Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Mikor használjúk így az igéket?

Mikor használjúk így az igéket?

Figyelt kérdés

Pl. nem azt mondom, hogy "találkozok a barátommal" hanem "találkozom emberekkel".


"Beveszek egy béres vitamint" "Beveszem a napi vitaminomat".



2021. jún. 19. 11:02
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:

az ikes ragozás valóban kihalóban van, de tény, hogy elvileg így lenne a helyes: eszem, iszom stb. (sokan úgy használják az ikeseket is, mintha nem lennének ikesek, és ilyeneket mondanak: eszek egy palacsintát, holott itt is eszemet "kellene" mondani)

a határozatlan és határozott ragozás nincs kihalóban, ilyeneket senki nem mond: csinálok a házimat vagy csinálom egy teát


6os, nincs tökéletesen igaza a hármasnak, mivel mint már harmadjára írom le, határozott és határozatlan ragozás van már egy jó ideje, nem tárgyas meg alanyos meg általános, már a 20 évvel ezelőtti keszler féle grammatika is határozott-határozatlan felállásról beszél, és ki is fejti, hogy miért ez a szerencsésebb megnevezés

2021. jún. 19. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
9: Sehol sem használjuk E/3-on kívül az ikes ragozást a köznyelvben, azok az alakok már rég kivesztek, még az E/1 tartja magát az irodalmi nyelvben, de az is halálra van ítélve. Hosszú távon csak az E/3 tűnik stabilnak, az még ma is termékeny képző, pl facebookozik, fortnite-ozik. De E/1-ben ezek facebookozok, fortnite-ozik, szóval ezek inkább csak úgy nevezett álikes igék.
2021. jún. 19. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:

12: Javítás: E/1-ben nyilván fortnite-ozok akart lenni.

Álikes ige pl. a bújik. Olyat mondunk, hogy bebújik az ágy alá, se olyat még véletlenül sem, hogy *bebújom az ágy alá. Ez csak bebújok alakban helyes. Szóval alikes az az ige, ami kizárólag E/3-ban tér el a ragozásban. A beszélők egyre nagyobb hányada számára azonban az ikes igék egyre inkább átkerülnek az álikes csoportba, és így E/1-ben is a határozott/határozatlan ragozást követik: eszek egy almát, eszem az almát. Ez azért történik, mert a határozott/határozatlan ragozás sokkal erősebb, mint a szabálytalan ikes ragozás, így e beszélők kiküszöbölik a szabálytalanságot a szabályos ragozásért cserebe. Ez ellen lehet hadakozni, de megállítani aligha lehet. El kell fogadni, hogy a nyelv amíg él, változik.

2021. jún. 19. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
#11 A #6 vagyok. Igazad van, pontatlan voltam, csak az első részre gondoltam.
2021. jún. 19. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:

#2: "határozott és határozatlan ragozás, nem általános"

Ezt nem tudom, honnan veszed. Hivatalosan, a NAT 2020 szerint továbbra is határozott és általános ragozásnak hívják őket.

2021. jún. 21. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 A kérdező kommentje:

"eszek egy palacsintát, holott itt is eszemet "kellene" mondani)"


Mikor mondasz olyat, hoy "Eszem egy palacsintát." ?

2021. jún. 21. 12:42
 17/23 A kérdező kommentje:
Na jó, az is helyes, gondolom, de én így szoktam mondani.
2021. jún. 21. 12:43
 18/23 A kérdező kommentje:
Viszont nem mondasz olyat, hogy "beveszek a vitaminokat".
2021. jún. 21. 12:45
 19/23 anonim ***** válasza:
#16 Valahányszor palacsintát eszem, azt mondom, hogy "eszeM egy palacsintát".
2021. jún. 21. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:

19: Számomra ez már kifejezetten régiesnek hat, már-már olyan szokatlan, mint az "Enném egy palacsintát", ami ugye az eredeti, szabályos ikes ragozás volt. De ahogy itt már mindenki számára az "enném" "ennék"-ké változott ("Ennék egy palacsintát"), úgy az "eszem" is pár évtizeden belül "eszek"-ké fog mindenki számára változni: "Eszek egy palacsintát". De persze továbbra is: "Eszem a plalcsintát".

Nekem borzasztó zavarónak és ellentmondásosnak hat, hogy az "eszem" határozott ragozásnak tűnik (mert alakilag egybeesik az ikes ragozással), mégis határozatlan tárgy áll mellette. Ezt az ellentmondást oldjuk fel azzal, hogy E/1-ben az ikes ragozást felváltjuk az általános/határozott ragozással (a tárgy határozottságától függően), így az ikes ragozás már csak az E/3-ra korlátozódik.

2021. jún. 21. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!