Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Amglisztika, milyen nehéz,...

Amglisztika, milyen nehéz, mennyire ajánljátok egy magamfajtának. És mely egyetemekre?

Figyelt kérdés

Most vagyok végzős, úgyhogy itt az ideje, hogy komolyabban megválasszam továbbtanulásom helyét, szakát. Azt tudni kell, hogy én nagyon érdekelt vagyok az Egyesült Államok-ban. Nagyon sok mindent tudok az országról, és remélem ez még bővülni is fog. Ezért is kacsintgatok az Anglisztika felé. Tudom az Amerikanisztika az specializáció-nak lehet majd felvenni az X. felévben, de addig kihúzom más Angolszász országok társaságában is. A legfontosabb kérdésem az, hogy én nem olvasok annyi Angol, Ír, Kanadai, Amerikai irodalmat, és az Angol Irodalmi szaknyelvet sem beszélem. Ez mennyire válhat majd nehézségemre? Belövöm magam egy Elég erős szóbeli B2 szintre és egy gyenge C1 szintre. Lelkesedésem az van bőven, kicsit félek is.

Mely egyetemeket ajánljátok nekem, a leírtakból elemezve?

A válaszokat előre is köszönöm! Szép napot.



2020. jan. 16. 09:14
 1/10 anonim ***** válasza:
97%

Szerintem teljesen jól elleszel így, akármelyik egyetemre is mész. Én sem olvastam se angol, se amerikai irodalmat, szaknyelvet sem kifejezetten beszélem, (igaz, megvan C1-em), és nem éreztem semmi hátrányt ebben a félévben (ez volt az első félévem), még egy vizsgám hátra van, de 3-4-es vagyok. Sőt, szerintem inkább az ilyenek vannak többségben, mint te meg én, akik nem olvastak ilyeneket.

Véleményem szerint elég az erős B2-s szint. Nálunk vannak nyelvi gyakorlatok 1.-2. félévben, amik foglalkoznak nyelvtannal is, mi átvettük az igeidőket, és egy nagyon rendes tanárt kaptam, aki mindent jól elmagyarázott, válaszolt a kérdésekre, szóval nem úgy kell elképzelni, hogy egyből első órán az amerikai választási rendszerről fogtok beszélni, tényleg nem kell félni :D

Én Szegedre járok, más egyetemet nem ismerek, de én nagyon szeretem. Jó a hangulat, a csoporttársaimmal is jól kijövök, tanárok között itt is vannak jobbak meg rosszabbak is, mint mindenhol, de én ebben a pár hónapban nem találkoztam olyannal, akit kifejezetten gyűlölök, vagy nagyon igazságtalan lett volna. Plusz nálunk már első félévtől lehet amerikanisztikára menni (mi szakiránynak hívjuk, nem specializációnak), igaz, első félévben csak egy ilyen óra van, úgyhogy itt már az elejétől fogva csak azzal foglalkozol. Néhány, nem a saját szakirányoddal foglalkozó órát majd el kell végezni, de én pl. ismerek ELTE-n tanuló, az náluk is így van, szóval szerintem másol is.

Ha van még, kérdések szívesen válaszolok :)

