Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Miért él sokak fejében az,...

Miért él sokak fejében az, hogy amelyik egyetemen többet szívatnak, az jobb képzést ad?

Figyelt kérdés

Vegyük pl. az orvosi egyetemeket, úgyis az utóbbi időben megszaporodtak a "szinteket" vitató kérdések főváros-vidék viszonylatban. Értem én, hogy keményebb, ha egy adott vizsgánál bukás esetén minden vizsgarészt újra le kell tenni, de ettől mitől lesz valaki jobb? Attól, hogy valahol olyan dolgokat várnak el vizsgán, amit soha életében nem fog használni, mitől lesz jobb szakember?

Persze, ez ráhúzható akár egy műszaki szakra is, de a lényeg: miért hiszik sokan, hogy feltétlenül jobb lesz egy képzés attól, hogy többet szívatják az embert vizsgákon?



2016. máj. 28. 17:48
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom, de nem csak magyarrszágon van így. Egyik közeli rokonom az egik német egyetemre jár, sokat segítek neki mert az én szakmámban tanul, és látom hogy milyen ratyi az oktatás (pl. az előadás az hoyg felolvassák a fóliát, semmi plusz infó), és szándékosan szivatják az embereket. És ez az egyetem benne van a 10 legjobban németországban.
2016. máj. 28. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Szóval ezzel csak azt akartam mondani hogy nem csak sokak fejáben él, hanem még a hivatalos megítélés ez alapján megy.
2016. máj. 28. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Mert így kb. az jön ki hogy aki el tudta végezni azt az egyetemet biztos milyen kiemelkedő a szakterületén.

De többségében tényleg csak felesleges szívózás. Plusz az egyetemnek nem kevés többlet bevétel az összes bukott kreditért való fizetés (nincs minden egyetemen, de van ahol tárgyaként vagy kreditenként szedik), meg ha tovább tart elvégezni a képzést tovább szedhetik a tandíjat. Nem hiszem hogy attól lesz valaki jó szakember, hogy az 500 oldalas könyveknek az apró betűs megjegyzéseit is szóról szóra vissza tudja mondani, de sajnos sokakban még ez él. Túl nagy lexikális tudást várnak el és sok helyen még mindig messze nem elég gyakorlatorientált a képzés.

2016. máj. 28. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
9%

Azért mert nagyobb az elvárás, ahhoz hogy teljesíteni tudjanak ezeken a szakokon nehezebb körülmények között nagyobb tudást, több munkát és erőfeszítést igényel.


Nem csak itt van ez, sportban is az a csapat fog győzni amelyiket az edző rá tudott venni, hogy beleadják a maximumot.

Nem véletlen, hogy vannak nemzetközi egyetemi ranglisták, oktatási színvonal, az onnan kikerült emberek szakképzettsége alapján állítják össze őket minden évben, így a munkahelyek is ezek alapján tudják a számukra legmegfelelőbb embert kiválasztani, azt aki a jobb egyetemen végzett.

2016. máj. 28. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem így működik, hogy amelyiken többet "szívatnak" az jobb képzést ad. Egyszerűen kinek mi a szívatás, mert van aki szívatásnak nevez kb mindent (tapasztalom) amit meg kell tanulni és meg kell csinálnia, lusták a hallgatók rajzolni / szerkeszteni / önállóan végezni bármilyen tevékenységet.


Van olyan tanár minden egyetemen aki "szivat", de ezt ne keverjük össze azzal, hogy elvárások vannak és meg kell ütni egy szintet.


"Attól, hogy valahol olyan dolgokat várnak el vizsgán, amit soha életében nem fog használni, mitől lesz jobb szakember?"


És honnan tudod, ki mit fog használni? Mert óriási szakadék lehet a végzett hallgatók később választott munkahelyei között. Veszel két gépészmérnököt, akik ugyanazon a helyen végeztek, 10 éve dolgoznak különböző munkakörökben, és minden bizonnyal egyáltalán nem tudják ellátni egymás munkáit kellő idejű alapozó ismeretek és betanulás nélkül. Vagy ismerek kereskedelmi szakosokat, az egyik gyárnál lát el feladatokat, a másik áruházvezető.


Az egyetemi oktatás lényege a készségfejlesztés, a tanterv úgy van felépítve, hogy a hallgatók problémamegoldó készségeit fejlessze, és kapjanak egy elméleti alapot.


