Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Ha lediplomáztam 5 év alatt,...

Ha lediplomáztam 5 év alatt, akkor a maradék 2 évem (4 félév) alatt jelentkezhetek másik szakra, hogy szerezzek második diplomát?

Figyelt kérdés

Az állam által fizetett féléveket szeretném kihasználni.


Most egy 5 éves képzésen vagyok, és nem igazán tudom, mi lesz utána.

Van lehetőségem diploma PhD-zni. Ekkor ha jól tudom, már van keresetem, mert az egyetem dolgozójának számítok, igaz? PhD mellett végezhetek másik szakot? A PhD-t is kell finanszírozni, vagy az már nem fizetős?



2018. ápr. 28. 16:49
 1/2 anonim ***** válasza:
74%

Mióta ad 14 félévet az állam?


Legjobb tudomásom szerint 2 féléved maradt, mert csak 12 félévet támogatnak.


Milyen szak, milyen téma?


Ettől függ, hogy mennyi ösztöndíjas PhD hely van az adott karon. Általában bölcsész, földrajz stb szakokon minimális ösztöndíjas hely van. Természettudományos és műszaki képzéseken már jóval több. Vannak szakok ahol általában mindenkit felvesznek 15-20 embert félévente.

Itt semmit se kell fizetned, kapsz diákot, és 140 nettót havonta.

Egyes helyeken elég jó utazási pályázatok is vannak, és lehet mellette szakmai munkát dolgozni, akkor könnyedén megkereshetsz 300e nettót az elején már. Ha még pályázol ösztöndíjakat mellé, akkor még többet is.

Ehhez persze elég jó kutatási témádnak kell lenni, és elhivatottnak. Nem ritka a 180-200 órás munkahónap. Több szakon tanítani kell, illetve van pár minimális óra.


2 év után aztán levizsgázol, ami a kutatási témád és tárgyaidból álló vizsga. 180 nettóra emelik a fizetésedet és utána 2 évig még kutatási fázisban maradsz. Itt fontos változás, hogy még 1 évig halaszthatod a disszertáció leadását (legjobb tudomásom szerint). Ami egy komoly tudományos témánál eléggé szívás. 3-4 évbe alig fél bele egy komolyabb project... inkább 5-6 szokott lenni.


Szóval nagyon okosan kell megválasztani a témádat, és én a helyedben csak akkor kezdenék bele, hogyha komolyan érdekel az a téma és már MSc alatt elkezdted. Lébecolásra is jó lehet, de szerintem szemétség, és más ember elől vennéd el a helyet.


Minden más esetben viszont fizetős a PhD, tehát SEMMIT sem kapsz, hanem neked kell fizetni, nem kevés tandíjat. Nálunk ez valami fél millió/hó... szerintem még tudományos területen SEM éri meg úgy PhD-zni ha fizetned kell... inkább menj el iparba dolgozni.

2018. ápr. 28. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
83%

Ja és PhD mellett eszedbe ne jusson még egy szakot elvégezni. Semmi értelme. Ha rendesen csinálod, akkor teljes mértékben esélytelen, hogy belefér.

Sokkal jobb ha találsz szakmai munkát, esetleg a cégnél PhD-zel (ez a legjobb).

Próbáld meg a szakmádban megtalálni az ami érdekel, vagy véráldozatok által végezz el egy könnyen hasznosítható 3.5 éves természettudományos,informatikai vagy műszaki szakot... bár nem tudom mi érdekel pontosan. Viszont ez is drága lesz, mivel már csak 2 féléved marad...

2018. ápr. 28. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!