Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Oroszba hogyan bírom eldönteni...

Oroszba hogyan bírom eldönteni, hogy melyik ige milyen végződést kap?

Figyelt kérdés
A végződéseket tudom, csal azt nem, hogy gogyan bírom felismerni az igéből, hogy milyen lesz a ragozott végződése

2022. jan. 18. 18:33
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%
úgy érted, hogy jelen időben a személyragok?
2022. jan. 18. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 chtt ***** válasza:
100%
Ez igazából nem döntés kérdése, meg kell tanulni, melyik ige milyen soros. A szótárakban ott van az E/1-2. és a T/3. alak, és az E/2-ből tudod, hogy milyen soros. Ez alól kivétel az akar (хотеть), ami gonosz módon vegyes és még tő- meg hangsúlyváltás is vagyon benne.
2022. jan. 18. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:
Ohh, értem, akkor a könyv ezért ír a személy-számról ennyit, csak nem tudtam hozzákotni, hogy milyen kapcsolatban van az igével, vagyis a táblázattal. De akkor mostmár értem
2022. jan. 18. 20:42
 4/17 anonim ***** válasza:
Az orosz nyelvben az igéknek három alakjuk van:vannak a -ть végűek (pl.ждать-várni,говорить-beszélni).Ezek lehetnek e sorosak vagy и sorosak.Vannak a -ти végűek (pl.идти-menni) és vannak a -чь végű igék.(pl.стричь-vágni (hajat)).A legtöbb ige rendhagyó ragozású.S vannak olyan igék is,amelyek csak az E/1.-ben rendhagyóak vagy a ragozás során egy plusz betű is becsúszik.(pl.любить-szeretni,я люб(л)ю-szeretek)
2022. jan. 18. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 chtt ***** válasza:
100%

Ez jó, mert a zsdaty véletlenül pont jo-soros (ami, igaz, a -je testvére, de azért mégsem mondjuk, hogy zsgyes:))

Mitől lenne a legtöbb ige rendhagyó ragozású? (Attól legtöbb valami, hogy normál, és ami a normáltól eltér, az a rendhagyó... legalábbis régen így volt, nem tudom, manapság mi a trendi;)

2022. jan. 18. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
A legtöbb az túlzás.Az -ать,-ить végű igék a leggyakoribbak,s bizonyos szabályok szerinti ragozást követik.Néhány ige ebből a csoportból rendhagyó.(дать,есть stb.)
2022. jan. 18. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 chtt ***** válasza:
100%
Látom, nagyon értesz hozzá, akkor én visszavonulok. :)
2022. jan. 18. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

Én nem tanulok oroszul, abszolút nem is tudok, csak kérdésként merül fel.


Még ha a tankönyvben esetleg nem érthetően magyarázzák el, miért nem a tanárt kérdezed meg? Ő azért van, még akkor is ha nem magántanár.


Lehet, hogy akik itt válaszolnak, tökéletesen tudják. De mi van ha nem? Azt fogod megtanulni ami talán helytelen.

2022. jan. 19. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 chtt ***** válasza:
100%

Kedves nyolcas, jogos, de orosztanárként bízom benne, hogy nem írtam nagy hülyeséget. :)

Az orosz igéknek ragozás szempontjából tényleg van három csoportjuk (je-soros, jo-soros, i-soros), de nem a főnévi igenév végződése alapján csoportosítunk, ahogy a négyes sugallja.

Csak néhány példa - mindenik egy szótagú, -ать végződésű:

ждать - жду, ждёшь (jo-soros)

спать - сплю, спишь (i-soros)

дать - дам, дашь, даст, дадим, дадите, дадут (igen-nagyon kivétel:)

брать - беру, берёшь (jo-soros)

гнать - гоню, гонишь (i-soros)

встать - встану, встанешь (je-soros)


No, ha oroszról van szó, úgy tűnik, mégsem tudok háttérben maradni. Bocs mindenkitől, de szinte mindennek ellen tudok állni, kivéve a kísértést és az oroszos kérdéseket. :)

2022. jan. 19. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
Igaz nem a kérdéshez tartozik, de magyarul a kérdező által feltett kérdésben a TUD igét szokás inkább használni és nem a BÍR igét.
2022. jan. 19. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!