Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Həlló! Jövőre fogok érettségiz...

Həlló! Jövőre fogok érettségizni. Mindig is szerettem volna tanár lenni, csak nem tudom megéri-e annak tanulni (? )

Figyelt kérdés

Beszélnek az emberek mindenfélét, hol azt, hogy jól keresnek, hol azt, hogy nem keresnek jól a tanárok.

Szeretnék tanár lenni, de ha nem lehet belőle rendesen megélni, akkor muszály leszek más pályát választani.

Nem a pénz miatt akarnék tanár lenni, de el kell, hogy tudjam majd tartani a családomat.


Mitől függ az, hogy felvesznek valamelyik iskolába tanítani ?

A diploma alapján ?

Tehát ha a top 10 suliban tanul valaki tanárnak, akkor azt előbb veszik fel, mint aki egy rosszabb hírű suliban végzett ?


Milyen iskolákat kell elvégezni, hogy tanár lehessen valaki ?

Láttam OKJ-s pedagógus képzést, azzal mit lehet elérni ?

Ugyan úgy lehet tanár, mint aki egyetemre jár ?



2019. ápr. 5. 22:44
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

5-6 év az egyetem, utolsó évben sok gyakorlattal. Az az OKJs valami más lehet, középiskolai tanárnak diplomája van.

A munkahely miatt nem hiszem hogy kell aggódni, tanárhiány van.

Közalkalmazotti bértábla alapján fizetik őket, ha jól tudom; ez első két évben havi nettó 130 ezer. Alig több, mint a minimálbér.

2019. ápr. 5. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim válasza:
100%
Ahhoz hogy tanár legyel diploma kell, igy mindenképp egyetemre kell menned. Mivel, hiány van a tanárokbol, biztosan lenne munkád. Igen ma olyan 130 körül keresnek, de ki tudja, hogy mire te végzel mi lesz.
2019. ápr. 5. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
80%

Nem számít milyen suliból jössz, amíg a jegyeid és az érettségid jók. :)

De szerintem gondold át hogy biztos ez az amit szeretnél csinálni? Lenne türelmed a gyerekekhez?

2019. ápr. 5. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem érdemes másik pályát választani, ha ezért tudnál lelkesedni, eziránt lenne érdeklődésed, motivációd. Én azt hiszem, hogy előbb-utóbb úgyis ezen a pályán fogsz kikötni, csak maximum még leírsz egy ívet.
2019. ápr. 5. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
67%
Voltam tanár még vagy húsz éve. A fizetés szánalmas, a tanári karban megy egymás furkálása, a gyerekek fegyelmezéséhez nincsen eszközöd - nyomorúságos dolog. Néha kifoghatsz egy olyan osztályt, akikkel szívesen vagy, a szabadidődet is rájuk áldozod, okosak, szívesen vagy velük, ez a jó része a dolognak. Meg a nyári szünet. Gyakran nem csak a saját óráidat kell megtartatnod, hanem helyettesíteni is kell, meg különféle összejöveteleken meg ünnepségeken is megjelenni.
2019. ápr. 5. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
90%

Attól függ milyen tanár.

Matek vagy nyelvtanárként pikk-pakk le tudsz lépni, ha nem tetszene.

Irodalom tanárként viszont véged.

2019. ápr. 5. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
74%
Egy féleképpen lehetsz még tanár. Ha például elvégzel valamilyen szakmát. Dolgozol bele. Mester leszel belőle, kapsz papírt, hogy oktathatsz aztán már az adott szakmát egy szakközépben taníthatod. Ezzel lehetsz tanár OKJ-val, persze nem magyar vagy matek..hanem festőmázoló, burkoló, hegesztő...stb
2019. ápr. 6. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
84%

-Anyagiak: bevezették az életpálya-modellt, aminek a lényege az lett volna, hogy kiszámítható karrierlehetőséget mutasson a fiataloknak, hogy legyen kellő túljelentkezés, és a jobbak menjenek tanárnak. Ezt utóbb egyoldalúan kiherélték azzal, hogy megszüntették az alapilletmény minimálbérhez rögzítését, így ma már a képlet szerint a pályakezdő tanár kevesebbet keresne, mint a szakmunkás-minimálbér (=garantált bérminimum). Persze ugyanannyit keres, mert a garantált bérminimum rá is vonatkozik, de kissé távlatosan gondolkozva sajnos az a helyzet, hogy a magyar társadalom nem tekinti elég fontosnak az oktatást ahhoz, hogy megfizesse a tanárokat.


