Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Hogy tudnám gyakorolni a...

Hogy tudnám gyakorolni a mondatalkotást?

Figyelt kérdés
Járok kb fél éve magántanárhoz, B2-es szint a cél és azt vettem észre elméletben tudom hogy kell pl jelen idő, folyamatos jelen, múlt idő stb alkotni a mondatokat viszont élőben nem megy... gondolkodok hogy ez most folyamatos jelen pl vagy jövőbe kell mondani, valamint lassú is vagyok... valaki tudna segiteni ezt hogy tudnám felgyorsitani? Vagy még túl kevés idő ment bele? Most kezdtünk el 1 hete igazából gyakorolni, szóban, de irásban sem megy mindig jól hiába van megtanulva a nyelvtan... :(

2020. jan. 23. 17:20
 1/7 anonim ***** válasza:
Csinálni kell! Sokat! Egy hét alatt mit akarsz?
2020. jan. 23. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Van valami oldal ahol lehet mondatokat alkotni, random?
2020. jan. 23. 21:21
 3/7 timortin ***** válasza:

A legjobb szerintem Dohár Péter: Kis angol nyelvtana, mert a könyv végén ezres nagyságrendben vannak magyar-angol mondatok. Ha azok mennek, akkor nagy gáz nem lehet se nyelvvizsgán, se az életben. (Van nyomtatott verzióban is, van letölthető/interaktív verzióban is).


Pénzes cuccokban még nagyon jó a kreatívangol, mert egyszerűbbtől a bonyolultig visz végig a mondatalkotásban, megfizethető is, poliglottságot is támogatja.

Hátránya például, hogy inkább csak szabályvezérelt témákkal foglalkozik elég szűkk szókinccsel (nehezebb idiomatikusabb dolgokkal nem). Idegrendszer, affinitás kell hozzá (nem mindenkinek jó eszköz). Lift instinct blogomban hosszabban írok a cuccról.


Egy másik olcsó izgalmas alternatíva Szamárpad 1-3. könyvek, amik sokezer mondaton keresztül gyakoroltatj a teljes nyelvtant, jó és magyar agynak kellemes sorrendben.


Azonban érdemes szem elött tartanod pár dolgot

(0)

Azért nehéz a mondatalkotás (azért van a problémád), mert egyidejűleg rengeteg dologra kell figyelni. Rutintalanul ez stresszt és kudarcot vetít előre. Megjegyzem egy németnek/skandinávnak jóval kevesebbre kell figyelni már indulásnál is, ezért is sikeresebbek (kevésbé kudarcosak) jóval a magyaroknál, a tömeges (tehát NEM a bölcsészes) nyelvtanulásban.

(1)

- Megkülönböztetünk (nyelvtanilag) szabályvezérelt mondatalkotást, egy-egy tőmondatban/részmondatban, hogyan alkalmazunk nyelvtani szabályokat. Azaz szabályoknál egy szabály sok mondatnál lehet jó.

- Illetve vannak a kivételek/vonzatok/specifikumok/idiómák jó sokan, 1:1-es megfeleltetéssel.

- Érdemesebb a szabályvezéreltekkel előbb kezdeni/végezni, mert segítségükkel jóval kevesebb infó révén jóval nagyobb állapottérbe képezhetők le a mondatok. Már ha az ember megélhetési angol-tanuló és nem (nyelv)affinis bölcsész (mert akkor mindegy).

(2) Vannak egynyelvű (angol) és kétnyelvű (angol-magyar) nyelvkönyvek. Én az utóbbiakat preferálom a magam részéről, mert nem mindegy, hogy magyarként, németként vagy arabként tanul az ember angolt. Az egynyelvű tankönyvek ezt az "apróságot" elmossák didaktikailag, értelemszerűen. Nagyon fontos tehát szerintem, hogyan épülnek egymásra az egyes nyelvi témák.

(3) Szerintem érdemes pontosságra törekedni. Tudom, hogy manapság az a trendi, hogy mindegy hogyan csak szólalj meg, de a pontosság nemcsak "plusz pont", hanem segít az értés javításában is. Ami lehet extra-motiváció hozzá. Nyelvvizsgán jobban díjazzák, ha pontos és folyékony vagy, mintha több idiomával ám hibával és vagy ö-ö-ö-ö-zve beszélsz.

(4) Ha már pontos vagy akkor jöhet a gyorsítás, hogy valós időben azonnal reagálj (jól).

2020. jan. 24. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!! Leszedtem a programot es fain!! Gyakorolok majd rajta :)
2020. jan. 26. 19:55
 5/7 anonim ***** válasza:
Hol írt itt programról?
2020. jan. 26. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Dohár Péter: Kis angol nyelvtana


Ncore-n fent van egy program amit letöltöttem és be lehet állitani milyen szerkezetű mondatokat tegyen bele, 999db van és random dobálja. Angol- magyar és magyar - angol forditással is lehet, végén kiadja a helyes megfejtést mi lett volna.

2020. jan. 27. 07:31
 7/7 anonim ***** válasza:
Mármint Dohár mondatait?
2020. jan. 27. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!