A munkáltatók pedig már intézményről pontosan tudják, mire számíthatnak. Nem lehet összehasonlítani egy BME-t meg egy nyíregyi főiskolát. Ha tetszik, ha nem, az egyetem nem való mindenkinek, nekem pl. kifejezetten nem tetszik az a tendencia, hogy lassan minden érettségizőt be akarnak tolni a felsőoktatásba. Mi az eredménye? Sír egy csomó ember, hogy neki 3 diplomája van (mintha kilóra mérnék mint a krumplit a piacon), és nem tud elhelyezkedni.


Na most minden bizonnyal ez a készségek hibája, van egy papírja, szaktudása pedig 0. Sok ember fejében él valami hamis kép, hogy a diploma azzal egyenlő, hogy szerzek egy papírt, és egy multinál kell havi 400ezerért excel táblázatokba írogatni. Nos, a valóság kicsit máshogy működik...

2016. máj. 28. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

#5 Én csak az orvosit tudom mondani példának, mivel csak oda jártam. Szerintem nem lesz attól senki jobb szakember, hogy elhasal olyan bőridegeknél, amit egy évtizedek óta a pályán lévő neurológus se tudna fejből megmondani, viszont az adott vizsgáztatónak meg ez a passziója. És még rengeteg ilyen dolog van, szerintem minden szakon lehet ilyet találni. Oké, hogy bármilyen szakirányra nézve legyen meg az alaptudása, a látásmódja, de hiába magol be apró dolgokat, amik nélkül megbuktatnák, ha annyira kis része még annak az adott részterületnek is, hogy a szakemberek is csak elvétve használják, vagy elméletek esetén semmi nem épül rá, aminek majd a megértésében vagy a gyakorlatban bármi haszna lesz. Ez olyankor csak felesleges szívatás.

(A másik meg, hogy szerintem nem éri meg korán tönkretenni az emberek idegeit, adott alkat esetén akár hosszú időre kárt okozni benne ilyenekkel, mert akkor még annyira hasznos se lesz a szakmájában, mintha tényleg csak a legalapabb dolgok lennének meg a fejében mindenféle részletezés nélkül.)

2016. máj. 28. 18:35
 7/13 anonim ***** válasza:
13%

Pontosan, nem csak az a lényeg, hogy "szivatnak" vagy melyik a nehezebb hanem hogy hol végezte el. Melyik diplomának van több értéke.


Nyilván nem mindegy hogy Cambridge en végeztél vagy Corvinuson még akkor se ha ugyanaz a szak lenne. Nehézség másodlagos.


Konkrét kérdésedre : orvosi egyetemeket nem ismerem, de nyilván munkáltatói szempontból a SOTE a nyerő mert ha jól tudom benne van a világ összesített top100 egyeteme között.

Ha külföldre akarsz menni ez előnyös lehet.

2016. máj. 28. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Én úgy tudom, hogy egyik magyar orvosi egyetem sincs benne a legjobb százban a világon, még csak egészségtudományi területet nézve sem, illetve az csak a saját elképzelésünk, hogy az egyetemeink nevét ismerik. Odamész egy kórházba az Egyesül Államokban, nem sokat fog nekik mondani, de lehet, hogy még Londonban sem.
2016. máj. 28. 19:00
 9/13 anonim ***** válasza:
8%

Csak egy példa:

[link]

2016. máj. 28. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Ez a lista azon alapul, hogy melyik egyetemnek milyen nemzetközi kapcsolatai vannak, azt is beleértve, hogy a professzoroknak mennyi cikke jelent meg más országból származó szerzővel közösen. Ha kutatni szeretne az ember, akkor előnyös lehet, de gyakorló orvosnak készülve nem feltétlenül.


Ez több dolgot összevet, de még persze ez sem mond semmit az oktatás igazi minőségéről:

[link]

[link]

[link]


Ezeken a listákon leginkább az mérhető, hogy a tudományos munkában mennyire aktívak az egyetemek, hogy a hallgatók honnan hova jutnak x év alatt, az nem igazán mérhető ilyeneken. Pedig igazából képzés szempontjából az lenne a lényeges, nem az oktatók citációinak száma, amitől függetlenül még lehet, hogy egyáltalán nem tudják átadni vagy felmérni a tudást.

2016. máj. 28. 20:02
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!