>Szeretnék tanár lenni

-Ez még nem garancia arra, hogy majd szeretni fogod, és sajnos elég soká tud csak kiderülni. A magyar tanárképzés elég zsákutcás, sok országban úgy van, hogy az alapdiploma után csinál valaki egy 1-2 éves tanárit (ahol csak szakmódszertan meg általános pedagógia van), és ha kiderül, hogy mégsem neki való a dolog, akkor az alapdiplomájával még máshol el tud helyezkedni.

Az, hogy nem fogod szeretni, két okból lehet. Az egyik, hogy nem tudod jól csinálni, azt, amit ma korszerű pedagógiának neveznek. Én pl. tanár vagyok, és nem tudom jól csinálni :) Azért mentem tanárnak, mert jó előadó vagyok, és annak idején (a Kádár-kor végén) még ezt jelentette a tanárság. De a névmemóriám szűkös, meg úgy általában nem vagyok az a "mindenkiről mindent tudok" típus. Ma meg, amikor differenciálás meg csoportmunka, meg ilyesmik vannak, elengedhetetlen lenne, hogy az ember személyesen ismerje az évente cserélődő többszáz tanítványát.

A másik ok, amiért esetleg nem fogod szeretni, mert a magyar oktatási rendszer tele van diszfunkciókkal, pótcselekvésekkel, értelmetlenségekkel. Továbbá nem-nagyon-okos emberekkel, akik nem látják be, hogy ezek értelmetlenségek, és lelkesen asszisztálnak hozzá.


>Mitől függ az, hogy felvesznek valamelyik iskolába tanítani ?

-Alapvetően attól, hogy van-e éppen üresedés :) Utána attól, hogy a szakpárod mennyire hasznos: egy magyar-néprajz szak kevésbé praktikus, mint egy magyar-történelem. Utána a referenciáidtól: holt tanítottál, és milyen a híred. Esetleg kérnek egy próbatanítást - de ezt csak néhány elit iskola engedheti meg magának, alapvetően a legtöbb suli örül, ha jön valaki.


>Láttam OKJ-s pedagógus képzést, azzal mit lehet elérni ?

-Pedagógiai asszisztens, nem tanár. Kisegítő feladatokat lát el, iskolafüggő, hogy mit. (Egyes tanulókkal külön foglalkozik - a pedagógus vagy a gyógypedagógus instrukcióit követve -, ebédeltet, dolgozatokat javít, stb.)

2019. ápr. 6. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
80%

Én azt mondom, hogy pályaválasztásnál a kereset csak másodlagos (vagy harmadlagos) tényező legyen. Ha sok pénzt akarsz keresni, és a pénz fontosabb, mint az, hogy mit csinálsz, akkor menj valami gazdasági szakra. Onnan keikerülve 250-300 ezreket fogsz azonnal keresni és csak 3 év az egész.

Tanár azért akarj lenni, mert szereted a gyerekeket ("fiatalokat"), van érzésed a tanításhoz, szeretsz magyarázni, van sok türelmed stb. Röhejes ma az oktatási rendszer, de esetleg magániskolákban is el tudnál helyezkedi (pár év tapasztalat után), főleg, ha nem magyartanár akarsz lenni. Emellett meg lehet mást is csinálni, ami növelheti a bevételt (tankönyvet írni, korrepetálni).


(és muszály=muszáj)

2019. ápr. 6. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Én nyugat MO-n 300 nettóból is nehezen jutok egyről a kettőre, mert a lakásárak sok helyen már a 30-40 milliót verdesik.

130-ból én éhenhalnék itt. (100-120+ rezsi egy lyuk).


Fontos, hogy azt csináld amit szeretnél de gondold végig, hogy 25 évesen ennyiből hogyan is fogod elkezdeni az életed.

Mert a szeretett szakmától is könnyen elveheti ez a kedved.

2019. máj. 4. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!