Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Miért van így az alábbi...

Miért van így az alábbi mondatban? Függőbeszéd, német

Figyelt kérdés

Die ferngezündete Bombe sei explodiert, als

nem habe explodiert kéne h legyen? :D (ugye a múlt ideje miatt, tehát explodieren- -,,-te - HAT explodiert???)

Nemértem a függő beszédet VALAKI EL TUDNÁ MAGYARÁZNI?????:(



2012. dec. 30. 21:03
 1/7 anonim ***** válasza:

Ez nem a függőbeszédtől függ. A függőbeszéd csak abban dönt, hogy sei és nem ist.


A németben a történést, létezést kifejező igék múltideje nem hat-os, hanem ist-tes!

Illetve ennél a mondatnál az is belejátszhat, hogy a bomba nem felrobbant, hanem esetleg elszenvedte ezt a történést, felrobbantották. Ez lenne az állapotpasszív.


Akárhogy is, ist-tel, vagyis a függőbeszéd (Konjuktiv 1) miatt sei-al kell lennie.

2012. dec. 30. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Hát, lehet h hülye vagyok, de nem teljesen értem. :D

Tehát múlt időben, KONJUNKTIV 1-ben "sei"-t használunk??

2012. dec. 30. 21:38
 3/7 anonim ***** válasza:
Az mindegy, hogy függőbeszéd, vagy sem a segédige akkor is ugyanaz marad. Habennel képezi a múltidejét az összes tárgyas ige. A tárgyatlan igéknél pedig meg kell nézni, hogy az ige tartós szemléletű (duratív), vagy pillanatnyi szemléletű (perfektív) -e. A pillanatnyi szemléletű tárgyatlan igék mindig seinnal képezik a múltidejüket. Ugyanígy az explodieren is. Úgy is mondják, hogy az állapotváltozást kifejező tárgyatlan igék seinnal képezik a múltidejüket. Azt nem mondhatod hogy a bomba 5 percen keresztül folyamatosan robbant fel, mert az egy pillanat alatt történik, tehát perfektív ige. A helyváltoztató mozgást kifejező igék is seinnal állnak, mert ott azon van a hangsúly, hogy egy időpillanatban még ott volt, egy másikban pedig egy másik helyen, tehát nem a folyamat a lényeges.
2012. dec. 30. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

"Hát, lehet h hülye vagyok, de nem teljesen értem. :D "

Nagyon le vagy ragadva ennél a függőbeszédnél. Ennek semmi köze a függőbeszédhez. Ha nem lenne függőbeszédes mondat, akkor is ist-tel lenne. Nézd meg a szótárban, ez az ige MINDIG, minden mondatban ist-tel van:

explodieren, explodierte, IST explodiert


(1-es válaszoló vagyok)

2012. dec. 30. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Ezt kérdezd meg a DW-töl....:)


[link]

2012. dec. 31. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Jajj oké. Azt hittem hogy HAT-os azért ragadtam le. Így már értem, köszi a segítséget :-))))
2013. jan. 2. 11:37
 7/7 A kérdező kommentje:
:DDD igen amúgy a deutsche wellen olvastam :D
2013. jan. 2. 11:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!