2020. jan. 16. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Én másodéves anglisztikás vagyok Pécsen, kb. ugyanazt tudom mondani, mint az első. Nem mondom, hogy egyáltalán nem előny, ha úgy kezdesz bele, hogy már elolvastad és ismered a “klasszikusokat” vagy “kötelezőket”, hogy így fogalmazzak és nyilván úgy is könnyebb, ha már eleve tisztában vagy a terminológiával (itt mondjuk szerintem inkább a nyelvészet érdekesebb, mint az irodalom), de egyikre sincsen szükség ahhoz, hogy sikeresen el tudd végezni a szakot. A többség valóban abba a kategóriába tartozik, aki beszéli a nyelvet (B2-C1), de senki nem tanul középiskolában (vagy legalábbis olyan mélységben) angol nyelvészetet és irodalmat, hogy ne legyen neki újdonság az egyetem. Úgyhogy ezzel abszolút nem lógsz ki sehonnan, max. egy-két ember volt nálunk is, aki pl. már tanult másik szakon és onnan voltak ismeretei, esetleg önszorgalomból utánanézett már pár dolognak vagy sokat olvasott előtte is. Semmi olyat nem várnak el, amit nulla előzetes tudással vagy ismerettel ne lehetne teljesíteni, max. picit több munka. Viszont ez sem mindenhol igaz, tehát pl. nálunk nagyon sok a kortárs irodalom is és eleve minden tanár a saját szájíze szerint válogatja össze az olvasmányokat, szóval nem lehet mindenre előre készülni és itt max. az olvasás, az elemzés jelenthet előnyt, ha valakinek ez már jól és gyorsan megy. Valamint az ember tényleg nagyon sokat tanul és fejlődik, hiszen angolul olvasol, hallgatod az órákat, írsz, én pl. rengeteg új kifejezést tanultam (talán ebben fejlődtem a legtöbbet) és mindezt irányított tanulás nélkül, szimplán az órákon hallottakból és olvasottakból. Az első két félévünkben nálunk is volt nyelvfejlesztés (reading, writing, listening, speaking, grammar in use), ami segíti az alapvizsgára (C1) való felkészülést, de önmagában szerintem nem elég és mellette azért gyakorolni kell. Illetve nekünk voltak olyan felkészítő óráink is, hogy pl. Language of Linguistics/Literature and Culture, de ezeken mondjuk ugyanúgy olvasmányokat kaptunk, elemeztünk stb., tehát olyan volt mint a későbbi szemináriumok. Nálunk kötelező sávot és specializációt/minort választani, sáv és specializáció formájában is választható amerikanisztika, a 3. félévtől kezdődik mind. Én is amerikanisztikát választottam és eddig nagyon tetszik, az alap tantervben három félév amerikai irodalom és kultúra és történelem van még.

Szóval én bátran ajánlom, mert egyáltalán nem azt várják, hogy mindent tudj és mindent rögtön megérts stb., van lehetőséged további tanulásra és fejlődésre.

2020. jan. 16. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Még érdekel pár dolog, például, hogy vannak-e kötelező olvasmányok, mint gimnáziumban, illetve mennyire gyakran használtok irodalmi szaknyelvet. Ezalatt a félév alatt háyszor találkoztál vele. Az olyan órákat, amiken inkább Törivel, és kultúrával foglalkoztok, mennyire tömör és száraz az anyag?
2020. jan. 16. 12:47
 4/10 A kérdező kommentje:
Igen ez a másik, hogy magyar irodalmat nem nagyon kedvelem de az Angolt, Amerikait lelkesedéssel olvasom, próbálom olvasni, arra lennék kiváncsi, hogy itt menmyire veszitek komolyan a vers/könyvelemzéseket, nem is az, hogy komolyan, hanem hogy mennyiben különbözik a Magyar irodalmi elemzésektől. Szintakszis, szintézis, költői elemek, stb.
2020. jan. 16. 12:55
 5/10 anonim ***** válasza:
96%

1. vagyok


Kötelező olvasmányok itt is vannak az irodalmas órákon, nekem olyan még nem volt, de a tárgyleírást láttam. Ott azokról beszélgettek, és mivel az órai aktivitás beleszámít a jegyedbe, mindenképpen érdemes őket elolvasni. Töris órám nekem még nem volt, csak egy kultúrával kapcsolatos bevezető, hivatalosan Introduction to American Studies, ott maga az óra szerintem nagyon élvezhető volt, nekem egyik kedvencem.

