Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Hogy van ez eredetileg latinul?

Hogy van ez eredetileg latinul?

Figyelt kérdés
Az élvezethajhászás minden életkorban visszataszító, ám legundorítóbb vénség idején. (Cicero? Cato?)

2021. nov. 17. 20:57
 1/6 anonim ***** válasza:

Marcus Tullius Cicero: De officiis. (A kötelességekről).

Első könyv (Liber primus), 123. bekezdés, ebben meg ennek a mondatna a második fele:


„Nihil autem magis cavendum est senectuti quam ne languori se desidiaeque dedat; luxuria vero cum omni aetati turpis, tum senectuti foedissima est.”


tehát ebből az a félrész, hogy:


„luxuria vero cum omni aetati turpis, tum senectuti foedissima est”


Keresési módszer: a nagy merítésű keresnivaló miatt három módszert kombináltam.


1) Rákeresés magyarul

[link]


Sajnos nem minden találat jelöli meg a forrást, de pl. ez a találat adott támpontot:


[link]


„Az élvezethajhászás minden életkorban visszataszító, ám legundorítóbb vénség idején.

I. m. 34. f. – Uo. 297.;”


Az „ugyanott” félme megjelölés miatt kicsit visszafele kell bogarászni a szöveget, hogy eljussunk ide:


„A magántulajdon nem természettől való…

A kötelességek, I. k. 7. f. – Uo. 265. Havas László;”


és innentől lefelé az „ugyanott”-ok erre a műre vonatkoznak.


Szóval Cicero: A kötelességekről.


2) Most megnyitom az alábbi ingyenes oldalt ahol viszonylag sok latin eredeti fel van rakva:


[link]


Nézzük Cicero műveit:


[link] cic.html


Végig kell olvasni a címeket, a magyar cím alapján azt lehet sejteni, hogy a „De officiis” lesz az. (Meglepő módon nem a „De senectute”!)


Nézzük most a De officis-t!


[link] cicero/off.shtml


Kezdjük az Első Könyyvel:


[link] cicero/off1.shtml


3)


Ez még minding nagyon sok, könnyítsük meg a dolgunkat számítógépes mintaillesztéssel, szövegfeldolgozó programnyelvekkel!


Lehet sejteni, hogy a találatban benne lesznek az alábbi kifejezések: „minden”, „életkor”, „öregség”. A „monden életkor” valószínűleg ablativusban fog szerepelni. Mindenesetre ne építsünk még erre sem, prbáljunk minél szélesebb, liberálisabb mintával a mintaillesztést!


Linux terminálablak (konzol) parancsorába:


curl -sSL [link] cicero/off1.shtml | grep '[Oo]mn.\{0,9\}aetat.*senect'


A curl letöéti a weboldalt, és csővezetékbe tölti a szöveget, a grep pedig regexp mintára szűr rá. A lényeg az alábbi regexp:


[Oo]mn.\{0,9\}aetat.*senect


vagyis: akár kis, akár nagy O kezdőbetűvel, keress rá arra, hogy


omn... aetat... senect...


az omn.. és az aetat... pedig legyen közvetlen közel egymáshoz (ne legyen köztük 9 betűnél több távolság)!


A grep szépen le is hozza, hogy:


[<A NAME=123></A>123] Senibus autem labores corporis minuendi, exercitationes animi etiam augendae videntur, danda vero opera, ut et amicos et iuventutem et maxime rem publicam consilio et prudentia quam plurimum adiuvent. Nihil autem magis cavendum est senectuti quam ne languori se desidiaeque dedat; luxuria vero cum ***omni aetati turpis, tum senectuti*** foedissima est. Sin autem etiam libidinum intemperantia accessit, duplex malum est, quod et ipsa senectus dedecus concipit et facit adulescentium impudentiorem intemperantiam.

2021. nov. 21. 04:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

(FOLYTATÁS) Most vettem csak észre, hogy egyben is linkelhető a bekezdés:


[link]

2021. nov. 21. 05:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Ha tettől a módszertől független igazolást szeretnél a fentiek helyességére, íme itt van egy német nyelvű elemző oldalnak pont erre a bekezdésre vonatkozó fordítása:


[link]

2021. nov. 21. 05:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Luxuria vero cum omni aetati turpis, tum senectuti foedissima est.


Die Ausschweifung ist aber sowohl für jedes Lebensalter schändlich, als auch besonders für das Greisenalter äußerst schimpflich.

2021. nov. 21. 05:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Hálásan köszönöm, hogy időt,fáradságot nem kímélve segítettél. Több mint egy hét kutatás után sem sikerült rátalálnom erre a latin mondatra. Minden tiszteletem a tiéd.
2021. nov. 25. 18:11
 6/6 anonim ***** válasza:

Nagyon szívesen, és én is köszönöm az érdekes kérdést, latin és Linux regexp script gyakorlás szempontból egyaránt.

Sok örömöt és sikert kívánok.

2021. nov. 27. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!