Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Módbeli segédigés összetett...

Módbeli segédigés összetett mondatok felírhatók zu+infinitiv szerkezetben?

Figyelt kérdés

Elég összetett a kérdésem, megpróbálom elmagyarázni mire gondolok :)


Kezdem a legegyszerűbbel csak felvezetésképpen (egyszerű KATI szórend): Ich habe dir gesagt, dass ich nicht gehe. -> zu + infinitivben: Ich habe dir gesagt, nicht zu gehen (Mondtam neked, hogy nem megyek.) Most ez egy sima Infinitiv I-es aktív mondat.


Kicsit összetettebb például ez a mondat (módbeli segédige + KATI szórend): Ich habe dir gesagt, dass ich nicht lesen will.

Ich habe dir gesagt, nicht lesen zu wollen. (Mondtam neked, hogy nem akarok tanulni.) (erre irányul igazából a kérdésem, hogy ez helyes-e így?)


De még kicsit bonyolultabb dolgok is felmerültek ezzel kapcsolatban :D


Itt van egy sima összetett mondat ami múlt időben van (tehát az előző példám fordítottja, a főmondat jelen időben a mellékmondat múlt időben): Ich freue mich, dass ich dort gewesen bin. (Örülök, hogy ott voltam.) A mellékmondat korábban történt tehát előidejűség van. Tehát ez zu + infinitivben szerintem így néz ki: Ich freue mich, dort gewesen zu sein. És ez egy INFINITIV II-es aktív mondat.


Ha ebbe mondatba is teszünk módbeli segédigét, akkor fel lehet írni Infinitiv II-ben a mellékmondatot? (tehát zu + infinitiv-ben)

Például: Ich freue mich, dass ich dort habe sein können. (Örülök, hogy ott tudtam lenni.) Ez hogy néz ki Zu + infinitivben? Ich freue mich, dort gewesen können zu sein? Ezt a mondatot nem tudom hogyan kéne összerakni :D



2021. dec. 29. 17:46
 1/6 anonim ***** válasza:
Nem is kell összerakni, mert senki se beszél így. Élőszóban egy német azt mondaná erre, hogy "ich freue mich, dass ich dabei sein durfte/konnte", "ich freue mich da gewesen zu sein" "ich freue mich, dass es geklappt hat da zu sein".
2021. dec. 29. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Tegnapi kérdést is te írtad ki hasonló témában???
2021. dec. 29. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Amúgy igaza van az #1-nek!


már a korábbi kérdésedben is olyan steril legózott mondatok voltak, amit egy élő német soha nem használ!

2021. dec. 29. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Oké, csak a logikájára voltam kíváncsi. Tudom, hogy élő szóban nem használják így a mondatokat, de szeretem így értelmezgetni a nyelvtant. Ennél bonyolultabb mondatok meg szerintem úgy sem fordulnak elő szóval úgy gondoltam ha ezt megértem, utána már könnyebben felismerem a többi mondat logikáját is.
2021. dec. 29. 20:42
 5/6 anonim ***** válasza:

Hiába Van alanyazonosság a fomondat es a mellekmondat kozott, "sagen" esetében nincs zu+Inf, tehat: ich habe dir gesagt, dass ich nicht gehe. Ennyi.


A "wollen" ige esetében nincs olyan, hogy "zu wollen", Sem "zu sollen" es Sem "zu mögen". Csak "zu können" "zu müssen" es "zu dürfen" tehat: Ich habe dir gesagt, dass ich nicht lesen will. Itt a sagen es a wollen ige miatt sem irhato at!!


Ich freue mich, dass ich dort gewesen bin. - Ich freue mich, dort gewesen zu sein

Masik, ha ragaszkodsz ehhez az atirashoz: Ich freue mich, dort gewesen sein zu können.


Megjegyzes: sagen, fragen , antworten, berichten, erzählen, schreiben, wissen (ezekkel hiaba Van alanyazonosság, nem kepezheto a mellékmondatban a zu+Inf!)

márc. 28. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Bocsanat, a können igés:

Ich freue mich, dort sein können zu haben.

(Elozo Voltam)

A können "haben"-val kepez

márc. 28. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!