Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Pszichológia vagy mérnökinfó?

Pszichológia vagy mérnökinfó?

Figyelt kérdés
Mindkettő érdekel, tudom, fura szerzet vagyok. Mi alapján döntsek, mit tanuljak tovább?

2018. nov. 28. 18:44
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
(71% mielőtt belém kötnél...)
2018. nov. 29. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
28%

#8-as


"Talán nem igaz, hogy pszichológusból sok van a piacon, mérnök infósból kevés?"

"Évente hány pszichológus végez, és hány mérnökinfós?"


-> Ha évente csak 1 pszichológussal kevesebbet tud felszívni a munkaerőpiac mint mérnök infóst, akkor függetlenül attól, hogy hányan végeznek, a fenti állításom igaz lesz... (Az, hogy ez nyilván egy pillanatnyi helyzet ami a jövőben változhat, teljesen más kérdés)


"Vagy úgy érted: hogy kereslet > kínálat?"

-> Nyilván úgy értem, tekintve, hogy a "piac" szót használtam...


"Ezen a felvetésen nagyon jót nevettem. Bocs de ez nagyon naív volt."


-> Pedig nem viccnek szántam. Nem tudom, hogy mennyire vagy tisztában a jelenlegi tool-ok képességeivel, de UX célokra (amiből ez az érvelésed kiindult) pont vannak olyan algoritmusok, melyek teljes egészében kiváltják a pszichológusok által ilyen területen végzett munkát... Azaz elemzések mellett javaslatot is adnak, hogy hogyan építs fel egy GUI-t, méri, teszteli, kattingatja, többségük még felhasználói rekacióidőket is elemez stb.


-> Senki nem vitatja, hogy pszicholófiai ismeretek vannak ezekben implementálva, de onnantól, hogy automatizálva lettek, ezek gyakorlatára jóval kevesebb szükség van, mint állítod.


-> És nem célom elvitatni a pszichológusok érdemeit, mert szerintem az egyik leghasznosabb tudás, amit társadalomtudományi területen szerezni lehet és tisztában vagyok azzal is, hogy mennyi statisztikát tanulnak, de amit állítasz az egyszerű szubjektív elferdítése a realitásnak...


Pl.

"Döntési fákat (ami megintcsak statisztikai osztályozó) meg bárki tud elemezgetni..."

"Ettől függetlenül a pszichológusok jobbról előznek itt is, a kognitív pszichológiai háttértudásuk miatt."

-> Nem azért, de a döntési fákat a matematikusok/informatikusok vagy tízezer másik területen is használják. Az, hogy szerinted a pszichológusok által használt területekkel "jobbról előznek" nem is enyhe túlzás...


"Tudod: a programozás a domain elemzésnél kezdődik, azaz a háttértudásnál. Nem a döntési fáknál."

-> Az eggyel fentebbi érvelésemre visszautalva: az informatika által érintett domain területek itt tízezerszámra mérhetőek (szállítmányozás, építészet, meteorológia, hadászat, gazdasági folyamatok modellezése, folyamatszabályozás stb.). A pszichológusok által használtaké (az általad felhozott példákat tekintve: ux, fehlasználói viselkedés stb.) ennek a tízes nagyságrendű szeletét is csak alulról súrolják...


"Nagyon értékes a pszichológiai tudás az üzleti életben."

-> MÉG EGYSZER: Ezt senki nem vitatta! Kizárólag a piac által kínált lehetőségekről értekeztünk...


"Informatikusból szó szerint annyi van, mint égen a csillag."

-> És még mindig tízezerszámra kellene, csak európában...


"Na de pszichológusból?"

-> Pontosan mennyire is van most szükség?

2018. nov. 29. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
36%

Nem állunk túl távol egymástól, de mondjunk ki valamit: mindkét esetben a szakemberek krémjéről beszélünk, ugye? Tehát a felső 20% lehetőségeiről, nem az átlagos képességűekről. (Mert azt te is beismered, gondolom, hogy az átlagos képességű informatikus többnyire valamilyen operatív darálóban végzi, nem túl érdekfeszítő munkát végez és nagyon könnyen lecserélhető.)


Szóval, ha a legjobb képességűekről beszélünk, akkor az a kérdésed, mennyi jó képességű pszichológusra van szükség? Az ÖSSZESRE! Komolyan.


Informatikai hasonlatot mondok. Legyenek a "mérnökinformatikusok" a PHP programozók, a "pszichológusok" meg a Clojure programozók. Hány PHP-s állás van? Rengeteg! Iszonyú sok. Tehát erre van kereslet. Igenám, de kínálat is! Rengeteg. Azaz erős a verseny ÉS könnyen lecserélhető vagy. A piac ezt be is árazza.


Ezzel szemben hány Clojure álláshirdetés van? Nagyon kevés. De ami van, az mind "olyan". Egyetlen nap alatt találnék Clojure programozó állást én magam is, a világ legjobb helyein – a PHP programozók átlagos fizetésének duplájáért.


Erre azt mondod, hogy PHP programozók között is van különbség, ott is van jobban képzett, gyakorlottabb stb. Persze, hogy van. És ezek a valóban jobb architectek ugyanolyan kevés állás közül válogatnak, mint a Clojure programozók.


Összefoglalva: a pszichológiával is nagyot lehet dobbantani, ha ügyes vagy. (És ha tanulsz mellé például gazdinfót, de ezt ajánlottam is.)

2018. nov. 29. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
43%

ma 07:44


78% diplomás állásban pszichológusok közül. 92% mérnökinformatikusok közül. A fizetés várhatóan 100 ezer forinttal nagyobb az informatikában. Én inkább hiszek a felvinek, ami az egész egyetemi felvételi eljárást bonyolítja le és csinál statisztikákat, mint a 10 öribaridnak.

2018. nov. 29. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

Persze, jó neked a mérnökinfó. Ezt nem is vitattam.


Kérdező ne bizonytalanodj el. Nagyon jó tudomány a pszichológia, és csak rajtad múlik, mit hozol ki belőle (magadból).

2018. nov. 29. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!