Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mitől nehéz az orvosi egyetem?...

Mitől nehéz az orvosi egyetem? Az egyáltalán?

Figyelt kérdés
Mindenki azt mondja, hogy az orvosi egyetem nehéz, sokat kell tanulni, logika is kell hozzá, hisz át kell látni a megtanult dolgokat és tudni kell alkalmazni. De akkor miért van az, hogy a páciensek sokszor pontosabb diagnózist állítanak fel az internet segítségével, jobban tudják, milyen vizsgálatra van szükségük és ott mit kell nézni? Ennyire legyengült volna a magyar orvosképzés, hogy a laikusok is jobban értenek hozzá? De akkor mit tanulnak hat évig meg utána a szakvizsgáig, ha egy laikus is jobban ért hozzá?

2017. febr. 24. 09:25
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
98%
"De akkor miért van az, hogy a páciensek sokszor pontosabb diagnózist állítanak fel az internet segítségével, jobban tudják, milyen vizsgálatra van szükségük és ott mit kell nézni?" - Nem tudom, hogy ezt az állítást miből szűrted le. Csak a fent említett laikusok gondolják, hogy ez igaz.
2017. febr. 24. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
98%

"páciensek sokszor pontosabb diagnózist állítanak fel az internet segítségével, jobban tudják, milyen vizsgálatra van szükségük"


Ezt mikor álmodtad? :D

2017. febr. 24. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
A hályogkovács kérdez...
2017. febr. 24. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
98%
Háát, én most kórházban dolgozom, annyit mondanék, hogy a legtöbb páciens életében nem hallott még a betegségéről, de sokszor a Webbeteg sem. Az orvosok ráadásul laboreredményeket meg miegyebet ki tudnak elemezni neked, mert attól, hogy fáj a fejed, még semmi nem lesz tuti, ugye. Plusz beállítani a gyógyszerezést sem egyszerű. Ja, és az orvosi sem egyszerű. A legtöbb nagyonokos laikus a kis vérkör és a nagy vérkör közötti különbséget se tudná elmagyarázni, szóval én nem bíznám rájuk magamat.
2017. febr. 24. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
100%

igen, valóban pontos diagnózist lehet felállítani a "12 komoly betegség, ami a fejfájás mögött állhat" című cikkekből és társaikból

(:D)

2017. febr. 24. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
95%

Látom, új témát találtál, amivel trollkodni lehet.


„Mitől nehéz az orvosi egyetem? Az egyáltalán?”

Igen, az.


Hogy mitől? Részben, amit te is írsz:

- sokat kell tanulni, és az anyag egy része telefonkönyv jellegű (pl. immunológiai markerek, gének, szerzői nevek, gyógyszerek hatóanyagának nevei és a gyóygszerek nevei (ha több gyártó van, akkor mindegyik), minden gyógyszernél)

- az anyag másik része kőkemény összefüggés, tehát logika is kell hozzá, hisz át kell látni a megtanult dolgokat akár évek múlva tudni kell alkalmazni (gyakorlatilag elsőtől kezdve folyamatosan egymásra épül minden, és ha másodévben nem tanulod meg az élettant nagyon jól, akkor nem fogod érteni később sem a kórélettant, sem a gyógyszertant, sem a klinikai tárgyakat)

- nem úgy van tehát, hogy levizsgázol valamiből, és aztán soha többet nem lesz rá szükség (ilyen is van, de ez a kevesebb)


Elsőben nem olyan nehéz még, mindössze néhány 1000 oldalt kell megérteni és megtanulni:

[link] (ezt úgy nagyjából szó szerint kell tudni, és akkor már átengednek, de a jobb jegyekért elvárják még, hogy ezt kiegészítsd az előadások és gyakorlatok anyagával is)

[link]

[link]

[link]

+ már anatómia is, ld. másodévnél

+ „ksiebb tárgyak”

Mindezt úgy, hogy általában reggel 8-tól este 6-ig bent vannak, és sokszor még írásbeli feladatokkal is foglalkozni kell. De azért határidőre tanulj meg mindent. Sokaknak már ez is gondot okoz.


Másodévtől kezd nehezedni. Nézzük meg pl. a másodév 2. féléves fontosabb vizsgákat.

Anatómia szigorlat anyaga:

[link]

A tájanatómia könyv meg a hivatalos/nem hivatalos jegyzetek még le is maradtak a képről.

Ha bele szeretnél olvasni:

[link]

[link]

[link]


Élettan elmélet (a gyakorlat nem szerepel benne):

[link]


A biokémia sajnos nem olvasható a neten:

[link]

Ezt úgy kell elképzelni, hogy minden egyes reakciót fejből kell felrajzolni, és pontosan megkövetelik.


Mindez egyetlen félév vizsgaanyagának egy része (kiegészítve az adott könyvekben nem szereplő, de az előadáson/szemináriumon elhangzó egyéb ismeretekkel). A megtanulására anatómia esetén 3 (PTE ÁOK) vagy 4 félév (DE, SZTE és SE ÁOK), élettan és biokémia esetén 2 félév áll rendelkezésre. De minden félév végén vizsgázni kell az adott félévek anyagából. Ezek mellett még vannak „kisebb” tárgyak, pl. orvosi angol, immunológia, humán genetika, közegészségtan, elektív és fakultatív kurzusok...