2020. jan. 16. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

2-es vagyok

Persze, általában minden tárgyhoz tartozik kötelező (és ajánlott) szakirodalom. Ez jelentheti azt, hogy pl. be van osztva óránként, hogy melyikre mit kell elolvasni (pl. fejezetek, cikkek) vagy pedig van egy könyv, amit fel kell dolgozni a félévvel párhuzamosan. Ami a tárgy és a vizsga teljesítése szempontjából fontos az csak a kötelező, de akad olyan tárgy/okató aki csak az óráján leadott anyagot kéri számon (ami adott esetben meg is egyezik az olvasmányok tartalmával) és az olvasmányok nélkül is teljesíthető a követelménye. Mindenesetre csak jól jársz, ha elolvasod, hiszen azért segíthet és könnyebben megérted az anyagot vagy jobban meg is marad. Az irodalmas órák annyiban mások, hogy ott a nem csak szakirodalom van, hanem konkrétan irodalmi műveket (versek, novellák, regények) kell elolvasni. Nálunk vannak irodalmas előadások és szemináriumok is. Az előadáson tulajdonképpen a vizsgára kell elolvasnod mindent ( bár ott is érdemes követni a tárgytematikát, mert különben nehéz bepótolni) és azokra sokkal többet is szoktak kiírni (kb. 30-40 olvasmány, de ebbe a rövid versek is beletartoznak, tehát azért nem kell megijedni). A szemináriumokon pedig általában 1óra-1mű felállásban haladunk, vagy elemzést kell róla írni (ami egyáltalán nem olyan mint gimiben magyar órán nálunk volt, tehát inkább a gondolkodásodra, a kreativitásodra, a személyes véleményedre, ötleteidre, a szemléletmódodra kíváncsiak az oktatók, hogy miből milyen jelentéstartalmat tudsz leszűrni, milyen kapcsolatokat ismersz fel, milyen motívumok vannak a szövegben, mi minek a hatására alakulhatott úgy stb. stb) vagy feladatlapokat kell megoldani, vagy órán kell elemezni együtt, vagy pl. nekünk egy óránkra mindig az adott műfajban kellett írni egy saját kis művet (pl. drámát). Szóval sokat kell olvasni, de nekem az a tapasztalatom, hogy jó olvasmányokat is kapunk... Nekem legalábbis nem nagyon volt olyan, amit kínszenvedés lett volna leküzdeni vagy kimondottan nem tetszett. Sok a kortárs, modern mű is. Minden félévben volt irodalmas órám, több is és ezekhez kapcsolódóan nyilván kellett szakirodalmat olvasni, irodalmi műveket, az órák is erről szóltak, szóval elég sokat kell ezzel foglalkozni.

A töris és kultúrás órák szerintem egyáltalán nem uncsik, sőt, én nagyon szerettem őket. Viszont a törik nálunk szerintem nehezebbek a többihez képest, legalábbis nagyon jól kell tudni jegyzetelni az órán és a vizsgákra is tanulni kell rendesen (ebből a szempontból talán pont az amerikai volt nehezebb, ott sok évszámot kellett tudni, esszéket kellett írni, fogalmakat).

2020. jan. 16. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat, sokat segített. Szurkoljatok nekem az érettségin!🙂
2020. jan. 16. 21:51
 8/10 anonim ***** válasza:

1. vagyok


Sok sikert, menni fog az! :)

2020. jan. 17. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Na gondoltam feljövök gyakori kérdésekre böngészgetni és megláttam ezt a kérdésemet amit még tavaly írtam.

Helyzetjelentés, bár nem hiszem, hogy fogjátok olvasni :D

Megvan az első év, nagyon jó volt, nem nehéz, nem egyszerű volt kihívás is benne bőven. PPKE-re vettek fel, pont amit elsőnek jelöltem be. Tetszik, izgalmas, kezdődik is az Amerikanisztika most októberben majd. Vizsgák jól sikerültek, minden fasza volt :D

2021. aug. 9. 20:10
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Én vagyok az 1. válaszoló, és nagyjából egy hónap kihagyás után teljesen véletlenül keveredtem vissza az oldalra. :D Nagyon örülök, hogy tetszik, és nem bántad meg a döntést, további sok sikert!
2021. aug. 18. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!