Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Melyik a jobb? Egy kettes...

Melyik a jobb? Egy kettes ELTE-s diploma, vagy egy vidéki egyetemen szerzett 4-es 5-ös?

Figyelt kérdés

Ugyanazon a szakon (mindegy melyiken, elméleti a kérdés).

Nem arra vagyok kíváncsi, hogy melyik mögött lehet több tudás gyakorlatilag, hanem arra, hogy melyiknek van nagyobb presztizse.



2017. ápr. 16. 19:44
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
94%
Jobb esetben nem az intézmény presztizse, hanem a valós tudásod miatt veszek fel valamilyen munkakörbe.
2017. ápr. 16. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
89%
Szerintem szaktól is függ. Én pl. tanár leszek (angol-magyar szakos) és azért szerettem volna egy jól hangzó egyetemre menni, ezért jelentkeztem az ELTE-re. De a hiányszakmákban szerintem pont mindegy, milyen egyetemen vagy. A kettes ELTE-s diploma azért nem néz ki olyan jól, szóval így inkább a 4-es 5-ös vidékit választanám.
2017. ápr. 16. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
9%
Az ELTE még mindig mérvadó, pedig az az egyetem is züllik, de a vidékiek még jobban.
2017. ápr. 16. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

„Melyik a jobb? Egy kettes ELTE-s diploma, vagy egy vidéki egyetemen szerzett 4-es 5-ös?”

Egyértelműen a „vidéki” egyetemen szerzett 4-es, 5-ös.


A kérdés egyébként elég értelmetlen, mert:

1. Nem mindegy melyik vidéki egyetemről van szó. Főleg, ha a kérdés konkrétan az ELTE-re vonatkozik, nem általában a „fővárosi egyetemekre”, amelyek szintén eléggé változó színvonalúak. Hogy vessünk össze egy konkrét egyetemet több másikkal (ráadásul általánosságban)? Konkrét egyetemeket, de még inkább azok konkrét szakjait lenne csak érdemes összehasonlítani.

2. Mivel mindegyik egyetem mindegyik szakja akkreditációs eljáráson esik át, ugyanazt a tudást adja (tudom, nem ez volt a kérdés), emiatt a presztízse is azonos (és ez viszotn már kérdés volt).

3. Az egyiken szerzett 4-5-öst ne a másikon szerzett 2-essel vessük össze, hanem a 4-5-össel, ha már tényleg a presztízs érdekel minket.

4. Egyébként valóban az egyéni kvalitások számítanak, én pl. interjú és alkalmassági felmérések alapján dömnteném el, hogy kit veszek fel, az átlag minimálisan számítana, az egyetem, ahol végzett, egyáltalán nem. Tehát még azonos átlag esetén sem lenne előnyben egyik egyetem sem, 4-5-össel szemben meg végképp nem preferálnám a 2-est (még ha a kérdésed azt is próbállja sugallni, bár konkrétan nem mondja ki, hogy egy ELTE 2-es egy vidéki 4-5-össel mérhető csak össze). Innentől a kérdésed provokatív.


Ha én azt kérdezném: „Melyik a jobb? Egy „vidéki” egyetemen szerzett 2-es diploma, vagy egy ELTE-n szerzett 4-es 5-ös?”, ez nem azt sugallná, hogy az ELTE-t annyira lenézem, hogy csak akkor merül fel, hogy az ottani diploma jobb vagy egyenértékű lehessen a „vidékiekkel”, ha rosszabb az átlaga? És nem tartanád ezt provokatívnak?


„Ugyanazon a szakon (mindegy melyiken, elméleti a kérdés).”

A kérdés emiatt is értelmetlen, mivel az egyes szakok színvonala egyetemenként eltérő lehet. De ha az egész egsetemeket akarjuk összevetni, az „oktatók kiválósága” (amely valójában nem az oktatás színvonalát, hanem a publikációs aktivitást (de még annak sem a minőségét, csak a mennyiségét) méri) terén Pécs (3.) és Szeged (5.) összességében is megelőzi az ELTE-t (7.).

[link]

Függetlenül a ranglistán elfoglalt helyezéstől, egyes szakok más „vidéki” egyetemeken is kiemelkedők lehetnek. Ettől a presztízsük még nem lesz feltétlenül nagyobb, mint az ELTE-nek, de kisebb sem. Bár ehhez azért el kell mondani, hogy a ranglisták gyakorlatilag semmire sem használhatók, mert nem is nem azt mérik, amit kellene. Az ELTE azért van előrébb az összesített listákon, mert többen jelentkeznek oda első helyen, mivel a fővárosban van, ez alapján nyilván a felvettek paramterei (az ún. „hallgatói kiválóság”) magasabbak. A lényeg azonban nem a „hozott anyag”, hanem a hozzáadott érték lenne. A jó elhelyezkedése miatt az ELTE meg tudta ugyan szerezni az Eduline lista első helyét (amit nem is muilaszt el úton-útflélen hirdetni, és 17-18 éveseket talán még oda is tud ezzel csábítani), de ettől még nem lesz nagyobb a presztízse.


„Nem arra vagyok kíváncsi, hogy melyik mögött lehet több tudás gyakorlatilag, hanem arra, hogy melyiknek van nagyobb presztizse.”

