Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Helyes-e igy a Konjuktiv 1?

Helyes-e igy a Konjuktiv 1?

Figyelt kérdés

Rendes szöveg:

- Wie findest du Damir?

- Na ja, ich finde es nett, daß er mit uns auf dem Sportplatz trainiert, aber..

-Aber was?

-Nichts. Nur, er ist eben Jugoslawe.

-Ach so. Hast du was gegen Jugoslawen?

-Unsinn, ich habe nichts gegen Ausländer. Auch nicht gegen Jugoslawen. Er kann ja schließlich nichts dafür, daß er kein Deutscher ist.



Indirekte rede:


- Wie findest du Damir?

- Na ja, er finde es nett, daß er mit se auf dem Sportplatz trainiere, aber..

-Aber was?

-Nichts. Nur, er sei eben Jugoslawe.

-Ach so. Habest du was gegen Jugoslawen?

-Unsinn, er habe nichts gegen Ausländer. Auch nicht gegen Jugoslawen. Er könne ja schließlich nichts dafür, daß er kein Deutscher sei.


Arra vagyok kivancsi hogy eddig jól csináltam-e?



#német #nyelvtan #konjuktiv1
2021. jan. 29. 14:27
 1/2 anonim ***** válasza:

A kérdések alanyát is át kéne írnod, nem? Mert arról szól a második verzió, hogy mit mondott XY. Rögtön az elején a kérdésben "du" van, és utána nem arra jön a válasz.


Utána pedig itt:

-Ach so. Habest du was gegen Jugoslawen?


Miért lett "Habest"? Meg persze itt is játszik, hogy nem "du" kéne a kérdésbe.


Amikor a válaszmondatokat írod át Konjunktiv 1-be, az nekem jónak tűnik, de nem vagyok egy nagy nyelvtanász. Csak gondoltam válaszolok, mert szerintem kevés olyan válaszoló van, aki tanulta ezt egyáltalán, nem szoktak idáig jutni németből :-)

2021. jan. 29. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Öööö, mi volt a feladat? Mert annak, amit csináltál, hogy minden mondatot Konjuktivba tettél, sok értelme nincs, hiszen a Konjuktiv akkor használatos, amikor valaki más véleményét, gondolatát idézzük anélkül, hogy mi állást foglalnánk. Nyilván egy összefüggő párbeszédnek nem minden egyes mondata véleménynyilvánítás.

Ha kifejezetten az volt a feladat, hogy minden mondatot Konjuktivba kell tenni gyakorlásképp, akkor ok. Ha viszont Indirekte Rede használata a feladat, akkor egyáltalán nem jó.


Indirekte Rede esetén ugyanis nem szimplán az eredeti mondatok igei részét alakítjuk át, hanem idézőjel nélkül idézzük azt, de a nézőpontot is megváltoztava, pl. az első mondatok:

Sie fragt wie er Damir findet.

Er sagt er findet es nett dass er mit ihnen... trainiere.

Az utólsó mondatban a findet maga nem véleménynyilvánítás, ezért az nem vált Konjuktivba; a trainiert viszont már a vélemény része, ezért az Konjuktiv és trainiere lesz.

2021. jan. 29. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!