Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Élő angolban előfordul, hogy...

Élő angolban előfordul, hogy a kérdő mondatot nem fordított szórenddel mondják, hanem hasonlóan mint mi?

Figyelt kérdés
2017. nov. 28. 21:33
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Elő. De az ugye? kérdések is ilyenek.


You like this, don't you?

2017. nov. 28. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Nem annyira információkéréskor, hanem csodálkozáskor, visszakérdezéskor.
2017. nov. 28. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy #2 is mondja, akkor tipikus ez a fajta kérdés (egyenes szórend, emelkedő hanglejtés), amikor csodálkozva visszakérdezünk, pl.

- What?!? You've been to Japan?!? And you didn't tell me?!? 'Micsoda?!? Te már voltál Japánban?!? És nem is mondtad?!?'



De persze akkor is egyenes szórend van (ereszkedő hanglejtéssel), amikor az angol mondat alanyára kérdezünk, pl.

Who told you that? 'Ezt ki mondta neked?'

Which train goes to Madrid? 'Melyik vonat megy Madridba?'

Who was arrested at the club? 'Kit tartóztattak le a klubnál?'

2017. nov. 29. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszik!

Igen #3-as már épp írtam volna,hogy akkor ez az amikor !? jelet szoktunk használni,de megerősítetted..

2017. nov. 29. 09:28
 5/5 Mansour ***** válasza:

Az 1-es nem jó példát írt, az "ugye" értelmű "don't you" rendesen fordított szórend.


A ?!-lel jelölt csodálkozó visszakérdezés szerintem inkább felkiáltó mondat mint kérdő. Nem vagyok nagy nyelvtanszakértő, lehet, hogy nincs igazam, de szerintem ezeket inkább felkiáltó mondatnak lehet tekinteni, ezért is van bennük szabályosan egyenes szórend.


Az alanyra való rákérdezés az, ahol valódi kérdő mondatról van szó, mégsincs benne fordított szórend. De ez nem csak élő beszédben, hanem az írott nyelvben is így van.

2017. nov. 29. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!