Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Mikor használjúk így az igéket?

Mikor használjúk így az igéket?

Figyelt kérdés

Pl. nem azt mondom, hogy "találkozok a barátommal" hanem "találkozom emberekkel".


"Beveszek egy béres vitamint" "Beveszem a napi vitaminomat".



2021. jún. 19. 11:02
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
100%
Ez a határozott ill. általános ragozás. Előbbit határozott, konkrét tárggyal használjuk, így többnyire határozott nevelő áll előtte. Utóbbit meg akkor, ha a tárgy nem konkrét, így nevelő nélkül vagy határozatlan nevelővel áll. Pl. Látok egy házat (általános ragozás), de Látom a házat (határozott ragozás).
2021. jún. 19. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
51%
határozott és határozatlan ragozás, nem általános, a többi korrekt
2021. jún. 19. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
47%

Az első példád nem helyes. Nincs olyan, hogy "találkozok", mivel ez egy "-ik"-es ige. Mondta ahogy olyan sincs, hogy "eszek" vagy "iszok". Helyesen "eszem" illetve "iszom".


Egyébként, amire gondolsz, az az alanyi illetve a tárgyas ragozás.

Az elsőre reagálva az alanyi az általános, a tárgyat meg a határozott.

2021. jún. 19. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
100%
már nem alanyi és tárgyas ragozásnak hívjuk, hanem határozott és határozatlannak...
2021. jún. 19. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:
Mi az az alanyi ragozás?
2021. jún. 19. 12:01
 6/23 anonim ***** válasza:
20%
Nem értem, #3-at miért pontoztátok le. Tökéletesen igaza van.
2021. jún. 19. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 A kérdező kommentje:
De van olyan, hogy "eszek". "Eszek egy palacsintát." Miért mondanád azt, hogy "eszem egy palacsintát"? Olyan van, hogy "eszem a palacsintámat". (de lehet hogy én tudom rosszul)
2021. jún. 19. 12:05
 8/23 anonim ***** válasza:
32%
3, 6: Az ikes ragozás kiveszőben van, ezt Kérdező is jól példázza. Egyáltalán nem kell ragaszkodni hozzá a köznyelvben (pláne nem belekötni!), max a hivatalos szóhasználatban.
2021. jún. 19. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 A kérdező kommentje:

És más szám/személynél használjuk az ikes nem-ikes ragozást?


És nem pont a határozatlan ragozás van kiveszöben? (biztos nem veszett ki, mert tuti, hogy nem csak én használom).

2021. jún. 19. 13:48
 10/23 anonim ***** válasza:
100%
Nem. A határozott és a határozatlan stabil, nem fenyegeti őket a kihalás.
2021. jún. 19. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!