Harmadéven még szintén horribilis mennyiségű az anyag (amely nagyrészt a fentiekre épül). Főbb tárgyak: kórélettan, patológia (itt boncolásokra is járni kell), mikrobiológia, gyógyszertan (már itt elkezdődik, de szigorlat csak 4. évben van).


Negyedévtől meg szintén az első 3 évre épülő új anyagot kell elsajátítani a klinikai tárgyakból, és ezeket a gyakorlatban alkalmazni is kell.


Nyaranta szakmai gyakorlatok (igaz, „csak” 1-1 hónap, így még marad idő pihenni is....)


Aztán ha valaki később véletlenül meghal a kezed alatt, akkor beperelhetnek (akkor is, ha semmiben nem hibáztál), és aztán a bíró fogja eldönteni, hogy hibáztál-e, aki persze nem ért hozzá, így kénytelen a szakértők véleményére hagyatkozni. Csak kérdés, hogy mi a teendő abban az esetben, ha valamilyen esetre nincs kidolgozott szakmai szabály...


Egyébként sok embere elvégezte már (és nem feltétlenül mind kielelkedő intelligenciájú és/vagy szorgalmú), tehát ez alapján mondhatnánk, hogy nem nehéz. De akkor egyik egyetem egyik szakja sem az, mert azokat is sokan elvégezték már, és szintén nem mindenki volt kiemelkedő. Sőt, Nobel-díjat sem nehéz kapni, mert azt is már sok ember kapott (és sokan közülük nem is voltak túlzottan okosak vagy kiemelkedőek, csak pont szerencsésen választottak kutatási témát). Minden csak nézőpont kérdése.


„De akkor miért van az, hogy a páciensek sokszor pontosabb diagnózist állítanak fel az internet segítségével, jobban tudják, milyen vizsgálatra van szükségük és ott mit kell nézni?”

[link]

Ezt az előttem szólók már kifejtették, nagyjából egyetértek velük. Még annyit, hogy az ilyen emberek fel vannak háborodva, ha az orvos diagnózisa nem egyezik az övékével, vagy esetleg nem azokat a vizsgálatokat végezteti el, amit a páciens gondol. Ha meg a beteg otthon félrerkezeli magát, és már csak akkor fordul orvoshoz, amikor már mentehetelen, akkor persze az orvost okolják, meg beperelnek mindenkit az igazgatótól a portásig. Meg akkor is, amikor a beteg az orvos javaslata ellenére hazamegy (az orvos pedig elmulasztja elkönyvelni, hogy a beteg saját felelősségére vagy önkényesen távozott, hiszen neki a többi beteggel is foglalkoznia kell), nem megy vissza a megbeszélt időpontban, és végül amikor visszamegy, de szintén már menthetetlen, akkor is az orvosokat okolják (még azokat is, akik csak akkor látták a beteget, amikor már késő volt), és vannak, akiket még el is ítélnek. Aztán az ügyvéd nyilatkozik az atv-n, hogy a sok „slendrián” orvosok miatt mindannyian veszélyben vagyunk (miközben neki ugye nincs felelőssége abban az irányban, ha az ő „slendriánsága” miatt az ügyfele pert veszít (hiszen ha elvárás, hogy mindenki meggyógyuljon, akkor az ügyvéddel szemben is lehetne elvárás, hogy mindenki pert nyerjen), és emiatt börtönbe kerül, és az egész élete tönkremegy). Ha meg senki nem menne orvosnak, akkor meg ezek az emberek lennének leginkább felháborodva, mert nekik „joguk van” a magas színvonalú ellátáshoz.... Vicc.

Kapcsolódó kérdés:

https://www.gyakorikerdesek.hu/egeszseg__egyeb-kerdesek__845..


„Ennyire legyengült volna a magyar orvosképzés, hogy a laikusok is jobban értenek hozzá?”

[link]

Külföldön ugyanez a helyzet. És ott sem pontosak a páciensek netes diagnózisai.


„De akkor mit tanulnak hat évig meg utána a szakvizsgáig....”

ld. fenn


„ha egy laikus is jobban ért hozzá?”

[link]

2017. febr. 24. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
93%
a laikusok csak HISZIK hogy jobban értenek mindenhez :D
2017. febr. 24. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
100%
Köszönöm kérdező, hogy feldobtad az estémet! :DD Rég nevettem II. éves orvostanhallgatóként ennyit :DDD
2017. febr. 24. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A kérdező kommentje:
Hiába nevetsz... Rengeteg félrediagnosztizált beteg annak köszönheti az életét, hogy az interneten tudta magát diagnosztizálni és kezelni. Jobb lenne, ha a dokik bekussolnának, ha egy "laikus" is jobban ért hozzá.
2017. febr. 25. 09:48
 10/20 anonim ***** válasza:
100%

dobálózol össze-vissza ezzel, de mondj már egy olyan esetet, ahol interneten diagnosztizálta magát a beteg, orvos nélkül kezelte magát és ennek köszönhette az életét :D lehet, hogy az én tudásom ennyire korlátolt, de tanulmányaim során még nem találkoztam betegséggel, ami potenciálisan halálos, otthon ki tudja magát kezelni és azt a betegséget nem ismerte fel az orvos :D

sőt, nem vagyok telhetetlen, forrást se kérek, neveket se, hanem egy ilyen betegséget, ami beleillik a képbe(a példát azért kérem, mert te is laikus vagy, így egyértelmű, hogy ezeket a dolgokat te jobban tudod nálunk)

2017. febr. 25. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!