Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Mire lehet használni az...

Mire lehet használni az eszperantó nyelvet?

Figyelt kérdés
100%-ig hobbiból megnéztem ma milyen ez az eszperantó nyelv és nagyon egyszerűnek tűnik és “jónak”. Van-e valami értelme ezen a nyelven megtanulni? Továbbá miért nincs az iOSben eszperantói nyelv, illetve eszperantó-billentyűzet?

2020. nov. 15. 19:09
 1/6 anonim ***** válasza:
97%
Hobbinak jó.
2020. nov. 15. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
72%

Semmire nem jó. A 20. század első felében, amikor az addig kultúra nyelvének számító francia nyelv, mint Európai közvetítőnyelv hanyatlani kezdett, akkor volt egy gyenge próbálkozás az eszperantó, mint mesterséges nyelv.

Az USA előretörése és általa az angol nyelv elsőbbsége a 1970-as '80-as évekre nyilvánvalóvá vált, erre csak még inkább ráerősített a '90-es évek környékén az, hogy az informatika és az internet nyelve is az angol lett.

Nem tudom, hogy mi lesz a 21.század második felében a közvetítő nyelv, bár gondolom, hogy továbbra is az angol. De, hogy az eszperantó halottabb, mint a latin, az biztos.

2020. nov. 15. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Garpe ***** válasza:
85%

Stia!


Nekem C1-es nyelvizsgám van eszperantóból aktívan használom és tanítottam is a nyelvet.


Mire jó a nyelv:

1) Baromi gyorsan meg lehet tanulni (én csak angolul és magyarul tudtam illetve egy keveset németül, amikor 5éve elkezdtem tanulni olyan napi 20perc-max 2 órát foglalkoztam vele a negyedik héten pl lazán tudtam olvasni a Bibliát eszperantóul -rákerestem, hogy van-e és beleolvastam). Ez ad egy sikerélményt. S ami nagyon fontos, hogy fejleszti a nyelvtanulási készségediet. Nekem a németben egy homály volt az eset rendszer az eszperantó után a latinnál vagy az orosznál egész jól ment az egyetemen.


2) Lehet belőle nyelvvizsgázni. Az MTA élő nyelvnek minősítette (tudományos alapon), s az egyetemek elfogdják hacsak nem hoztak külön szabályt


3) Meg lehet ismerni egy csomó embert s lehet utazni (úgyhogy ott valami olyasmit látsz amit csak a helyiek tudnak neked megmutatni).


4) Van egy nagyon családias közege.


5) Van egy saját kultúrája, irodalma, zenéje... ennek a közegnek. Ami egy izgalmas dolog ha érdekel az ilyesmi.


6) Lehet vele pénzt akár hírnevet szerezni, ha jól beszélsz s kellően agilis vagy. (Egyjó barátomnak volt egy képregény sorozata: nfgyon jó humora volt a képminőség mint mondjuk a Family Guy-é, ő angolul csinálta vagy két évig de alig 80 ember like-olta az oldalt. Csináltam egy kis képregényt paintben eszperantóul s máris vagy 200 like-om van. De lehet tanítani. A Nemzetközi Szervezetekben (TEJO, UEA...) a pozíciókkal jár elvileg fizetés is... De lehet céget is csinálni lásd E@I)


7) Az újlatin nyelvekhez ad egy alapszintű megértést. (Olaszokkal lassan hangosan gesztikulálva 80%-ban értjük egymást: olyan mintha a székeyl bácsikákkal beszélgetnék).


8) Nagyon megkönnyíti az újlatin nyelvek tanulását (Én most franciául tanulok mert érdkel s elész sokat segít.)



Miért nincs az iOSben? Nem tudom pontosan. Ami biztos, hogy a Microsoft pl. azért nem csinál eszperantó Windowst (noha az eszperantóul beszélők vannak annyian mint a szlovének s szlovén windows pedig van), mert nincs mögötte ország és pénznem (legalábbis ők ezzel érveltek annó, de megvan ennek a története kérdezz utána valamelyik eszperantós oldalon vagy Facebook csoportban ami magyaroknak szól).

Egyébként a legtöbb Linux disztró van eszperantóul s egy kattintással lehet billentyűzet is kapcsolni. Elvileg iOSre van program (Windowsra biztosan) ami ebben segít, de van erre x-kódolás, h-kódolás, meg külön weblap is.


Ha gondolod írj privátot akár te is kedves olvasó! Bonan Lernadon! ;)

2020. nov. 16. 04:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
79%

Pasporta Servo: ingyenes vendéglátó-hálózat világszerte, eszperantóul beszélőknek. Ez akkor is hasznos, ha egyébként nem vagy belehabarodva ebbe a nyelvbe.


A nyelvvizsga-lehetőség a diplomához és hasonlók inkább kiskapu. De amíg van, addig az egyén szempontjából hasznos.


Az összes többi haszna a nyelvnek nagyon korlátozott, illetve csak akkor haszon, ha egyébként is bele vagy szerelmesedve. Persze, lehet céget építeni rá, miért ne lehetne, de őszintén: az eszperantó inkább csak megnehezíti az üzleti sikert (leszűkíti a piacot).

2020. nov. 16. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
98%
Beszélgetésre, ismerkedésre.
2020. nov. 16. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a válaszát. Tetszik a nyelv NAGYON, de nem tudom megérné a tanulni.. mármint oké jó nyelv de senki nem beszéli, bár gazából ez egy varázst ad neki. Ha annyian beszélnék mint az olaszt vagy mint a csehet akkor biztos tanulnám de így nincs sok értelme. Döntésem: tanulom hobbiból
2020. nov. 16. 19:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!