Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Jogosan megtehet ilyet egy...

Jogosan megtehet ilyet egy iskola? (Részletek lent. )

Figyelt kérdés
Megkaptam a félévi bizonyítványomat. 4,7-re állok angolból, az érdemjegy mégis 4, nem 5. Tudomásom szerint 4,5 felett járna az 5, és sehol ilyet még nem láttam, hogy ne adnák meg. Mit lehet tenni ilyen esetben? Egyáltalán legális ez?
2016. febr. 1. 16:46
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:

"Tudomásom szerint 4,5 felett járna az 5"


- Rosszul tudtad (bármit is állítanak egyesek a matematikai törvények tanárokra vonatkozó kötelező erejéről).

Egyébként több válasz is lehetséges: a tanár csak 0,75-től adja meg a jobb jegyet, elnézte/elszámolta, Te nézted el, és nem írtál be valamilyen rosszabb jegyet, az osztályfőnök töltötte ki rosszul az ellenőrzőt stb.

2016. febr. 1. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
Nincs jelentősége a félévi jegynek. Ne csinálj belőle problémát. Év végén mond a tanárnak, hogy ilyen lenne megint a helyzet, hogy félévkor a rosszabbat adta meg, így év végén a jobbat adja meg.
2016. febr. 1. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:
Senki nem nézett el semmit, több osztálytársnál is ez van, és tavaly évvégi bizonyítványban is így volt két embernél. Nem tettek semmit. Valóban jogos lenne ez? Nincs semmilyen idevonatkozó szabály?
2016. febr. 1. 16:54
 4/19 anonim ***** válasza:
A matematika szabályai szerint, 4,5-től járna az 5-ös. Persze a tz-k dupla súllyal szoktak latba esni. De ahogy írtam is félévkor nem kell problémát csinálni belőle, év végén meg hivatkozási alap lehet, hogy félévkor a rosszabbat adta meg, év v égén adja meg a jobbat. :)
2016. febr. 1. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
Iskola házirendjét olvasd el, de jellemzően 0,5-0,74-ig a tanár egyéni döntése, hogy melyik jegyet adja meg.
2016. febr. 1. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:

"Nincs semmilyen idevonatkozó szabály?"


- Nem kaptál már erre választ?

2016. febr. 1. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:

Ez a törvény vonatkozik rá:

Köznevelési törvény

54. § (1) A pedagógus - a (3) bekezdésben meghatározott kivétellel - a tanuló teljesítményét, előmenetelét tanítási év közben rendszeresen érdemjeggyel értékeli, félévkor és a tanítási év végén osztályzattal minősíti. A tanuló magatartásának és szorgalmának értékelését és minősítését az osztályfőnök - az osztályban tanító pedagógusok véleményének kikérésével - végzi. Az érdemjegyekről a tanulót és a kiskorú tanuló szülőjét rendszeresen értesíteni kell. A félévi és az év végi osztályzatot az érdemjegyek alapján kell meghatározni. Az évközi érdemjegyeket és az év végi osztályzatokat szóbeli vagy írásbeli szöveges értékelés kíséri. Az iskola az osztályzatról a tanulót és a kiskorú tanuló szülőjét félévkor értesítő, év végén bizonyítvány útján értesíti. Értesítő gyakrabban is készülhet az intézmény pedagógia programja szerint. Az érdemjegy és az osztályzat megállapítása a tanuló teljesítményének, szorgalmának értékelésekor, minősítésekor nem lehet fegyelmezési eszköz.

(6) Abban az esetben, ha az év végi osztályzat a tanuló hátrányára lényegesen eltér a tanítási év közben adott érdemjegyek átlagától, a nevelőtestület felhívja az érdekelt pedagógust, hogy adjon tájékoztatást ennek okáról, és indokolt esetben változtassa meg döntését. Ha a pedagógus nem változtatja meg döntését, és a nevelőtestület ennek indokaival nem ért egyet, az osztályzatot az évközi érdemjegyek alapján a tanuló javára módosítja.


Félévi jegynél nem lehet reklamálni, meg nem is érdemes, az év véginél igen. Az átlag alapján kel meghatározni a jegyet, az átlag szerint 4,5-től csak egyfelé lehet kerekíteni ---> 5-re.

2016. febr. 1. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:

Már megint ez, hogy lényeges eltérés, ha 0,5-től nem kerekítenek felfelé...


Az oktatási jogok biztosa ezt mondja:

"Egy pedagógus a törvényben szereplő "lényeges eltérés" kifejezés értelmezésével kapcsolatban kérte segítségünket. Tájékoztattuk, hogy e rendelkezés részleteit a jogszabályok nem rendezik. Sem azt, hogy a nevelőtestület delegálhatja-e ezen jogkörét annak egy kisebb csoportjára (az osztályt tanító pedagógusok), sem azt, hogy mit jelent a lényeges eltérés. Ezek a kérdések a helyi szabályozás körébe tartoznak, a pedagógiai programban, szervezeti és működési szabályzatban lehet kidolgozni a jogi normában megfogalmazott szabály részleteit. (OK-K-OJOGB-314/2011.)"

[link]


Vagyis a "0,5-től felfelé kell kerekíteni, hacsak máshogy nem rendelkezik a pedagógiai program" innentől kezdve belemagyarázás.

2016. febr. 1. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:

Igen, de ha nem rendelkezik róla a pedagógiai program, akkor csak egyfelé tudod kerekíteni, a matematika szabályai szerint lehet kerekíteni, ami 4,5-nél egy lehet csak és az nem más, mint az 5.


Ha rendelkezik róla a pedagógiai program, akkor úgy kell osztályozni, ahogy az rendelkezik róla. De szinte egy pedagógiai program nem rendelkezik róla, ezért a matematika szabályát kell alkalmazni.

2016. febr. 1. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:

A lényeges eltérés nem az, hogy 4,7-re négyest vagy ötöst ad, hanem az, hogy hármast nem adhat...


Teljesen jogos egyébként, ha két 4,7-re álló közül az egyik négyest, a másik ötöst kap. És ezt általában az osztálytársak pontosan tudják is, miért van. Nem mindegy, hogy a netről kimásolt szorgalmi-megoldásokra van egy rakat ötös, dolgozat, felelés meg mind négyes vagy fordítva...

2016. febr. 1. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!