Egyforma. Valamiért egyesek (főleg pestiek és ELTE-hallgatók) szeretik azt gondolni, hogy az ELTE presztízse sokkal nagyobb, mint a „vidéki” egyetemeké (persze mindet 1 kalap alá véve). Szerencsére ez csak az ő szemükben létezik, a valóságban az ELTE presztízse még csak kicsivel sem nagyobb (bár talán nem is kisebb), mint pl. Pécsé vagy Szegedé. A munkáltatóknak meg megvannak az eszközeik a legalkalmasabb jelentkező kiválasztására, nem az számít, hogy melyik egyetemen végzett valaki (az átlag már inkább, de még az sem tartozik a legfontosabb paraméterek közé).


Egyébként kíváncsi lennék, hogy mi a célja ennek az „elméleti” kérdésnek.

2017. ápr. 16. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Ha valakinek az a legnagyobb aduász egy állásinterjún, hogy melyik egyetemen hanyas diplomát szerzett, az egy elveszett ember. Ma már azok a munkáltatók, akik az adott szakterülethez kicsit is konyítanak, pontosan tudják, hogy nem hogy a diploma érdemjegye, de még az intézmény sem tudja garantálni azt, hogy egy adott szakember milyen. Azt, hogy hanyas a diplomád, egy esetleges továbbtanuláson kívül nem sok helyen kérdezik. Én azt mondom, hogy az ELTE-nek (de voltaképpen bármelyik fővárosi- illetve nagyobb vidéki egyetemnek- gondolok itt az SZTE-re, DE-re vagy PTE-re) két hatalmas előnye van a kisebb vidéki intézményekkel szemben: először is a komolyabb kapcsolati tőke kialakítására sokkal alkalmasabb, másfelől ezeken a helyeken már megismerhetsz egy olyan várost, ahol nagy valószínűséggel fogsz tudni dolgozni a megszerzett végzettségeddel. Ebből a két szempontból mondanám inkább az ELTE-t, de hogy hanyas... nem egy, nem kettő állásinterjún voltam mint frissdiplomás, és később némi tapasztalattal... egyszer nem kérdezték.
2017. ápr. 16. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi véleményeket, jöhetnek még. Csupán azért kérdeztem, mert kíváncsi voltam a véleményetekre ezzel kapcsolatban. Úgy is megfogalmazhattam volna a kérdést, hogy "Melyik papírra lennél büszkébb álmaid szakmájáról? Egy kettes ELTE diplomára, vagy egy négyes diplomára mondjuk a Nyíregyházi Főiskoláról?" Egyszerűen érdekel mások véleménye erről a dologról. Engem személy szerint nem érint. (Van egy kettes BA diplomám az ELTE BTK-ról, de csak azért fejeztem be, mert nem szokásom megfutamodni a dolgok elől. Egy napot nem dolgoztam a szakmámban, nem is szeretem, nem akarok ezen a területen érvényesülni a munkaerőpiacon, úgyhogy nem vagyok érintett ebben az ügyben. Szóval gyakorlatilag semmi közöm a felsőoktatáshoz, nem ezért tettem fel a kérdést, pláne nem szántam provokációnak.)
2017. ápr. 16. 22:34
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Jaj, csak lehet, hogy nem tudod, de van egy "vidéki orvosi nem ér semmit" randalírozó az oldalon. :D Egyébként az ötös diploma ér többet, akárhol is szerzed, és ha van presztízse az egyetemednek, az jó.
2017. ápr. 16. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Én alapból nem jelentkeznék olyan egyetemre, ami valamiért nekem szimpatikus. Vagyis ahol végzek arra már büszke vagyok, még ha az nem is az ELTE "csak" egy vidéki egyetem. Ha meg nem kettessel kapom meg a papírt az még jobb. :) Másfelől az átlagot nem igazán nézik állásinterjún meg szerencsére az iskola neve se számít, mert többnyire nem úgy választanak hogy akkor kiszedem az ELTEs hallgatókat a többi meg kuka. Hanem mondjuk hogy milyen plusz dolgokat tud még felmutatni. De időnként tényleg idegesítőek ezek a "nagynevű fővárosi egyetemek VS vidéki noname egyetemek" szerű összehasonlítások, mivel elég gyakran vannak itt olyanok hogy "ha nem a BME/BCE/ELTE/SOTE szakát végzed el esélyed sincs a szakmában". Vannak egyetemek amiknek az oktatása tényleg nagyon alacsony színvonalú, de nem kell emiatt az összes vidéki egyetemet lenézni. Én büszkébb lennék egy 4-es PTE diplomára mint egy 2-es ELTE papírra.
2017. ápr. 17. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
43%
Azért én már nem egy olyan álláshirdetést láttam, hogy "BME-n végzett" ilyen vagy olyan mérnököt keresnek... Nem tudom más szakmákban is így van-e, nyilván ami nem rám vonatkozik azt nem szoktam nézegetni. Meg az is biztos, hogy attól is függ hol szeretnél vele elhelyezkedni. Pl Veszprémben egy Veszprémben szerzett diplomával lehet könnyebb elhelyezkedni mint ugyanazzal Budapesten...
2017. ápr. 19. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Nekem gazdasági végzettségem van, ilyen állásokat szoktam nézni de egyszer se láttam hogy csak XY helyen végzettet vesznek fel. Konkrétan szakokat szoktak megjelölni, valami extra tudást (légy jártas XY rendszer használatában), vagy minimum valamennyi év gyakorlatot szoktak kérni.
2017. ápr. 19. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!