Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Egyetemi oktató szeretnék...

Egyetemi oktató szeretnék lenni, de egy ideje szembesültem azzal, hogy a fizetés rettentő alacsony. Miből lehet így megélni?

Figyelt kérdés
Évek óta tanár szeretnék lenni, ez a szakma az, amit igazán szívvel-lélekkel tudnék csinálni. A pénz nem is tántorít el, de azért kicsit megszeppenve látom, hogy egy egyetemi tanársegéd alig kap valamivel többet a minimálbérnél. Utána pedig következik a hosszú ranglétra, adjunktus, docens, amiből a docensi fizetés az, amit én egy gyakornoknak adnék. Az egyemeti tanár bruttó 500 ezer felett keres, de mire oda elérek, éhen halok, már ha egyáltalán lesz hol laknom. Hogyan élnek meg azok, akik még nem tanítanak elég ideje ahhoz, hogy egyetemi tanári státuszban lehessenek? Budapesten havi 100 ezer forint egy kis albérlet + rezsi, egyebek. Komolyan aggódom, pedig én tényleg azért tanulok elég keményen, hogy egyetemen oktathassak, ráadásul egy olyan szakon, ami kuriózumnak számít.

2019. jan. 15. 17:41
1 2
 1/17 A kérdező kommentje:
Egyelőre nem szeretnék külföldre menni.
2019. jan. 15. 17:44
 2/17 anonim ***** válasza:
31%
Nyilván valami értelmeset is kell mellette csinálni, délután-este-hétvégén, mert a karrierálom nem tesz vacsorát az asztalra, neked sem, és a családodnak sem fog.
2019. jan. 15. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:
Mi számít "értekmesnek"? Nagyon elszomorít, hogy értelmetlennek titulálják az egyetemi oktatást. 5 diplomát szerzek, mindet kitűnő eredménnyel, ez tényleg ennyire értéktelen?
2019. jan. 15. 17:48
 4/17 anonim ***** válasza:
100%
Sajnos tényleg az a szomorú valóság, nekem is gyerekkori álmom volt, phd-t is csinàltam most hagyom az egészet a francba mert az eladó a sarki boltban többet keres. Én azt vettem észre hogy aki boldog egyetemi tanár, ott a házastárs keres nagyon jól.
2019. jan. 15. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
83%
Egyetemi oktatók nem a fizetésükből élnek elsősorban, hanem publikációk, kutatási támogatások, ilyen-olyan tagság, tankönyvek írása, szerkesztése stb. Mondjuk amígy idáig eljutsz addig persze kevés a pénz, de aztán elég jó. De hát ez minden munkával így van.
2019. jan. 15. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
17%

Sose értettem mi haszna a diploma halmozásnak, 2 kapcsolodó, egymást kiegészítő bőven elég, 5 inkább arra utal hogy lövésed sincs mihez akarsz kezdeni.


Kérdésre válaszolva: területtől függően sokan kiegészítik valamilyen alkalmi melóval a fizut pl magántanár mellette, nyelviskolában tanít, tanfolyamokat vállal. Vannak akik párhuzamosan 2-3 egyetemen is oktatnak, mindenféle pluszprojektet bevállalnak egyetemen belül. Gazdasági szakon volt olyan tanárom aki tőzsdézett és abból lett plusz keresete, volt aki cégeknek könyvelt mellette aztán később mikor beindult már csak vezette a céget. De volt aki azzal poénkodott, hogy szerencsére a férje mérnök így megengedheti magának ezt a hobbit (magyarán vannak akiknek a párja jobban keres és abból a fizuból élnek). Biztos húzós így plusz melókkal, de sok szakmánál ez a bevett, hogy amíg nem érsz el egy szintet addig orál és minden plusz be kell vállalni aztán szépen lassan jól megfizetnek.

2019. jan. 15. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
96%
A publikációkért nem pénzt kapsz, hanem fizetsz hogy publikálhass. A támogatások (pályázatok) meg arra kellenek hogy egyáltalán legyen miből kutatni meg keret a fizetésekre, de marad a bértábla szerinti fizetés.
2019. jan. 15. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

Mindenkinek köszönöm a választ!


#6: Nem azért "halmozom" a diplomáimat, mert nem tudom, mit akarok kezdeni az életemmel. A kutatásomhoz szorosan kapcsolódik a Tanszékünk egy másik szakiránya, így abból is elvégeztem az alap-, illetve mesterképzést. Két BA, két MA, valamint a PhD a főszakomon. Egyik sem felesleges kör volt, a mai napig nagy hasznát veszem.

2019. jan. 15. 19:10
 9/17 anonim ***** válasza:
100%

Korrepetálás, másodállás, stb.

Lehet rajta lelkizni, hogy bezzeg mennyi tanulás és nincs megbecsülve. Így van. Ettől még éhenhalós. Ahogy az eü szakdolgozók bére is nulla, ahhoz képest, amit pl beletesz egy mentőtiszt vagy ápoló. Ki lehet akadni de változas nem lesz.

2019. jan. 15. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
45%

Én feladtam. :(


Én is diplomahalmozó vagyok, nekem is 5 diplomám + doktorim van. Voltam főállású egyetemi oktató 3 évig, utána leléptem. Ezért kezdtem el mást is tanulni, hogy le tudjak lépni. Most már menedzserkedem, és csak hobbiból tanítok heti 1 órát – gratis.


Az egyetemi kollégáimat a házastársaik tartják el, vagy különböző pályázatokon indulnak és abból egészítik ki a keresetüket. A többiek nyomorognak.

2019. jan. 15. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!