Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Tud itt valaki franciául? Nem...

Kelkö Sóz kérdése:

Tud itt valaki franciául? Nem értek pár nyelvtani szerkezetet.

Figyelt kérdés

Franciául tanulok, és van néhány mondat, amit nem értek, miért úgy van benne a nyelvtan. Köszönöm annak, aki kedvet kap akár csak egy kérdést is megválaszolni! Nagyon jó kis tananyagom van hanganyaggal együtt, most viszont felmerültek bennem kérdések, amikre nem találok benne választ, és addig nem is akarok továbbmenni. (Igen, én ilyen csúnya nyelven akarok tudni, és igen, egyelőre egyedül tanulom ilyen-olyan okokból). :)


1. Helyes ez a mondat így?

Est-ce que Paul part aussi?

(A bizonytalanságom abból ered, h a megoldókulcsban nem est-ce que formájú volt a kérdés, és lehet, hogy személynevet nem lehet est-ce que-s kérdésbe tenni? Vagy így is jó a mondat?)


2. Ez a mondat helyes?

Ezt írtam én:

Pourquoi pense-t-elle á son départ? (igen, most másik irányba néz az ékezet az a-n, mert nincs olyan betűm, ugye)

A megoldókulcs így volt:

Pourquoi elle pense á son départ?


3. Most tanulom a múlt időt (passé composé), és ugye vagy "etes" vagy "avoir" a segédige ennél a múltnál. Van egy olyan szabály, hogy "etes" kell a mozgást jelölő igékhez. A voyager ige miért nem mozgást jelölő? Ahhoz miért avoir kell? Visiter dettó… Nem értem. Le volt írva a szabály, erre nem is igaz minden esetben…? Mert az nem volt leírva, h nem igaz minden esetben. :P


4. Van különbség a két mondat között?

Monsieur, etes-vous rentré de la province?

És:

Monsieur, etes-vous revenu de la province?


5. AMI NAGYON ZAVAR, nem értem, miért nem kell s betű az utóbbi mondatban az ige végére… Ebben a múlt időben (passé composé) jelölni kell a többes számot, nem? Sőt, azt is, férfiakról vagy nőkről van-e szó. Szóval itt miért nincs s?


6. Jó ez a mondat?

C’est á 20 kilometres de Strasbourg á l’Ouest.

Vagy csak ez jó?

C’est á 20 kilometres á l’Ouest de Strasbourg. (Ez volt a megoldókulcsban.)


7. Ezek miért nem jövő időben vannak írva?

Anne rentre-t-elle du Canada? Oui, elle en rentre demain.

(Anna visszatér Kanadából? Igen, holnap jön (onnan) vissza.)


2020. máj. 6. 17:56
 1/2 A kérdező kommentje:

etes = etre

Haha... Égetem itt magam. :)

2020. máj. 6. 17:58
 2/2 anonim ***** válasza:

1.) Est-ce que Paul part aussi?

(Ez a mondat teljesen jó, bármi volt is a másik megoldás. Az, hogy név vagy egyéb szó van a mondatban, egyáltalán nem befolyásolja az "est-ce que" használatát.)


2.) Pourquoi pense-t-elle á son départ? (Ez is jó, minkét alakot lehet használni. A tied annyiban jobb, hogy kérdés esetén általában megfordul a szórend, legalábbis hivatalosan)


3.) Az, hogy az "être" csak a mozgást jelző igékkel használjuk, félrevezetés, mondhatnám úgy is, hülyeség. A visszaható igék összességének ez a passé composé alakja, ezeken kívül a következő 14-nek: aller, (r)entrer, passer par, monter, sortir, descendre, tomber, arriver, naître, mourir, retourner, venir, rester, partir.


Ne haragudj, most ennyire telt az időmből, holnap visszatérek a többi kérdésedre.

2020. máj. 8. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!