

2014. jún. 22. 20:49
 5/13 anonim ***** válasza:
Nincs olyan közvetlen haszna mint annak pl. annak hogy megtanulod a segélyhívó számokat. A legtöbb ilyen haszon csak közvetve jelenik meg ott ahol nem is számítanál rá. Magyarul: okosabb, műveltebb ember válik belőled azáltal hogy különböző dolgok tanulásával pallérozod az elmédet.
2014. jún. 22. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Bár ha okot akarsz akkor leírok egyet amit talán nem nehéz belátni: fejleszti a memóriát.
2014. jún. 22. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
68%

"Helyesen írni meg lehet tanulni pusztán olvasással, ezt írtam."


Szerintem elég sokat olvasol, ahhoz képest elég pocsékul írsz. Talán némi nyelvtan, szintaxis tudatos tanulásával lehetne fejleszteni.


"A nők értékelése hidegen hagy, mivel én is az vagyok. :) "


Ugyanez férfiakra is vonatkozik természetesen. Ha nem tudsz érthetően fogalmazni, hátrányból indulsz.


"A magyar nyelvtanhoz viszont még a finnek sincs sok köze, nemhogy más nyelveknek.."


Erre azért ne fogadj nagy összegben. Számtalanszor javítom ki barátaim idegennyelvi botlásait, hogy párhuzamot vonok a magyar nyelvtannal.


"Szabályok nélkül is tökéletesen tudom alkalmazni az anyanyelvem."


Ehhez most szemezgethetnék az írásodból, de inkább nem teszem.


Az a lényeg, hogy a nyelvtanra szükség van, mert sokat elárul a kultúráltságodról, illetve segíti az idegennyelv tanulását is.

Az irodalom egy része olvasás, ami jótékony hatással van a szókincsre, mondatszerkesztésre, másik része pedig verselemzés, ami több, nagyon fontos részét tornáztatja meg az agynak, ami aztán később hasznos adottság lesz. Önkényes csoportosításom alapján a maradék a híres magyar emberek életrajza, életútja, amiből sokat lehet tanulni (főleg ha az ember irodalmi pályára készül), illetve egyszerűen hozzátartozik az alapvető műveltséghez. Ebben az országban élsz, ide születtél, ez a kultúrád, tessék ismerni az ebben a kultúrában született híres embereket, legalább nagy vonalakban.

2014. jún. 22. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 reptoid ***** válasza:
46%
Ha 100 példát hozol, azokat is meg lehet cáfolni.
2014. jún. 22. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

A nyelvtan fontos(A mondat elemzést leszámítva).Az irodalom meg szemét.


Szerintem alap dolog,hogy az ember ismeri az anyanyelvét.Én nagyon utálok olyan szöveget olvasni,ami


magyarnak látszik,de nem az.A magyar nyelv adott szókészletből áll.Ha valaki hibásan ír le egy


szót,az nem helyesírási hibát követ el,hanem egyszerűen nem magyarul ír.Mivel a szókészletben nem


szerepel az adott szó.Ha tanár lennék,az ilyen diákokat úgy húznám meg,hogy csak úgy csörög.Függetlenül attól,hogy milyen tantárgyról van szó.


Irodalom: Érettségin anno csak 'Magyar nyelv és irodalom'-ból kaptam 3-ast.Ezt egy nyelvtan 5-ösből és egy irodalom 2-es alá-alá-alából sikerült összehoznom.Olyan tételt húztam,amit nem igazán tudtam.A


mentő kérdésre meg hatszázötven válasz lehetett volna jó.Csak azt kellett volna tudni,hogy a drága


költő ezek közül melyikre gondolt.Az aztán fontos ám!Nincs jövőm,ha nem tudom,hogy X.Y 132 évvel


ezelőtt mit gondolt egy adott szituációban.Matek,Angol nyelv,Informatika,Történelem: Mindből erős 4-


esre/5-ösre vizsgáztam.Aztán alig telt el egy év;elkezdtem olvasni magyar verseket,novellákat


stb.Akkor jöttem rá,hogy a középiskolai tanterv összeállításánál az lehetett a fő cél,hogy baromi


unalmas legyen.Amit meg "most" olvasok,az szórakoztató,változatos,MÉLY,nehezen emészthető,felkavaró.Röviden:Olyan,ami nyomot hagy az emberben.Elgondolkodik rajta.Tehát ismétlem: A


középiskolai irodalom szemét.

2014. jún. 23. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Két dologra reagálnék. Az első, hogy nem értek egyet, hogy az irodalom oktatást prioritást élvez. Hiszen nem irodalomból van heti 5 óránk, hanem testnevelésből. Szóval az első a sport... De ez csak mellékes.

A másik, hogy az irodalom tanulás hasznát nem most fogod megérteni, hanem majd évek múlva, amikor a sok megtanult és ismert vers közül valamelyik csak úgy beugrik. És ez majd számtalan emléket idéz fel benne, például a gimnáziumból. (Persze, lehet, hogy nem, ez a személyes véleményem.) Egyszerűen engedni kell, hogy megfogjon az irodalom szépsége. Ez az egyetlen olyan tantárgy, amiben lehet saját véleményed. A lényeg nem a Ballasi strófa vagy a nibelungizált alexandrin, nem is az, hogy Petőfi melyik évben ismerkedett meg Arannyal. Ezek csak a töltelékek. Értékelni kell a művészetet, mert kúltúra nélkül sivár lenne az életünk.

Remélem valamenyire megértetted, hogy mit akartam mondani.


A nyelvtanról csak annyit, hogy az osztálytársaim nagy része NEM tud helyesen írni, súlyos hibákat vétenek stb.. De nem kell ilyen messzire menni: ha itt szétnézel a gyakorikerdesek-en, láthatod, hogy elég sokaknak rettenetes a helyesírása.

Igazad van abban, hogy sok olvasással lehet javítani a helyesírást, de vannak olyan emberek, akiknek szüksége van arra, hogy ösztönözzék vagy elmondják nekik, hogy merre-hány-óra.


18L

2014. jún. 24. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!