Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Ha a diák megérkezett az...

Kacsa Tibor kérdése:

Ha a diák megérkezett az iskolába, de azt követően azt elhagyja, és utána történik vele valami, az kinek a felelőssége?

Figyelt kérdés
A kérdésem az lenne, hogy ha a diák reggel megérkezik az iskolába (legyen az általános- vagy középiskola), majd ezt követően azt elhagyja anélkül, hogy szülő, iskola vagy egyéb szerv értesülne róla vagy engedélyezné, és ezt követően történik vele valami (pl. baleset), akkor az iskola vagy tanár felelősségre vonható e bármilyen jogszabály vagy törvény alapján?

#tanár #iskola #felelősség #kötelezettség #iskola kötelezettség #iskola kötelesség #tanár kötelezettség #tanár kötelesség #iskola felelősség #tanár felelősség
2018. máj. 18. 20:26
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Tekintettel arra, hogy mindenképp az iskola mulasztása, ha a gyermek észrevétlenül meg tud szökni az intézményből, ezért mindenképp felelősségre vonhatóak. A diáknak engedély nélkül nem szabad elhagynia az iskola épületét tanítási időben, csak amikor vége van az óráinak / életkortól és iskolától függően csak délután a napközi után / csak szülői kísérettel vagy szülői engedéllyel, hogy egyedül is hazamehet. Azt pedig mindenképp észre kell vennie a diákot éppen felügyelő pedagógusnak, hogy a diák eltűnt.
2018. máj. 18. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
80%
Portás( az voltam) nem engedheti ki, néha még az ajtót is be kellett zárni. De ha kimászik, leugrik az első emeletről, fellök, veszélyezteti mások testi épségét, akkor az iskola nem felelő.
2018. máj. 18. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

De van olyan iskola, ahol nincs portás. Mondjuk falusi általános iskolák esetében (legalábbis a legtöbb esetben) nincs portás. Ha mondjuk kisétál az ajtón, mert pont nem látja senki, és baja esik, mert elcsapja az autó, akkor ki a felelős? Az autós? A gyerek? (középiskolában) A tanár? Az iskola?


Közben csak sikerült találnom ehhez kapcsolódóan néhány jogszabályt:


A nemzeti köznevelésről:

"gyermek, tanuló felügyelete a nevelési-oktatási intézményben: a gyermek, tanuló testi épségének megóvásáról és erkölcsi védelméről való gondoskodás, a nevelési-oktatási intézménybe történő belépéstől a nevelési-oktatási intézmény jogszerű elhagyásáig terjedő időben, továbbá a pedagógiai program részeként kötelező, a nevelési-oktatási intézményen kívül tartott foglalkozások, programok ideje alatt,"


Pedagógusok kötelezettsége:

"a gyermek testi-lelki egészségének fejlesztése és megóvása érdekében tegyen meg minden lehetséges erőfeszítést: felvilágosítással, a munka- és balesetvédelmi előírások betartásával és betartatásával, a veszélyhelyzetek feltárásával és elhárításával, a szülő – és szükség esetén más szakemberek – bevonásával,"



"A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény (Btk.) 208. § (1) értelmében:

A kiskorú nevelésére, felügyeletére vagy gondozására köteles személy, aki e feladatából eredő kötelességét súlyosan megszegi, és ezzel a kiskorú testi, értelmi, erkölcsi vagy érzelmi fejlődését veszélyezteti, bűntett miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő."


Ezek alapján végül is ha a gyermek megérkezett az iskola területére, akkor az iskola, a felügyelő tanár a felelős, nem igaz?



Egyébként köszönöm a válaszokat. Csak azért kukacoskodom, mert egyik haverom tanárnak készül, hamarosan végez, és felmerült egy beszélgetésünk során a téma, hogy felelős e a tanár azért, ha a gyerek elhagyja az iskola területét engedély nélkül, és történik vele valami. Szerinte nem, szerintem meg igen (és nem csak jogszabályilag, hanem morálisan is).

2018. máj. 18. 20:57
 4/5 anonim ***** válasza:
92%
Első körben vagy az osztályfőnököt, vagy szünetben az ügyeletes tanárt veszik elő. Délután meg a napközis pedagógusokat. De ott van- jogszerű elhagyás. A gyerek is tisztában van vele, mi a kötelessége. Nem lehet mindenki mellé egy pedagógust állítani, ez se egy egyszerű pálya.
2018. máj. 18. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Nálunk ez úgy működött, hogy amikor mindenkinek órája volt, akkor zárva tartották a kaput (mágneszár) és amikor elkezdtek véget érni az órák, akkor kinyitották. A portásnak volt is egy összesített órarendje amiben látta, hogy mikor melyik osztálynak ér véget az órája és ez alapján tudta mikor kell nyitni a kaput. Az más kérdés, hogy a porta félreeső helyen volt és csengetésre simán kinyitották...


Egy másik gimnáziumban pedig nem volt kapu, hanem rögtön az épület ajtaja volt a bejárat, ott rendesen volt aktív portás is és mivel ott volt az ajtóban, ezért sokkal jobban tudta kontrollálni a diákok mozgását. Ott bizony elég szigorúan vették a ki-bejárkálást.


Egy harmadik, szakmunkásképzőben pedig kártyás ki- és beléptető rendszer volt, plusz minden folyosón ott figyelt a kamera, úgyhogy ha valaki illetéktelenül ki is ment az iskola területéről, azért az igyekezett kerülni a bajt, mert tudta, hogy rögzítve van minden és ha csinál valamit, akkor azonnal viszik az igazgatóiba.


Egyébként egyetlen, tavaly történt esetről tudok csak, amikor a diák kiment a sarki boltba és elütötték a zebrán... Amennyire én tudom a rendőrség nem vont senkit felelősségre az iskolából csak a gázolót.

2018. jún. 11. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!