Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Miért kell irodalmat tanúlni?

Miért kell irodalmat tanúlni?

Figyelt kérdés
Mi a lényege ami fontos
2017. dec. 31. 23:16
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Mondjuk például azért, hogy le tudd írni azt, hogy "tanulni". :-)
2017. dec. 31. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Javítja a helyesírást, bővíti a szókincset és a gondolkodást, alapvető műveltséget ad.
2017. dec. 31. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Rendben értem
2018. jan. 1. 00:06
 4/8 anonim ***** válasza:
13%

Alapműveltség, ergó sose használod, sőt elfogod felejteni mert felesleges.


Amúgy valóban nem sok értelme van.

Szövegértési feladatoknak több értelme lenne gyakorolni 4 évig mint régi költők életét bemagolni.

2018. jan. 1. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
88%

Alapműveltség, a kultúránk része, a magyar irodalom legalábbis. A világirodalomról meg érdemes tudni ugyanúgy, szellemi érték. Ezt ennél jobban nem tudom elmagyarázni.


Sok dologgal nem értek egyet az irodalomtanításban, de azt elismerem, hogy valahol nekünk kötelességünk gondoskodni arról, hogy mindaz, amiből felépültünk és felkapaszkodtunk a majom szintjéről, fennmaradjon. Ebbe beletartozik az is, hogy tudjuk, honnan jöttünk és milyenek voltak az őseink és ismerjük más országok főbb műalkotásait is.


Egyébként: az információ 90%-a, amit a külvilágból fogadunk, vizuális inger. Ennek az érdemi része, ami az ember létének sajátja, írott szöveg. Az összes könyv, publikáció, üzenet, minden. Ha a műveltségért nem, legalább azért érdemes olvasni, mert sokkal jobban képes az ember magát kifejezni. A kevesett olvasott emberek szókincse csökevényes, a komplexebb gondolataikat (már ha van) képtelenek mások számára megragadható formába önteni. A nyelv és a gondolkodás összefügg. Nagyon is valós az, hogy aki keveset olvas, az átlagnál "butább". Nem intelligenciára, hanem a tárgyi tudása (amit az intelligenciája által be tudna emelni a gyakorlatba) hiányos és nincs meg benne az a kódolási rutin, mint egy olvasó emberben. Sok dolog megtanulható irodalom nélkül, úgy gondolom, hogy az, amit az ember a hétköznapi életben is hasznosít, nem feltétlen ilyen. Egyébként fejleszti az empátiát is, legalábbis a szépirodalom olvasása. Ha ez nem elég, tanusíthatom, hogy a helyesírási hibáktól hemzsegő hivatalos leveleket kevesebben veszik komolyan, mert egyszerűen egy esetlen, buta ember képét mutatja, akaratlanul is, ráadásul az érettségin, szakdolgozatnál is van pontvesztés emiatt. Személy szerint engem sosem kötött le egy önmagát kifejezni képtelen ember társasága, szóval érdemes a szókincset tuningolni. Okkal tanult meg az ember írni és fejlesztett ki egy absztrakt rendszert a gondolatai kifejezésére. Gyakorlatilag ez az egyik fő bizonyítéka, hogy többek vagyunk, mint egy állat. Nem mellesleg, kevesebben értenek félre is, ha tudod, mit beszélsz és ki tudod fejezni ugyanazt ezerféleképp. Sok esetben a sorok között olvasva szinte érezni lehet a másik embert. Nagyon gyakran vannak olyan szerkezetek, amikből elég sok következtetést lehet levonni... A NarrCat például erre épül. Ja, és nem mellesleg a fantáziát, a problémamegoldó képességet meg a többi vackot is fejleszti. Az olvasás, mármint. De ehhez kell irodalom is, aminek a bölcsője az a lebutított valami, ami a középiskolában megy. Ízelítőnek mindenesetre nem rossz az, nem kell mindenkinek irodalmárnak lenni, de alapvető készségeket fejleszt. A könyv sem a sátántól való. :D Ha neked tetszőt olvasol, akkor még bejön a képbe más is, okkal van létjogosultsága a biblioterápiának is, például. Csak ne vennék el a kölykök kedvét néha baromságokkal az elején. Véleményem szerint legalábbis ráérnének akkor olvasni kemény nyelvezetű regényeket, ha elég érettek és tartanak ott történelemben meg tudnak annyit a világról, hogy tudják értékelni.

2018. jan. 1. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
4%

Látszik a hozzászólásokból, hogy ki szokott olvasni, és ki nem.

Én 3 éves koromtól olvasok, mindig kiváló volt a helyesírásom, jól fogalmazok, intelligens vagyok.

2018. jan. 1. 02:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
87%
6#: És természetesen szép vagy, és főként szerény:-)
2018. jan. 1. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

"Látszik a hozzászólásokból, hogy ki szokott olvasni, és ki nem.

Én 3 éves koromtól olvasok, mindig kiváló volt a helyesírásom, jól fogalmazok, intelligens vagyok."


2-es vagyok


Nem tudom, hogy mi kivetnivalót találsz a helyesírásunkban. Azt viszont megnéztem volna, hogy 3 éves korodtól olvasol. Rendben van, hogy óvodás kortól már hozzá lehet szoktatni a gyereket a könyvekhez (az én kezemben is volt már könyv, halandzsáztam, de mindig apu mesélt nekem), de akkor sincs még olyan szinten, hogy folyékonyan olvasson bármit is. Kell még legalább 3-4 év, mire megtanul olvasni. Arról nem is beszélve, hogy mikor tanul meg összefüggő, hosszú esetleg bonyolult szöveget értelmezni. Mert most nem az volt a kérdés, hogy ki mióta olvas, hanem, hogy mi a lényege, miért hasznos olvasni. Az áfonya nevű válaszoló jól összefoglalta. :)

2018. jan. 1. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!