Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Németből a danach milyen...

Németből a danach milyen szórenddel áll?

Figyelt kérdés

#német #danach
2022. febr. 3. 20:42
 1/9 anonim ***** válasza:
46%
Ha mondatot vagy tagmondatot kezdesz vele, akkor fordított szórend van utána: danach + állítmány + alany + többi mondatrész.
2022. febr. 3. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Macko_Sajt ***** válasza:
69%
Fordított
2022. febr. 3. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
0%

Fordított...?


Pl.:


Er hatte die Deutschprüfung bestanden, danach begann er mit seinem Studium.


Ez mióta fordított szórend? Eddig azt hittem, hogy a KATI szórend a fordított (pl.: "Nachdem er die Deutschprüfung bestanden hatte, ....")

2022. febr. 3. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Macko_Sajt ***** válasza:
82%

3-asra reagálva: nem értem mi a probléma, a németet jól írod, de amikor tanultad, nálatok nem használták ezt a fajta terminológiát?


Azért fordított, mert egy mezei "alap" mondathoz képest fordítva szerepel az alany és az állítmány.


Alap sima mondat (ezt hívják Egyenes szórendnek):

Er begann mit seinem Studium.

Ha csinálsz egy összetett mondatot, és danach-al kötöd össsze:

..., danach begann er mit seinem Studium. (pont ahogy te is írtad a példádban)

Ez már Fordított.


A KATI meg azért KATI, mert az egymást követő mondatrészek:

Kötőszó, Alany, Tárgy, Ige.


Azaz például a te mondatod is ilyen, hisz a nachdem valóban KATI szórenddel áll.

(Nachdem er die Deutschprüfung bestanden hatte, ...)


Egyébként akármilyen kötőszóra rákeres az ember, olyan listákat fog kidobni a google, amelyekben eszerint összesítik a kötőszavakat.

Pl. [link]


(Halkan megjegyzem hogy a kérdező is ráguglizhatott volna egy olyanra, hogy "danach szórend" és simán megkapja a választ...)


Ja és, a KATI meg a fordított nem ugyanaz. Nem is értem, hogy tudtad így megtanulni, hisz amúgy jól használod a németet, csak magyarul hivatkozol rá rosszul.

2022. febr. 4. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
81%

#4) "Nem is értem, hogy tudtad így megtanulni, hisz amúgy jól használod a németet, csak magyarul hivatkozol rá rosszul."


Meg fogsz lepődni: én Magyarországon nem tanultam iskolai, ill. nyelviskolai keretek között németet, csak önszorgalomból és tanári segítség nélkül alapszinten saját magam, majd kijöttem Németországba és itt tanultam meg (ahol immáron 20 év óta élek). Az elején természetesen nyelviskolában is, de ott a nyelvtani fogalmakat németül hallottam. Németül pedig nem mondjuk azt, hogy fordított, meg egyenes szórend (ezek egy német számára értelmezhetetlen kifejezések lennének), a KATI-ról nem is beszélve. Ha jól emlékszem olyan fogalmakról volt a német nyelvtanban szó, hogy "nebenordnende und unterordnende Konjunktionen", meg "Satzstellung és Satzbau", de ki emlékszik nyelvtani szabályokra és azok elnevezésére 20 év távlatából? Egy biztos, ha a fejemben még nyelvtani szabályok ugranának be, akkor ez megakadályozna abban, hogy folyékonyan beszéljek.


Mindenesetre köszönöm a magyarázatot, most legalább tudom, hogy mi az az egyenes és fordított szórend.

2022. febr. 4. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Pontosabban, hogy mit neveznek magyarul egyenes és fordított szórendben a német nyelvtanban.
2022. febr. 4. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Macko_Sajt ***** válasza:
82%

"én Magyarországon nem tanultam iskolai, ill. nyelviskolai keretek között németet, csak önszorgalomból és tanári segítség nélkül alapszinten saját magam, majd kijöttem Németországba és itt tanultam meg"


Gondoltam, hogy valami ilyesmi áll a háttérben, nincs ezzel semmi gond természetesen. Sőt, tiszteletreméltó a kitartásod. Ez az egész tényleg csak annyi, hogy magyar iskolában így tanítják.


Igazából az a lényeg, hogy tudsz folyékonyan beszélni. Én például nem sokra megyek azzal, hogy ezeket tudom, bár az igaz, hogy hozzásegítettek a B2 nyelvvizsgámhoz. De mivel sajnos már majdnem egy éve nem gyakoroltam semmit, nincs lehetőségem használni a nyelvet, érzem hogy kopik a tudásom, ami hát elég szomorú.

2022. febr. 4. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
És az első válaszban akkor mi volt haszontalan hiszen ezek szerint ő jól definiálta a fordítottszórendet.
2022. febr. 5. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Macko_Sajt ***** válasza:
100%

#8

nem tudom ki jár ide pontozni, fogalmam sincs miért van lepontozva

2022. febr. 5. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!