Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Mikor done és mikor did?

Mikor done és mikor did?

Figyelt kérdés
Tudtommal mind2 a do múltja.
2020. nov. 19. 09:49
 1/9 anonim ***** válasza:
52%
Igeidőtől függ. Például past simpleben az igék második alakját kell használni, tehát did. De present perfectben például a harmadik alakot kell, ezért ott done.
2020. nov. 19. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
28%
Rosszul tudod. Csak a did a múlt ideje. A done valójában befejezett melléknévi igenév, amit különféle szerkezetekben különféle segédigékkel használnak együtt (have + done, be + done), így – a did-del ellentétben – önállóan sosem jelenik meg állítmányként.
2020. nov. 19. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Dave092 ***** válasza:
66%

2-es: Csináltál már valaha ilyet korábban? - Have you done this before? Hogy ne lenne 3. alakja a do-nak ami done.


Az első hozzászóló tudja jól

2020. nov. 19. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

#1 #3 igen. Megvan az az irregular varb vagy mi. Do did done...

Elsőnek köszi.

2020. nov. 19. 11:48
 5/9 anonim ***** válasza:
50%

#3: "Hogy ne lenne 3. alakja a do-nak ami done."

Egy szóval nem állítottam, hogy a done ne lenne a do 3. alakja.


De ha már itt tartunk! A te példád nem is múlt idő!

A Present Perfect igeidő nevében nem véletlenül szerepel a PRESENT, azaz 'jelenidő' szó, hiszen ez egy a jelenhez szorosan kötődő igeidő, ezért az angol jelen idejű igeidőnek tenkinti. Az más kérdés, hogy magyarra rendszerint múlt idővel fordítjuk, de ez az angol szempontjából lényegtelen. Téves és félrevezető állítás, hogy ez az angolban múlt idő lenne.


Aztán, az is tény kérdés, hogy a 3. alak NEM múlt idejú igealak, hanem befejezett melléknévi igenév. A kettő közötti különbséget valamikor a 6. osztály környékén tanítják!



Azt is leírtam, hogy állítmányként a 3. alak (azaz a ragozhatatlan melléknévi igenév) nem használható önállóan, mindenképpen kell mellé a have vagy a be (megfelelően ragozott) alakja, persze más-más jelentéssel.


Nézzünk néhány példát a take/took/taken igével. Mint a példákból látható lesz, a 2. alak, azaz a múlt idejű alak, csak az első pédában szerepel; az összes többiben a 3. alak tűnik fel a megfelelő segédige társaságában.


She took him to school at 7.30 - Elvitte suliba fél nyolckor. – Sima múlt idő (Past Simple)

She has taken him to school - Már elvitte suliba – mindegy mikor, a lényeg, hogy most, a jelenben, már megtörtént – Present Perfect

He was taken to school at 7.30 - Elvitték (mindegy ki) suliba fél nyolckor – szenvedő szerkezet múlt időben

He has been taken to school - Már elvitték suliba (mindegy ki és mikor) – szenvedő szerkezet Present Perfektben

2020. nov. 19. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Abban igazad van, hogy a present perfect angolban jelen idő. De magyarra, megfelelő igeidő hiányában, múlt időként fordítjuk. És egy múltban történt cselekvést ír le, ami kihatással van a jelenre, vagy még a jelenben is folytatódik. De akkor is múlt idejű cselekvés.

Egyébként most vitatkozhatunk arról, hogy múlt idő, vagy sem, de nem találkoztam még olyan angol tanárral, aki nem múlt időként tanítaná. És általában a past simple-el együtt szokták tanítani.

2020. nov. 19. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

És pont ezért nem értik a nyelvtanulók, mi a különbség a kettő között…


"egy múltban történt cselekvést ír le" – Ebben biztos vagy? Pl.:


You may not watch TV until you have finished your homework. – Nem nézhetsz tévét, amíg be nem fejezed a házidat.

Itt a házit még csak valamikor a jövőben fogja befejezni…

2020. nov. 19. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Dave092 ***** válasza:
Jó 5-ös lovagoljál olyan igeidőn ami a magyarban nincs. Ami regényt leirtál felesleges fontoskodás. Gondolok itt a present perfectre hogy nem véletlen present. És? Én meg egy szóval nem állítottam hogy az angol azt melyik igeidónek tudja be. De ha már itt tartunk létezik past perfect ahol szintén harmadik alakot használnak aztán ennyi. Az első hozzaszoló jól összefoglalta te csak feleslegesen bonyolítod a kérdezőnek
2020. nov. 21. 02:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Én a #2-ben Kérdezőnek válaszoltam ("Tudtommal mind2 a do múltja."), nem #1-nek.


"lovagoljál olyan igeidőn ami a magyarban nincs...te csak feleslegesen bonyolítod"

Az angol már csak ilyen bonyolult nyelv... Ha a magyar nyelv kereteiből nem lépünk ki, esélytelen megértetni a tanulóval az idegen nyelv működését.

2020. nov. 21. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!